Kolory ścian: czy białe ściany muszą być nudne? Mówimy nie!

Białe ściany w aranżacji wnętrz to absolutna klasyka. Po latach niebytu białe ściany dumnie wkraczają znowu na salony. Zdecydowane kolory ścian we wszystkich pomieszczeniach chyba już nas trochę zmęczyły, dlatego chętnie wracamy do tego co już było. Tak jak w modzie. Jednak powrót zawsze oznacza coś trochę innego. W przypadku aranżacji wnętrz z białymi ścianami mamy do czynienia z innym oświetleniem i innymi rodzajami farb.

Białe ściany i jasne dodatki w odnowionym domu
Białe ściany baza dla koloru niebieskiego i jasnego drewna
Białe ściany tłem dla kolorowej biblioteki i sztuki
Białe ściany w towarzystwie okien połaciowych
Pastele dobrze czują się na tle białych ścian

Białe ściany powróciły do nas wtedy, kiedy nastały czasy oświetlenia halogenowego. Do tej pory białe ściany były nudne, wieczorem oświetlone żyrandolem umieszczonym centralnie, wyglądały nijako. Od momentu pojawienia się oświetlenia halogenowego, później LED, wieczorem zaczęliśmy osiągać bardzo ciekawe efekty. Zwłaszcza właśnie na białych ścianach. W zależności od odległości oprawy od ściany i od kąta skupienia wiązki światła na ścianach dały się zauważyć lubiane przez wielu z nas „duszki”.  I w ten sposób białe ściany prawie odbudowały swoją pozycję w naszych domach. Na pewno nie do tego stopnia jak kiedyś, ponieważ biały kolor ma ogromną konkurencję wśród całego mnóstwa kolorów farb: pastelowych, nasyconych czy off – white’ów. Na rynku jest też ogromny wybór tapet, laminatów, fornirów i tak lubianej cegły.

Kolory ścian: białe ściany w wersji „total look”

„Total look” czyli wszystkie ściany białe, białą podłoga i meble. Zestawienie takie potrafi być niezwykle efektowne, ale nie jest łatwe do zrobienia. Powinniśmy tutaj pamiętać o różnicowaniu faktur i odcieni. Zestawiać mat z połyskiem, satynowy jedwab z szorstką wełną lub lamą. I oczywiście o dobrym i w przemyślany sposób zamontowanym oświetleniu. Inaczej białe ściany szybko doprowadzą nas do obłędu. Białe ściany w wersji „total look” sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, jak i w stylizowanych oraz vintage.

Kolory ścian: białe ściany idealnym tłem dla innych kolorów

Białe ściany są idealnym tłem dla innych kolorów. Jeśli mamy dużo dzieł sztuki, kolorowe meble, na przykład kolorową sofę lub krzesła – każde w innym kolorze, białe ściany będą dla nich idealnym tłem. Na tle białych ścian także doskonale wygląda bogata biblioteka. A książki, jak wiadomo, są baaardzo kolorowe i potrafią wprowadzić wiele miłego zamieszania do wnętrza. Na tle ścian w białym kolorze znakomicie wyglądają także efektowne lampy sufitowe. I te przeskalowane i składające się z mnóstwa drobnych, identycznych elementów.

Białe ściany lubią  inne kolory, cegłę i tapety

Biały kolor ścian idealnie podkreśli jedną inną, będącą punktem centralnym wnętrza, w zdecydowanie innym kolorze lub materiale. Często wyróżniamy na przykład ścianę z telewizorem, za sofa albo przy wyjątkowym stole. Ściana pomalowana na ciemno lub z ciemna tapeta w cudowny sposób powoduje, że duży telewizor prawie znika… Pozostałe ściany stają się neutralne i pozwalają cegle, tapecie lub po prostu ciekawemu kolorowi grać pierwsze skrzypce.

Kolory ścian: białe ściany i jasny lub bielony parkiet

Ściany i podłoga stanowią bazę każdego wnętrza. Po zachwycie drewnem egzotycznym w nienaturalnym dla naszej strefy klimatycznej wybarwieniu czerwonobrązowym, powróciliśmy do dobrze znanego dębu i jesionu. Ich odcienie znakomicie wyglądają w towarzystwie białych ścian. Zarówno w naturalnym wybarwieniu jak i w wersji bielonej.  Bardziej graficzny efekt osiągniemy wybierając białe ściany i przyciemniany parkiet. Jednak zdecydowanie lepiej czujemy się wśród jasnych ścian i podłóg.

Kolory ścian: białe ściany jako podstawa stylu skandynawskiego

Białe ściany to także podstawa stylu skandynawskiego, tak bardzo u nas ostatnio popularnego. Biały kolor rozświetla niezbyt jasne wnętrza i optycznie je powiększa. W stylu skandynawskim panują odrębne reguły. Tutaj czarnym kolorem jednej ściany, czarnym dywanikiem lub stołem podkreślamy biel ścian i jasną podłogę.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Rene Gonkel, Rita Lorenc, Konrad Kalbarczyk, Łukasz Kozyra, Sara Niedźwiecka, Mariusz Purta, Radosław Wojnar, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe Dutchhouse HKliving

POLECANE ARTYKUŁY