Kolor pomarańczowy we wnętrzach: z czym łączyć? Pomarańczowe ściany, meble, dodatki

2021-10-26 11:05

Kolor pomarańczowy nie należy do łatwych barw. W tym sezonie wraca z dużą mocą w odcieniu ceglastym. A z czym łączyć pomarańczowe ściany i meble? Co pasuje do pomarańczowego we wnętrzach? Przeczytaj w naszym poradniku.

Spis treści

  1. Pomarańczowy wraca do łask?
  2. Kiedy warto wybrać kolor pomarańczowy?
  3. Jaki kolor pasuje do pomarańczowego?
  4. Jaki kolor pasuje do pomarańczowego?
  5. Różne odcienie pomarańczowego
  6. Kolor pomarańczowy w różnych pomieszczeniach
  7. Pomarańczowy we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Kolor pomarańczowy we wnętrzach sprawdza się szczególnie wtedy, gdy za oknem jest szaro i zimno. Aranżacje wnętrz z oranżami pobudzą do działania i dodadzą energii, tak potrzebnej podczas jesiennej chandry. Pomarańcz nie tylko podniesie temperaturę wnętrza, ale także optymistycznie i radośnie nastroi wszystkich domowników.

Pomarańczowy wraca do łask?

Kolor pomarańczowy cieszył się dużą popularnością w dobie secesji, a następnie w epoce powojennej – zwłaszcza w latach 50., 60. i 70. Później długo przegrywał z kolorami stonowanymi (popularność stylu skandynawskiego i minimalistycznego), a w ostatnich sezonach – z ciemnymi. Ale w trendach wnętrzarskich widać zmiany, które zresztą idą w parze z renesansem mid-century design. A skoro połowa XX wieku, to także kolor pomarańczowy!

Jako barwa dominująca we wnętrzu (np. na ścianach) może się prezentować inaczej niż na wąskim pasku we wzorniku, stąd należy wybierać go rozważnie. Kolor pomarańczowy jest bowiem energetyczny i wyrazisty, a w nadmiarze może być męczący. Kluczowe stają się więc zestawienia z innymi barwami w sąsiedztwie, tak by zrównoważyć i złagodzić moc pomarańczu.

Kiedy warto wybrać kolor pomarańczowy?

Pomarańczowy jest kolorem ciepłym, który dobrze sprawdza się we wnętrzach jasnych i dobrze nasłonecznionych. Takie też znajdziemy na południu Europy, gdzie kolor pomarańczowy w różnych odcieniach cieszy się sporą popularnością. Jeśli aranżowane pomieszczenie jest zacienione, lepiej postawić na zgaszony odcień pomarańczowego. Wyjątkiem są pomieszczenia bez dostępu światła dziennego, np. łazienki. Wtedy możemy wybrać mocny, nasycony odcień pomarańczu, pod warunkiem, że zadbamy o dobre oświetlenie sztuczne.

Warto pamiętać, że pomarańczowy – tak jak inne ciepłe kolory – optycznie zmniejsza wnętrze i „przybliża” ściany. Ostrożnie więc podchodźmy do niego w małym pomieszczeniu, chyba że jest wąskie i chcemy poprawić jego proporcje. Wtedy kolor pomarańczowy „skróci” pokój.

Jaki kolor pasuje do pomarańczowego?

Pomarańczowy to niezwykle optymistyczny kolor, który tętni energią i radością. Należy do grupy barw ciepłych, pobudzających do działania. Aranżacje wnętrz, w których go zastosowano są przytulne i energetyczne. Pomarańczowy kolor wnętrz wymaga od domowników odwagi, jednak dobrze przemyślana aranżacja sprawi, że dom rozbłyśnie ciepłem i optymizmem.

Pomarańczowy dobrze czuje się w towarzystwie niebieskiego, czystej bieli i zieleni. Błękit nieba to barwa uspokajająca, kontrastuje z pobudzającymi oranżami i ochrami, tworząc ciekawe połączenie. W zestawieniu z bielą pomarańczowy zyskuje czystości i wydaje się jeszcze cieplejszy. Biel łagodzi intensywne oranże, dzięki niej nabierają pastelowych odcieni. Ciepły pomarańcz świetnie łączy się z chłodnymi zieleniami, tworząc radosny i energetyczny duet.

Jaki kolor pasuje do pomarańczowego?

Pomarańczowy to niezwykle optymistyczny kolor, który tętni energią i radością. Należy do grupy barw ciepłych, pobudzających do działania. Aranżacje wnętrz, w których go zastosowano, są przytulne i energetyczne. Pomarańczowy kolor wnętrz wymaga od domowników odwagi, jednak dobrze przemyślana aranżacja sprawi, że w domu zagości nastrój ciepła i optymizmu.

Kolor pomarańczowy dobrze czuje się w towarzystwie niebieskiego, czystej bieli, zieleni i szarości. Błękit nieba to barwa uspokajająca, kontrastuje więc z pobudzającymi oranżami i ochrami, tworząc ciekawe połączenie. W zestawieniu z bielą pomarańczowy zyskuje wyrazistość i wydaje się jeszcze cieplejszy. Biel łagodzi też intensywne oranże, dzięki czemu wyglądają bardziej pastelowo. Ciepły pomarańcz świetnie łączy się z chłodnymi zieleniami, tworząc naturalny, radosny i energetyczny duet.

Kolor pomarańczowy to także popularna cegła. Jej specyficzna barwa bywa nazywana architektonicznym kolorem pomarańczowym. Na dużej przestrzeni dobrze skomponuje się ze stalą (np. wykończenie sprzętów kuchennych) i chłodnym błękitem. Aby stworzyć żywsze, mocniejsze połączenie, można zestawić ceglasty pomarańcz z rześkim turkusem.

Różne odcienie pomarańczowego

Najłagodniejszy odcień pomarańczu to wersja pastelowa – delikatna, o wiele chłodniejsza od wariantu nasyconego. Warto właśnie od niej zaczynać przygodę z pomarańczem. Inne odcienie? Znajdziemy m.in. ciepły, złocisty bursztyn, kolor ceglasty, a także brzoskwiniowy i morelowy (popularne w polskich domach). Często za odcień koloru pomarańczowego uznaje się też modną barwę miedzianą. Różne warianty pomarańczowego nazywane są tak jak owoce i warzywa. Mamy więc barwę dyniową, marchewkową czy mandarynkową.

Kolor pomarańczowy w różnych pomieszczeniach

Ze względu na swoją moc i wyrazistość kolor pomarańczowy lepiej sprawdza się w miejscach, gdzie spędzamy mniej czasu albo też poświęcamy go wyłącznie na aktywność. Może więc to być łazienka, kuchnia czy gabinet. W tym ostatnim zachowajmy umiar – skromna dawka pomarańczu pobudzi kreatywność, ale większa może przeszkadzać w skupieniu się na pracy.

Kolor pomarańczowy w salonie? Najlepiej na jednej ścianie, np. za sofą. W sypialni? Polecamy łagodniejsze odcienie, np. pastelowe, a także delikatną barwę brzoskwiniową.

Pomarańczowy we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają