Atramentowy odcień granatu w aranżacji wnętrz to mocny akcent kolorystyczny, wokół którego możemy zbudować oryginalną aranżację mebli i sprzętów. Eklektyczny pomysł na zagospodarowanie w naszym wnętrzu granatowej kanapy, mięsistych atramentowych zasłon, granatowych poduch czy dywanu pozwala na zabawę wzorami i kolorystyką. Łączenie różnych stylowo elementów, pojedynczych mebli, zróżnicowanego oświetlenia daje pretekst do wyróżnienia granatowej barwy we wnętrzu. Jak zatem "ugryźć" temat granatowych mebli i dodatków w naszym wnętrzu?

Granatowy kolor ścian: wpływ koloru granatowego

Głęboki, silnie napigmentowany kolor granatowy (według kodu szesnastkowego: #000080) to odcień porządkujący myśli i silnie dyscyplinujący. We wnętrzach z granatowym kolorem ścian doskonale odnajdą się osoby pewne siebie, niezależne, o zdolnościach przywódczych. Granat to także kolor nauki i mądrości. Osoby kochające granat we wnętrzach są dobrymi nauczycielami - szybko przyswajają wiedzę i chętnie się nią dzielą z innymi. Lubią stawiać się w roli autorytetu w ulubionym temacie. Granatowy kolor w pomieszczeniach sprzyja także podejmowaniu ważnych i przemyślanych decyzji.

Granatowa dominanta w aranżacji

Jak najlepiej wykorzystać potencjał i siłę nasyconego granatu w aranżacji wnętrz? Zagwarantuje nam to wykorzystanie czystej barwy granatu (bez wzorów i faktur) na dużej powierzchni: mebla (sofy, komody), wybranej ściany, dużego dywanu. Duża, jednolicie granatowa powierzchnia nie pozostawi nas obojętnymi na siłę i oddziaływanie koloru w pomieszczeniu. Stworzy widoczną plamę koloru, wokół której dobierać będziemy kolejne elementy stylowej aranżacji. Dodatki, meble i akcesoria w neutralnej bieli to wybór dla osób, które boją się wnętrzarskich eksperymentów. Dla odważnych są połączenia ze stylizowananymi na perskie, wzorzystymi dywanami, poduszkami z skandynawskim geometrycznym wzorem czy połączenia z meblami i dodatami przywiezionymi z orientalnych podróży... eklektyczna mieszanka mebli i intensywny kolor granatowym to połączenie nie tylko oryginalne, ale także przytulne.

Granatowe meble i dodatki

Granatowy kolor ścian i mebli pięknie współgra z naturalnym kolorem drewna. Decydując się na granatową ścianę w salonie, ciężar ciemnego koloru w aranżacji "zdejmie" ustawiona na jej tle drewniana komoda. Drewniane meble fornirowane, z uwypuklonym rysunkiem usłojenia drewna, prezentują się majestatycznie w towarzystwie granatowej ściany czy atramentowego obicia mebli tapicerowanych. Dekoracyjne, złote ramy zdjęć, luster i obrazów również podkreślą granatowy kolor w aranżacji wnętrz. Z granatem w aranżacji warto także eksperymentować - zorganizować ruchomy barek w odcieniu chłodnej mięty, stworzyć na tle granatowej ściany galerię rodzinnych pamiątek czy umieścić granatową sofę w centrum aranżacji salonu. Jeżeli boimy sie stosowania mocnych kolorów, warto spróbować stosując jedną sprawdzoną zasadę: wystraczy duża płaszczyzna jednolitego koloru. Reszta wyposażenia może być po prostu spójna stylistycznie i neutralna.

Obejrzyj WIDEO: Jak przemalować zwykłą komodę na granatowy rarytas?