Kolory ścian powinny współgrać z kolorami, które wybieramy do stylizacji całego wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio dobrany kolor ścian może sprawić, że wnętrze wyda się optycznie większe i bardziej przestronne.

WNĘTRZA: ciepłe kolory ścian

Ciepłe kolory ścian mogą optycznie pomniejszać wnętrze, wydają się przybliżać do patrzących na nie osób. Dobrze będą wyglądać w przestronnym salonie, któremu nadadzą przytulność, ale w małym są zbyt ryzykowne. Ocieplajmy raczej jedną ścianę we wnętrzu – wówczas ciepły kolor ściany nie zagrozi jego proporcjom.

WNĘTRZA: zimne kolory ścian

Zimne kolory ścian oddziałują przeciwnie niż ciepłe, sprawiają wrażenie oddalenia. Tym samym wnętrze z zimnym kolorem ścian wydaje się większe.

WNĘTRZA: ciemne kolory ścian

Ciemne kolory ścian – w zależności od tonacji kolorów (chłodne czy ciepłe), rodzaju oraz mocy światła we wnętrzu mogą je zacieśnić (tak działają odcienie mlecznej czekolady, burgundu, głębokie, ciepłe fiolety). Gdy wnętrze jest słabo doświetlone, a odcienie chłodne, powstaje wrażenie tajemniczej głębi. Tak właśnie na ogół odbieramy odcień grafitowy, butelkową zieleń, tonacje gorzkiej czekolady.

WNĘTRZA: jasne kolory ścian

Jasne kolory ścian zawsze powiększają wnętrze i dodają mu lekkości. Wnętrza w jasnych kolorach wydają się optycznie większe.