Kolory ścian: różowy. Trudna sztuka łączenia kolorów różowych

Aranżacje wnętrz z kolorem różowym są radosne, pozytywne i kobiece. Różowy kolor ścian potrafi jednak niejednego zaskoczyć. Do czego pasuje różowy? Łączenie kolorów różowych z innymi to trudna sztuka, ale wyjątkowo wdzięczna. Na szczęście kolory różowe chętnie występują w duetach kolorystycznych. W zależności od koloru towarzyszącego możemy osiągnąć zupełnie różny efekt. Róż połączony ze swoim kolorem pochodnym – czerwonym i złotem stworzy wytworne połączenie bogato urządzonego salonu, a odcień wnętrza muszli sprawdzi się w słonecznej oranżerii.

Róż na ściany
Bezpieczne łaczenie kolorór różowego i białego
Róż na ściany
Róż na ściany
Róż na ściany

Pierwsze skojarzenie dotyczące koloru różowego to słodki romantyzm. Ale kolor różowy we wnętrzach potrafi być radosny i zawadiacki, nostalgiczny, ekscentryczny, a nawet elegancki i wytworny. Ale przede wszystkim kolor różowy potrafi być niesamowicie zmysłowy. Wszystko zależy od kolorów, z którymi występuje w duecie oraz towarzyszących im dodatków. Kolory ścian w odcieniach różowego mogą naprawdę niejednego zaskoczyć. Jednak kolor różowy nie jest indywidualistą. Uwielbia występować w ducie. Do czego pasuje różowy kolor ścian? Nie mówimy tu o klasycznym i bezpiecznym łączeniu kolorów różowego z białym i szarym, tylko całym mnóstwie innych, nieoczekiwanych, a zaskakujących i bardzo ciekawych. To tutaj, w przypadku koloru różowego, wyjątkowo przydaje się sztuka łączenia kolorów na pozór nie pasujących do siebie, jednak w rzeczywistości tworzących pary idealne. A kolory ścian to rzecz wyjątkowo istotna w aranżacji wnętrz, bowiem stanowią one bazę całego późniejszego wystroju.

Łączymy kolory ścian: intensywny kolor różowy dopełniają kolory stonowane

Intensywny różowy kolor ścian, w odcieniu żurawiny, wymaga wyrafinowanej gry kolorami jasnymi i ciemnymi. Naprawdę intensywny, nasycony, elegancki kolor różowy zostanie ocieplony przez jasny, przytłumiony, z odrobiną zgaszonego oranżu, ciepły róż. Dla odmiany, szlachetnie podkreślimy go kolorem kremowym. Natomiast dużo jaśniejsza zieleń szałwii i kolor czarny zrównoważą kolor różowy, spowodują, że w żaden sposób kolor nie będzie wydawał się cukierkowy.

Łączymy kolory ścian: radosny i zawadiacki różany róż z chłodnymi kolorami dopełniającymi

Różany róż, jako kolor ścian, czyli kwintesencja koloru różowego przede wszystkim kojarzy się z pokojami dziecięcymi. Ale kto powiedział, że tylko? Zawadiacki i radosny róż doskonale wygląda w duecie z kolorami morskim i turkusowym. Jednak takim energetycznym duetom dobrze zrobi odrobina uspokojenia rozbielonymi błękitami i błękitami wpadającymi w zieleń. Takie dodatkowe kolory, nawet w niewielkiej ilości w cudowny sposób spowodują, że kolory ścian w odcieniach różanego różu i morskim przestaną być takie kontrastowe.

Łączymy kolory ścian: wersja na bogato czyli antyczny róż i złoto

Jak wiadomo diabeł tkwi w szczególe. Wyjątkowy odcień koloru różowego, niezwykle elegancki, nazywany jest różem antycznym. Doskonale czuje się w duecie ze złotem. Takie łączenie kolorów służy eksponowaniu wyrafinowanych przedmiotów – złotych, barokowych ram luster i obrazów lub stolarki. Ale w nowoczesnym wydaniu baroku, czyli w stylu glamour, możemy pójść o krok dalej i obok kolorów ścian w odcieniu różu antycznego jedną z nich albo pomalować na złoto albo obłożyć złotymi płatkami szlag metalu. Jeśli jednak nie chcemy aż tak szaleć potraktujmy na złoto sztukaterie pod sufitem. Pamiętajmy jednak, że decydując się na takie łączenie kolorów ścian: różowego i złota, musimy iść na całość. Taka aranżacja wnętrza powinna być oparta na dobrym projekcie wnętrza, wykonanym przez profesjonalistę. Chodzi tu bowiem o efekt maksymalny, a nie „tylko trochę”. Jedno jest pewne - osiągnięty efekt będzie zapierał dech w piersiach, nikogo nie pozostawi obojętnym, a my będziemy pewni, że wnętrze jest z „pazurem” ale w żadnym wypadku nie kiczowate.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Łukasz Kozyra, Mariusz Bykowski, Michał Skorupski, Materiały prasowe Dekoral, Materiały prasowe Śnieżka, materiały prasowe, Radosław Wojnar, materiały prasowe Benjamin Moore, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY