MALOWANIE: Jaki kolor wnętrza? Znaczenie kolorów, jakie kolory wnętrz pasują do twojego charakteru

 Jak kolory wpływają na człowieka?

Jak kolory wpływają na nas? Wybierz kolory wnętrz pasujące do twojego charakteru!

Jak dobrać kolor do wnętrza? Czy kolory ścian mogą wpływać na nasze samopoczucie? Poznaj znaczenie kolorów i sprawdź, jak właściwie komponować barwy w mieszkaniu. Wybierz kolory wnętrz odpowiednie dla twojego charakteru.

Znaczenie kolorów przy aranżacji wnętrz jest bardzo istotną sprawą. Warto dopasować kolory ścian do funkcji pomieszczenia, a także do własnej osobowości. Jak dobrać kolory ścian do danego wnętrza i do swojego charakteru? Tak, aby przy doborze barw osiągać wyznaczone cele - np. stworzyć sobie w domu miejsce relaksu - malując jego ściany na niebiesko lub zielono, ożywić uczucia, wykańczając sypialnię jednym z odcieni różu, lub sprawić, że goście będą chętnie przebywać w naszym salonie - pomarańczowym lub żółtym. Przy tym wszystkim należy pamiętać o własnych potrzebach i intuicji. Niezależnie od wszystkiego, kolory wnętrz w naszym domu powinny nas wspomagać i powodować, że będziemy czuli się szczęśliwi. Wybierajmy więc te kolory ścian, które naprawdę nam odpowiadają.

Kolory

Czerwień zachęca do pozytywnego myślenia.

Kolory

Żółty pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie.

Kolory wnętrz: czerwony

Czerwony kolor ścian zachęca do pozytywnego myślenia. Jest uznawany za barwę oznaczającą życie i często kojarzoną ze wzrostem motywacji. Nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Jednak w czystej postaci stosuje się ją bardzo rzadko - ze względu na dużą intensywność tej barwy. Dlatego silnie oddziałuje ona na ludzi i zbyt długie pozostawanie w "czerwonych" wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie. W trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono pomieszczeniu zmieniają się reakcje fizjologiczne organizmu, np. o wiele częściej mrugamy powiekami, wzrasta także ciśnienie krwi. Czerwony to kolor miłości, dlatego wiązany jest z życiem seksualnym człowieka. Kolory wnętrz najlepiej sprawdzające się w sypialni to różowe odcienie czerwieni, wzmagają bowiem to uczucie. Warto jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji, bo może ona utrudniać zasypianie - szczególnie osobom z natury pobudliwym i nerwowym. Czerwony kolor ścian będzie dobrze oddziaływał jedynie na flegmatyków i śpiochów.

NIE PRZEGAP

Kolory wnętrz: żółty

Żółty to kolor łączony z radością i optymizmem. Jest kolorem słońca, co sprawia, że w jego otoczeniu ludzie czują się znakomicie. Żółty kolor ścian pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Skłania umysł do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Warto więc stosować żółty kolor w miejscach, w których się uczymy i pracujemy - w salach wykładowych i w klasach lekcyjnych, gabinetach, pokojach uczniów. Żółte kolory ścian nadają się też znakomicie do pokojów dziennych, jadalni. Barwa ta sprawia, że czujemy się w tych pomieszczeniach swobodnie. Doskonale łączy się z innymi kolorami np. z pomarańczowym.

Kolory wnętrz: niebieski

Niebieski uznawany jest za chłodny i uspokajający kolor, łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych. Znaczenie koloru niebieskiego wiąże się z rozwojem duchowym, pomaga również zwiększyć intuicję i kreatywność. Wpływa na ludzkie mechanizmy fizjologiczne - w niebieskim otoczeniu np. obniża się ciśnienie krwi. Kolor ten uśmierza ból, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Niebieski kolor ścian znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach związanych z relaksem i odpoczynkiem. Może też być stosowany w sypialni - pomaga zasnąć nerwusom i osobom przemęczonym. Ze względu na to, iż kojarzony jest z czystością i higieną - często używa się go jako kolor wnętrz w łazience oraz kuchni (ale trzeba pamiętać, że hamująco działa na apetyt, więc nie poleca się go do mieszkań niejadków).

Kolory

Niebieski jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo.

Kolory

Pomarańczowy pomaga uwolnić się od złych emocji.

Kolory wnętrz: pomarańczowy

Pomarańczowy to bardzo pozytywna barwa, przywodząca na myśl przede wszystkim ciepło i wygodę. Taki kolor wnętrza pomaga uwolnić się od złych emocji, pobudza umysł do działania. Oddziałuje także na fizjologię ludzkiego organizmu - przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w odcieniach tego koloru powoduje wydzielanie się soków trawiennych i wzmocnione odczuwanie głodu. W związku z tym bardzo dobrze pasuje do wnętrz, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Jasne odcienie pomarańczowego świetnie sprawdzą się jako kolor ścian w jadalni, trochę mocniejsze - w kuchni. Idealnie nadaje się też do wykorzystywania w aranżacji sal restauracyjnych.

Kolory wnętrz: zielony

Zielony to barwa natury, ma więc uspokajające właściwości. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą tego koloru stajemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Tej barwy poszukujemy również wtedy, gdy czujemy się zranieni emocjonalnie. Zielony kolor wnętrz powoduje u ludzi korzystne zmiany fizjologiczne - zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi. Jest czynnikiem równoważącym i pomaga regulować krążenie. Zieleń stosowana jest również w leczeniu klaustrofobii. To barwa, która idealnie pasuje jako kolor ścian w miejscach, w których relaksujemy się i odpoczywamy.

Kolory wnętrz: fioletowy

Fioletowy silnie działa na ludzką psychikę. Wycisza, więc często jest pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Fioletowy kolor ścian może jednak wywoływać nadmierne uspokojenie. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji, pobudza wyobraźnię. Fiolet jest ulubionym kolorem wielu artystów. Rzadko stosuje się go jednak do malowania ścian we wnętrzach, częściej wykorzystywany jest w połączeniu z innymi kolorami lub jako barwa dodatków.

Kolory

Fiolet wycisza i pobudza wyobraźnię.

Kolory

Zieleń uspokaja i relaksuje.

Kolory wnętrz: brązowy

Brązowy to kolor ziemi, daje człowiekowi uczucie pewności i łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa. Ale wzmaga też skłonność do skrywania własnych emocji, zamykania się w sobie w obawie przed innymi ludźmi i światem. Brązowy kolor ścian wnosi do domu poczucie stabilizacji, zatem jest to barwa odpowiednia dla osób, którym jej brakuje.

Kolory wnętrz łączą lub dzielą

Jak dobrać kolor wnętrza jeśli np. kuchnia i jadalnia są połączone ze sobą? Ten układ możemy jeszcze podkreślić, malując je podobnym kolorem. Jednak, ze względu na duże płaszczyzny ścian, byłoby wskazane, aby przebiegał on harmonijnie, np. od jasnożółtej jadalni do delikatnej pomarańczowej kuchni. Wszystko jednak zależy od indywidualnego pomysłu inwestora. Zabieg taki sprawdza się w pomieszczeniach, których funkcje się wzajemnie uzupełniają. Kolorami można również wydzielać aneksy we wnętrzu - malując ściany na inne, ale harmonizujące ze sobą barwy.

Kolory

Brąz daje uczucie pewności...

Kolory

... i łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa.

Ocena: 0
Tekst: dr Marek Borowiński , Tekst: http://www.psychologiakoloru.pl/

POLECANE ARTYKUŁY