Brązowe wnętrza podbijają nasze serca, i mieszkania. Przeczytaj, jak dobrać kolory, jakich uniknąć błędów wybierając brązowy kolor ścian. Jeśli zdecydujesz się na brązowe ściany dobrze jest, aby podłoga we wnętrzu wykonana była z jasnego materiału - tym bardziej podkreśli nową kolorystykę, „nie zleje się” ze ścianami i odbije do wewnątrz więcej światła.

Brązowe wnętrza: jak je urządzić

Przy urządzaniu brązowych wnętrz trzeba być przekonanym do własnych pomysłów, konsekwentnym w działaniu i upartym w osiągnięciu wymarzonego efektu. Jak dobrać kolory? Trzeba być przygotowanym na to, że pierwszą myślą jaka może przyjść nam do głowy zaraz po pomalowaniu wszystkich ścian na brązowo to: – „Ale ciemno!”. Dodatkowym, ciekawym akcentem w takiej aranżacji wnętrza może być jedna ściana (lub jej fragment) wykończona jasną strukturą dekoracyjną lub w tapecie lub fototapecie (czarno-biała, w sepii bądź kolorowa). Tym sposobem możemy przełamać brązowy kolor ścian i miło zaakcentować np. miejsce łóżka w sypialni czy ścianę przy stoliku jadalnym w kuchni. W brązowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się meble o jasnym kolorze drewna, kremowe i białe. Można je dodatkowo zestawiać z innymi w konkretnych kolorach np. w odcieniu żywej czerwieni, zieleni, błękitnego czy żółtego. Dzięki temu brązowy kolor ścian ładnie wyeksponuje ich formę i barwę. W tego typu aranżacji wnętrz dodatki powinny być w jasnych, pastelowych kolorach: poduszki, pościel, zasłony, świece itp. Urządzając brązowe wnętrza, warto zaplanować dodatkowe punkty świetle, dające ciepłe i miękkie światło, które subtelnie rozjaśnią całość, dzięki czemu wnętrze stanie się bardziej przytulne. Na ciemne brązowe ściany można zdecydować się w sypialni czy domowym gabinecie z biblioteczką. Równie dobrze mile widziane w kawiarniach i restauracjach.

Brązowe ściany: jak dobrać kolory

Brązowy stosowany w dodatkach powinien być zawsze łączony z innym kolorem. Obojętnie czy mamy brązowe meble np. koloru wenge, czy wypoczynek, a może poduszki, zasłony i ceramikę, brązowy i tak należałoby kolorystycznie „przełamać”. Może to być poprzez nowe kolory ścian bądź wymianę lub dołożenie czegoś z elementów wystroju wnętrza. Warto zestawiać brązowy z barwami z jasnej palety, najlepiej z tzw. „kolorami ziemi”, bądź tej o bardziej intensywnych odcieniach. Mile widziane połączenie z odcieniami koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego, koralowego, brudnego różu, zielonego (miętowy, pistacjowy, khaki), błękitnego, lawendowego oraz białym, kremowym i jasnobeżowym. Bardzo ostrożnie należy zestawiać z szarym i czarnym.

Brązowe ściany: najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowanie we wnętrzu zbliżonych odcieni brązowego. Tyczy się to w szczególności dodatków. Wnętrze staje się wyjątkowo „ciężkie” i nudne, kiedy zbyt wiele elementów wystroju jest w podobnym odcieniu brązowego. Warto jest „rozwarstwić” barwę decydując się na więcej odmiennych odcieni brązu, różniących się jasnością, jak i „temperaturą”. Czasami dobrze jest dołożyć inny kolor bądź kilka kolorów, aby przełamać monotonię, rozjaśnić i ożywić wystrój brązowego wnętrza.