Na środowym spotkaniu w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego poświęconym tematyce najnowszych trendów kolorystycznych we wnętrzach, zorganizowanym przez firmę Dekoral, odkryto przed nami nie tylko światowe trendy na kolor roku 2014, ale również ich źródła oraz powody dążności świata w kierunku takich a nie innych odcieni kolorów. Teraz tą wiedzą chcemy podzielić się dalej, abyśmy wszyscy poznali co w modowym świecie kolorów piszczy oraz po to by wspólnie budować kolorystyczną świadomość we wnętrzach naszych domów. Poznajcie modne kolory wnętrz.

Kolor roku 2014: kolor targów Maison & Objet 2014 w Paryżu

Tematyka najnowszych trendów i mód kolorystycznych we wnętrzach stanowiła jeden z głównych paneli dyskusji i prezentacji wiodących, światowej sławy targów poświęconych aranżacji wnętrz i życiowej przestrzeni Maison & Objet w Paryżu. Jak niezwykle barwnie wyjaśniła nam Katarzyna Rzehak najmodniejszym prognozowanym kolorem roku 2014 według systemu identyfikacji kolorów opracowanego przez wiodącą w tym temacie na świecie firmę Pantone, został odcień Radiant Orchid, czyli inaczej Promienna Orchidea – żywy, jasny fiolet i jego gama skłaniająca się w kierunku odcieni ciemniejszych.

Kolor roku 2014: pastele - skąd ich powrót w nadchodzących trendach?

Ewidentną inspiracją dla powracających w tym sezonie odcieni pastelowych róży, żółcieni i błękitów są pastelowe lata 50., które silnie wryły się w amerykańską rzeczywistość powojenną. Jak wyjaśniła Katarzyna Rzehak, w latach 50. ciepłe i cukierkowe pastele miały skusić kobiety do powrotu do domu (w czasie wojny w latach 40. wiele spośród nich wspierało walkę swych mężczyzn poprzez prace w fabrykach i w szeroko pojmowanej branży zbrojeniowej) i pozostania w nim jako „housewives”. Pamiętajmy, że kolory – w tym także wnętrz, to również moda. Fashioniści i projektanci wnętrz obracają się w tym samym świecie kolorystycznych trendów i inspiracji. To co dzieje się na wybiegach mody, czym inspirują się najwięksi współcześni projektanci, nie istnieje we wzajemnym oderwaniu od trendów wnętrzarskich. Wprost przeciwnie. Śledząc na bieżąco pokazy mody, nowinki w świecie kroju i ubioru będziemy w stanie analogicznie „rozpracować” paletę barw i wzorów, które zaistnieją w naszych wnętrzach: kolory ścian, tapicerek mebli, ich kształt i surowiec z którego będą wykonane. Nowe trendy i mody biorą się również z buntu na „rządy” poprzedniej kadencji. I tak w naturalny sposób co jakiś czas zataczają koło, inspirując się wzorami i kolorami minionych dekad.

Kolor roku 2014: jak zestawiać ze sobą modne odcienie kolorów?

Wszelkie pastelowe odcienie są niezwykle wdzięcznym i wielofunkcyjnym materiałem do stylizacji ścian we wnętrzu. Dla osób ceniących sobie harmonię, łagodność i monochromatyzm, jednolicie aplikowane pastele ułożą się na ścianie w subtelny, prawie niewidoczny, lekko zabarwiony film, nadający wnętrzu nie tyle bezpośredniego koloru, co stwarzając kolorystyczną aurę. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie dwa sąsiadujące ze sobą w palecie odcienie (np. dodadzą wnętrzu głębi, nie zaburzając harmonii wnętrza). Jeśli zaś wolimy kontrasty i silne dominanty, idealnym połączeniem będzie delikatny, budyniowy odcień wanilii (np. kolor Kremowe Boucle, z serii Fashion Collection, Dekoral Fashion) w połączeniu z intensywnym różem i fioletem (np. Pocałunek Gejszy lub Żakardowy Amarant, Dekoral) bądź chłodnym odcieniem granatu. Dwoista natura tego jasnego, kremowego koloru najwyraźniej unaocznia się zestawiona z głębokim, jeansowym niebieskim – nadaje wówczas wnętrzu dynamizm. Natomiast połączona z wyrazistą czerwienią lub soczystą pomarańczą uczyni pomieszczenie niezwykle radosne, pełne pasji. Graficzne i niesymetryczne linie na styku kontrastowych kolorów to nowe spojrzenie na aranżację wnętrza nieoczywistymi zestawieniami i odcieniami barw, na co uwagę zwróciła Katarzyna Rzehak. Ciekawym zabiegiem jest również odmalowanie ciemniejszego, beżowego pasa wzdłuż styku ścian z sufitem, ozdobionego w narożach listwami sztukaterii. Całość pomalowana na beżowo odda ciekawy efekt trójwymiarowości jasnemu i wysokiemu wnętrzu.

