Żółty kolor ścian to wyzwanie! Teraz podczas przesilenia wiosennego, gdy nie ma już czystego białego śniegu, a świeża zieleń jeszcze się nie obudziła do życia, kropla energetyzującego koloru żółtego przyda się na pewno. Być może kolor żółty we wnętrzach nie cieszy się wielką popularnością, bo do niedawna kojarzony był z malowaniem wszystkich ścian, na jedyny, słuszny odcień kanarkowy. A przecież odcieni żółci jest tak dużo. Kolor żółty kojarzony jest z nauką, intelektem oraz optymizmem. My podpowiadamy jak bawić się żółtym kolorem w postaci dodatków. Pamiętajmy, że kolory odbieramy subiektywnie – to co dla kogoś będzie energetyzującą barwą, która odmieni wnętrze, dla kogoś innego będzie przesadą i nie do wytrzymania.

Żółty kolor: z jakimi kolorami łączyć?

To czy żółty kolor w aranżacji mieszkania się sprawdzi zależy od tego w jakim odcieniu został użyty, w jakiej ilości i w otoczeniu jakich innych kolorów się znajduje. Żółty kolor znakomicie sprawdza się w połączeniu przede wszystkim z szarościami, bielą i czernią. Ciekawe i świeże  połączenie kolor żółty stworzy z zielenią. Z czerwonym i pomarańczowym, czyli z kolorami pokrewnymi kolor żółty stworzy kompozycję poprawną, ale na dłuższą metę może okazać się zestawieniem męczącym i przytłaczającym. Pamiętajmy, że kolor żółty nasycony  ma działanie energetyzujące, a pastelowy, uspokajające, wręcz kojące. Kolor żółty doskonale sprawdza się jako dodatek, ale możemy pójść na całość i przeistoczyć się na chwilę w Mondriana, łącząc nasyconą żółć z czerwienia i kobaltem.

Żółty kolor – który odcień do salonu, kuchni czy sypialni?

Pamiętajmy, że istnieje bardzo cienka granica pomiędzy wprowadzeniem w dobry nastrój, a spowodowaniem rozdrażnienia. Trzeba więc dobrze się zastanowić, który odcień koloru żółtego będzie najlepszy do danego pomieszczenia. Żółty kolor ścian ma zdolność odbijania światła – może więc dobrze wyglądać w ciemniejszych pomieszczeniach, północnych lub wschodnich. Nawet pochmurny dzień stanie się wtedy słoneczny.
W jadalni na pewno sprawdzi się w miarę ciepły odcień żółtego, ale niezbyt intensywny, który pobudzi apetyt ponieważ wszystko będzie się wyglądało na apetyczne i świeże. W salonie spędzamy dużo czasu, dlatego ważny jest umiar w stosowaniu kolorów energetycznych. Ograniczmy się na przykład do żółtych dodatków, np. żółty abażur lampy, jeden fotel lub stolik kawowy. Osiągniemy w ten sposób efekt wnętrza wesołego, na którym nam zależało, jednocześnie nie meczący.
W sypialni kończymy każdy dzień, ale i zaczynamy następny. Potrzebne jest więc i wyciszenie i pobudzenie organizmu do życia. Dobrym pomysłem jest wtedy wypróbowanie dodatków lub koloru żółtego na ścianie zarówno w świetle dziennym i sztucznym – różnica w odbiorze żółci może być ogromna. Największą dowolność w stosowaniu koloru żółtego mamy w łazience. Jest to pomieszczenie, w którym przebywamy dosyć krótko. Zarówno pastelowy jak i nasycony odcień bardzo dobrze sprawdzi się w zestawieniu z zimnym chromem baterii i bielą ceramiki sanitarnej.
Żółty kolor jest kolorem pozytywnym, wprowadzającym do wnętrza odmianę i słońce, ale pamiętajmy też, że użyty nawet w niewielkich ilościach lubi odgrywać rolę pierwszoplanową. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór, a wtedy kolor żółty na pewno nam się odwdzięczy swoim ciepłem.