Sjenę paloną najlepiej określają dwa słowa: jest to kolor ciepły i śródziemnomorski. Kolor sjena palona to tak naprawdę pigment tlenków żelaza w ciepłej, lekko wyblakłej, brązowo-pomarańczowej tonacji. Sjenę paloną uzyskuje się w procesie chemicznym spalania sjeny surowej czyli gliny limonitowej. Sjena palona bywa też nazywana barwą cegły. Sjena palona była niegdyś bardzo popularna - malarze sami robili farby z naturalnych pigmentów, a te były dostępne. Barwa cegły jest naturalnym dopełnieniem odcieni koloru niebieskiego: kobaltu i lapis lazuli. Co ciekawe lapis lazuli był kiedyś droższy niż złoto, wyrabiano go na ziemiach dzisiejszego Afganistanu.

Więcej: kolory pochodne sjeny palonej >>>

Paleta naturalnych pomarańczy i cegły czyli kolorów ziemi połączonych z lapis lazuli idealnie sprawdza się na ścianach w kuchni, jadalni i łazience. Sjena palona i odrobinę ciemniejsza terakota to ulubione kolory ścian w domach śródziemnomorskich. Przełamuje je i ożywia dodatek koloru niebieskiego – te połączenia często spotkamy oczywiście w okolicach Sjeny – fasady budynków przy największym placu w mieście są właśnie w tym kolorze, w Hiszpanii i na Majorce, nawet w północnej Afryce.

Modne kolory: rodzina sjeny palonej czyli miedziany oranż i winna Marsala

Miedziany Oranż i Uwodzicielska Marsala są kolorami pochodnymi sjeny palonej. Instytut Pantone’a  ogłosił je kolorami roku 2015. Stąd, w aranżacji wnętrz, powrót do źródeł i do sjeny palonej oraz lapis lazuli. W życiu, tak jak w przyrodzie, równowaga musi być zachowana. Modne szarości i chłodny kobalt potrzebują  ciepłego koloru dopełniającego czyli sjeny palonej. Sytuacja jednak szybko się odwraca i barwa cegły staje się kolorem ścian. Kobalt i szarości pojawiają się w dodatkach dekoracyjnych. Ciepłe, śródziemnomorskie kolory oprócz chłodnego błękitu lubią także błysk metalu. Dlatego po wielu latach na salony powróciły miedź i złoto. Sjena palona i winna Marsala wraz z błyszczącą miedzią tworzą parę doskonałą. A kobalt jest dla nich kropką nad „i”!

Zobacz: Marsala kolorem roku 2015!