Kolory ścian, choć wydają się tylko elementem dopełniającym aranżacji, bardzo często są jej podstawą. Wyrażają ogólny styl wnętrza i odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery i klimatu danego pomieszczenia. Kolory we wnętrzu nie pozostają także bez wpływu na nasze samopoczucie. Wpływają na nasze postrzeganie świata i ogólne nastawienie do otoczenia. Jakie kolory ścian królują w polskich domach i dlaczego akurat one?

Aranżacja salonu: biel na piedestale, za nią - beż i szarość

Westwing Home & Living przeprowadził badanie, którego celem było określenie kolorystycznych preferencji Polaków i wybrania barw, które dominują w naszych domach. Sprawdzono, na jakie kolory stawiamy w aranżacji takich pomieszczeń jak: salon, kuchnia, sypialni, łazienka oraz przedpokojów. Według wyników przeprowadzonego badania, w naszych wnętrzach bezapelacyjnie zwyciężają białe ściany (26% akcentowanych), która kojarzona jest z minimalizmem i nowoczesnością. Trend ten podyktowany może być także nieograniczoną uniwersalnością barwy i jej idealną podatnością do łączenie z dowolnie wybranym kolorem. Niemal równie często, w kolorach ścian, decydujemy się na delikatne i stonowane barwy, takie jak beż oraz kolor szary. W kwestii kolorystyki nieco bardziej wyrazistej – wybieramy kolor brązowy, na który postawiło 11% ankietowanych. Dlaczego akurat brąz? Kolor ten nadaje aranżacji wyjątkowej dostojności i elegancji. Okazuje się, że na barwy mocne i zdecydowane decydujemy się rzadko. Ci najbardziej odważni wybierają kolor niebieski oraz zielony (3% ankietowanych).

Kolory ścian: zwycięskie trio przełamane fioletem, brązem i kolorem niebieskim

Klasyczna biel zdecydowanie wygrywa w aranżacji kuchni. Kolor ten wskazało aż 40% ankietowanych. O połowę mniej osób zdecydowało się na beżowy kolor ścian we wnętrzu kuchennym, a 12% osób postawiło na brąz. Nadszedł czas na dwa wnętrza, w których – wbrew pozorom – najczęściej decydujemy się na kolorystyce eksperymenty i odważne łączenia barw. Do przestrzeni tych zaliczamy oczywiście sypialnię i łazienkę. Choć, zarówno w przestrzeni nocnej jak i kąpielowej, wygrywa nieśmiertelna biel, a zaraz za nią plasuje się kolor beżowy i szary, to często decydujemy się także na kolor fioletowy lub niebieski. Ten pierwszy uważany jest za barwę, która nadaje wnętrzu dyskretnej elegancji. Drugi z kolei, ma właściwości wyciszające i uspokajające, może dlatego uważany jest na optymalne rozwiązanie w kwestii kolorystycznego ożywienia aranżacji sypialni. W projekcie łazienki, często decydujemy się także na ścianę w kolorze brązowym, który z racji odzwierciedlenia koloru ziemi, wprowadza do wnętrza atmosferę spokoju i relaksu. Nieco rzadziej decydujemy się na kolor niebieski czy zielony. W zestawieniu barw występujących w aranżacji łazienki, załapał się także kolor czarny, który wskazało 4% ankietowanych. Główne barwy aranżacyjne, czyli biel, szarość i beż – najczęściej dominują także w aranżacji przedpokoju.