Kolor roku 2014: jak łączyć kolory roku z drewnem?

Przejawy drewna we wnętrzu w najbliższym sezonie są niezwykle gorące. Drewno wraca do łask w trendach 2014 roku, odkrywane niejako na nowo. Oblicza jego zastosowań rozszerzają się, poprzez nieoczywiste wykorzystanie surowych i nie opracowanych drewnianych materiałów. Inspiracje sięgające od surowych palet i skrzynek-owocówek (np. regały skrzynkowe, łóżka i zagłówki paletowe) po stylowe meble drewniane zamierzenie postarzane (rozbielane blaty, metoda shabby chic na toczonych nogach stołów, itp.). Prawdziwym hitem są meble z recyclingu, łączenie różnych gatunków surowego drewna w okładzinach i blatach, różne odcienie tej samej gamy kolorystycznej transparentnych bejc w brązach i szarościach. Prawdziwym jednak wnętrzarskim objawieniem roku 2014 są bielone deski z podkreślonym usłojeniem i chropowatością drewna. Białe, wodne bejce czy praktyczniejsze lakierobejce to prawdziwy must-have w modnym wnętrzu 2014 roku. Trend białego, lekko transparentnego drewna nie jest oderwany od wpływów skandynawskich. Jasne, rozświetlone wnętrza są nadal tematem nie wyczerpanym przez architektów wnętrz i podstawą dla dalszych eksperymentów w aranżacji przestrzeni. Moda natomiast na biel i prześwity usłojeń w deskach posłużyć może jako znakomity argument na odświeżenie starej i nieco już przaśnej aranżacji wnętrz sprzed 20 lat okładziną boazeryjną. Po lekkim już nawet zmatowieniu lakieru, lub po uprzednim nałożeniu środka do zdzierania starych powłok malarskich i lakierniczych, wystarczy nanieść warstwę białej lakierobejcy i zdecydowanie odmienić dawne wnętrze. Trend niezwykle przydatny, jak się okazuje, w wielu polskich domach, urządzanych w czasie przemian przełomu lat ‘80 / ‘90. Ciekawie również wyglądają bielone drewniane podłogi z szerokich i grubych desek, z widocznymi odstępami między sobą, tak typowe dla krajów Północy. Nadal jednak najbardziej popularnym „drewnem” wśród polskich mieszkań (szczególnie tych w przedwojennych, czynszowych kamienicach) jest drewniany parkiet układany w tzw. „jodełkę”. Jak podkreśliła to nasza Prelegentka, jest to niezwykle polski i ponadczasowy akcent, dlaczegóżby więc z niego rezygnować choć by i w nowym budownictwie? Ma pełną gamę walorów: trwałości, urody i optycznego ocieplania wnętrza. Układ ma ponadczasowy szyk, pasujący zarówno do współczesnych aranżacji w duchu nowoczesnym, jak i tych stylowych czy vintage. Podkreślony jodełką rysunek drewnianej podłogi stanowi wnętrzarską dekorację samą w sobie i z najwyższej półki jednocześnie. Alternatywą dla parkietu „w jodełkę” jest parkiet francuski, którego deseczki stykają się ze sobą na zasadzie gierunku. Taki układ najlepiej pozostawić w wykończeniu naturalnym, zabezpieczając drewno podłogowe w wybranym odcieniu naturalnego drewna i umiejętnie dbając o drewnianą podłogę w przyszłości.