Kolory ścian: z czym łączyć kolor pomarańczowy

Dobra aranżacja wnętrz z kolorem pomarańczowym nie jest łatwa, ale możliwa. Podpowiadamy z czym łączyć pomarańczowe ściany. Kolory ścian zawsze sprawiają nam najwięcej kłopotów. Wybierając pomarańczowy kolor ścian musimy przewidzieć łączenie kolorów bazowych i dodatków. Co pasuje do pomarańczowego? Musimy tak dobrać duety barwne z kolorem ścian w odcieniach pomarańczowych, by odczucie kolorystyczne zbyt szybko nas nie zmęczyło i nie zmniejszyło optycznie wnętrza.

pomarańczowe wnętrza
Miedź, brąz, złoto czyli łączymy kolory na ścianach
Elegancki duet metalicznej miedzi i antracytu
Pomarańczowe ściany w łazience
Dywany shaggy w modnym kolorze miedzi

Kolor pomarańczowy jako główny kolor ścian to zazwyczaj zagadka. Inaczej pomarańczowy wygląda na wąskim pasku we wzorniku, a zupełnie inaczej na ścianie w pokoju, kiedy to nabiera niesamowitej mocy. Wtedy pomarańczowe ściany mogą okazać się naprawdę męczące. Inną ważną sprawą podczas wyboru koloru pomarańczowego jako koloru ścian jest świadomość dodatków, które wybierzemy. Bo to właśnie one będą odpowiedzialne za ciekawe duety kolorystyczne. Podpowiadamy z czym łączyć pomarańczowy kolor ścian, jakie kolory dodatków pasują do pomarańczowego. Czysty kolor pomarańczowy jest kolorem ciepłym. Dobrze sprawdzi się we wnętrzach jasnych i nasłonecznionych.  Tak jak w jego środowisku naturalnym, czyli w krajach południowych. Światło słoneczne wydobędzie wszystkie jego niuanse. Jeśli wnętrze do którego wybieramy kolor pomarańczowy jest od strony północnej, lub dostęp promieni słonecznych jest ograniczony wybierzmy zgaszony odcień koloru pomarańczowego. Wyjątkiem są pomieszczenia w ogóle bez dostępu światła dziennego, na przykład łazienki. Wtedy możemy wybrać nasycony odcień pomarańczy jako kolor ścian, ale pamiętajmy o perfekcyjnym oświetleniu sztucznym. W naszej strefie klimatycznej idealnie sprawdzi się kolor tego roku (obok Marsali), czyli Miedziany Oranż! Jest jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca kolorów pomarańczowych. Jak wszystkie ciepłe kolory ścian zmniejszają optycznie wnętrza, czyli przybliżają ściany do siebie!

Kolor pomarańczowy niejedno ma imię…

Kolor pomarańczowy kojarzy się z jedzeniem, przyprawami i kwiatami. Smakowite ale zgaszone odcienie cynamonu stworzą idealny duet z różem gumy do żucia lub bladej róży, Ciepły i nasycony odcień owocu persymony sprawdzi się z subtelną, ciepłą szarością i owocem grejpfruta. Kolor pomarańczowy to także tak lubiana przez nas cegła. Bywa nazywana architektonicznym kolorem pomarańczowym. Na dużej przestrzeni zagra ze stalą i zimnym błękitem. Konkretne i odważne odcienie koloru pomarańczowego, jako kolory ścian, sprawdzą się z turkusem (połączenie energetyczne dobre do łazienek – tam gdzie przebywamy krótko, na pewno nie w stylu spa, może być łazienka/toaleta gościnna). Do salonu, zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej,  wybierzmy natomiast raczej skromniejsze odcienie pomarańczy, lekko wypłowiałe lub przydymione, wiktoriańskie. Do nich dobierzmy chłodne ale jasne zielenie i blady róż z kroplą koloru pomarańczowego. Łączenie kolorów z rodziny pomarańczowych może okazać się naprawdę zaskakująco dobrą zabawą.

Łączymy kolory ścian: odcienie koloru pomarańczowego

Jeśli lubimy radosne duety kolorystyczne w aranżacji wnętrz, ciepły odcień cynamonu będzie naszym ulubionym kolorem. Cynamon jako kolor ściany głównej polubi inne ściany w kolorach różu – idealny będzie charakterystyczne kolor gumy do żucia lub bladoróżowy, rozgniecionej jagody albo jaśniejszej mandarynki. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie wzorów w tych kolorach. Sprawdzą się pasy lub spore kropki. Łącząc kolory cynamonu i bladego różu unikniemy optycznego zmniejszenia wnętrza. Takie łączenie kolorów sprawdzi się w łazience gościnnej lub sypialni młodej osoby.

Co pasuje do pomarańczowych ścian: persymona z szarością

Kolor pomarańczowy w odcieniu soczystej persymony, to barwa ścian nasycona, jednak lekko pastelowa - dlatego ten odcień pomarańczowego doskonale sprawdzi się jako kolor ścian w pokoju dziennym lub sypialni. Może jednak nie na wszystkich ścianach, gdyż pokój wyda się o połowę mniejszy. Ten kolor z rodziny pomarańczowych znakomicie sprawdzi się na ścianie za sofą lub za łóżkiem. Co pasuje do takich pomarańczowych ścian? Resztę ścian pomalujmy w kolorze szarym, ale też raczej w ciepłym jego odcieniu. Łączenie kolorów w ciepłych odcieniach to dobra zabawa. Jeśli lubimy barwy owocowe i kwiatowe, połączmy dojrzała persymonę z różowym grejpfrutem albo z jasną różą.

Łączymy kolory ścian: pastelowa, mocno rozbielona miedź do kuchni

W naszej strefie klimatycznej brakuje widma świetlnego występującego w krajach południowych, które podkreśla ciepłe i soczyste barwy w aranżacji wnętrz. Dlatego jeśli lubimy takie kolory nie musimy z nich rezygnować. Wybierzmy po prostu jako kolory ścian rozbielone odcienie miedziane. Jako dodatki w tym kolorze z rodziny odcieni pomarańczowego sprawdzą się lampy, świeczniki i inne dodatki z błyszczącej miedzi. A z czym najlepiej łączyć kolory miedziane? Pastelowe odcienie miedziane sprawdza się w połączeniu z błękitami, spokojną, wiosenną, jasną zielenią i przydymioną lawendą. Kolorem, który ożywi pastelowy oranż będzie natomiast modna Marsala.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, materiały prasowe Benjamin Moore, Materiały prasowe Eijffinger, Sylwester Rejmer, Mariusz Bykowski, BoConcept, Marcin Czechowicz, Norbert Banaszyk/DADA

POLECANE ARTYKUŁY