Kolor ścian: kolor czerpany z nieba
Kolory ścian - koral w betonie. Modne industrialne wykończenie można osiągnąć, stosując kolory farb w odcieniu betonu, czyli chłodnej szarości (z domieszką błękitu; szarość z odcieniem beżu jest ciepła). W przypadku loftu pożądana jest pewna surowość – nierówności ścian, niedoskonałe maźnięcia, brak listew przypodłogowych itp. Podłoga tak jak na zdjęciu – betonowa (może być malowana), ale dobrze będą wyglądać surowe deski. Dla ocieplenia wizerunku – drewniany, malowany na koralowo stół i antyczne krzesło w różowym obiciu.
Kolory ścian - kolory zachodów i poranków. Zdaniem psychologów zamiłowanie do nasyconych, apetycznych kolorów odzwierciedla potrzebę buntu i wolności, ucieczki od norm, garsonek i krawatów. Wprowadzając luz do domu, zestawiajmy kolory ścian, które wydają się nie do pogodzenia, np. róż z pomarańczą i amarantem. Na tle perłowych szarości wyglądają wyjątkowo energetycznie!
Kolory ścian - efekt szronu. Błękit uznany jest za kolor hamujący łaknienie – dlatego niektórzy specjaliści odradzają używanie go do malowania ścian w kuchniach i jadalniach, inni, przeciwnie, uważają, że znakomicie pomaga w diecie. Ten kolor obniża też ciśnienie krwi, uspokaja puls, więc sprzyja relaksowi. Jasne błękity z odcieniem szarości dają „mroźny” efekt, są idealne do malowania ścian wnętrz w klimacie skandynawskim. Powiększają je, a w połączeniu z bielą i naturalnym jasnym drewnem dodają głębi.
Zobacz też: Kolor niebieski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Kolory farb: barwa skarbów natury
Kolory farb do działania. Specjaliści od trendów kolorystycznych wieszczą... koniec kryzysu ekonomicznego. Twierdzą, że gdy jest „krucho”, lubimy otaczać się kolorami tradycyjnymi, bezpiecznymi, a kiedy rynek odżywa, odważnie stawiamy na barwy mocne. Intuicyjnie tworzymy przestrzeń inspirującą do działania. W tym sezonie oznacza to egzotyczne kolory ścian, kojarzące się z podróżami i otwarciem na świat w minimalistycznych wnętrzach urządzonych w stylu zachodnim.
Zobacz też: Styl minimalistyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Złoto na dodatek. Etno wraca w odświeżonej wersji, użyczając energetycznych kolorów wnętrzom, zachęca do zabawy kontrastami. Natomiast zagracanie mieszkania pamiątkami z podróży jest zdecydowanie passé! Wystarczy kilka dodatków.
Koralowe, różowe. Różowy kolor koi nerwy, ale w nadmiarze może przytłaczać lub... uspokajać za bardzo, a czasami to niewskazane. Dlatego warto tego koloru farb używać w strefach wypoczynku i tylko w detalach, np. na tle szarości – to najbardziej odpowiednie dla koloru różowego towarzystwo. Róż lubi światło chłodne, ciepłe tworzy na nim żółtawą poświatę. Uwaga – dobry do sypialni, bo zdecydowanie poprawia koloryt... skóry.
Szmaragdowy luz. Soczysta zieleń, dotychczas stosowana głównie w detalach, zajmuje coraz większe powierzchnie ścian – doskonale sprawdza się za zagłówkami łóżek czy sofami, tworząc dla nich optyczne „oparcie”. Ten kolor ścian zestawiony z naturalnymi tkaninami, surowym drewnem stworzy przytulny kąt do relaksu. Nasycona zieleń jest doskonałym tłem dla starych orzechowych mebli, obrazów w złotych ramach.
Szczypta mięty. Szarozielone, męskie w charakterze palety barw producenci farb uzupełniają pastelowymi, kobiecymi kolorami – różem i żółtym. To pozwala na takie wydzielenie stref mieszkania dla niej i dla niego, by barwy harmonijnie przechodziły jedna w drugą.
Kolor ścian: aura pogodowa w kolorze
Szachownica. Efektowne połączenie barw zimnych i ciepłych – wzór do nowoczesnych wnętrz, w których ściany są idealnie równe. Bo cała sztuka polega na precyzyjnym narysowaniu pól – koniecznie z użyciem poziomnicy. W starych mieszkaniach, gdzie ściany zazwyczaj są krzywe, będzie to bardzo trudne. Najpierw robimy szkic ołówkiem, potem wypełniamy kwadraty kolorem, zaczynając od najjaśniejszych, na najciemniejszych kończąc. Trzeba przy tym koniecznie zainwestować w bardzo dobrą taśmę malarską!
Promyk słońca. Żółty i szary to jeden z najmodniejszych wnętrzarskich duetów kolorów wnętrz. Ma nowoczesny, miejski i nieco loftowy charakter, jest więc świetny dla młodych. Wnętrze powinno być urządzone oszczędnie – liczy się za to dobre, wyraziste wzornictwo. Odpowiednie będą np. meble i dodatki z tworzywa.
Stalowa woda. Monochromatyczne wnętrze nie będzie monotonne, gdy użyjemy różnych odcieni szarości kolorów ścian i zestawimy powierzchnie matowe z błyszczącymi, przedzielając je pasem bieli. Trzeba tylko trzymać się zasady, by tego, co błyszczące, nie oświetlać ze zbyt małej odległości – odbicia mogą być męczące.
Jak kamień. Zamiast wykładać ścianę przy umywalce glazurą, można ją pomalować ciemniejszą farbą. Taki jest zresztą jeden z trendów – ograniczać lub całkowicie rezygnować z okładzin ceramicznych na rzecz ciekawych kolorów ścian. Nowoczesne farby przeznaczone do kuchni i łazienek są odporne na wilgoć, nie ma obaw, że będą się brzydko starzeć.
Pochmurne niebo. Grafitowa szarość jako kolor farb zastosowany do pomalowania ścian podkreśli urodę detali architektonicznych czy fakturę boazerii (to świetny sposób na odświeżenie oldschoolowego wnętrza). Dobrze użyć farby matowej o dużej zawartości pigmentu, by osiągnąć głęboki kolor. Przecierki, w których widać usłojenie drewna, odchodzą do lamusa!
Kolor niebieski we wnętrzu - poradnik WIDEO