Za pomocą barw możemy kształtować optycznie proporcje mieszkania i tworzyć wyjątkowy klimat. Jednak łączenie kolorów nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób niemających wyczucia barw. Najlepiej stworzyć własne zestawienia kolorów i znaleźć takie kolory we wnętrzu, w otoczeniu których czujemy się najlepiej.  Podpowiadamy, jak łączyć kolory we wnętrzu, by uniknąć kolorystycznej wpadki.

Kolory we wnętrzu: ciepłe albo zimne

Wybór temperatury wiodącego koloru wnętrza wpływa na to, jak postrzegamy przestrzeń. Zimne barwy (takie jak zielenie,  błękity, fiolety) zwiększają ją optycznie, ciepłe (żółcie, pomarańcze, czerwienie) – zmniejszają, czyniąc  bardziej przytulną. Kolory we wnętrzu potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i  „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im  większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie  – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

Kolory we wnętrzu: odcienie

Pod podstawową nazwą jednego koloru kryje się cała paleta jego odcieni. To właśnie dobór odpowiedniego z nich przesądza o udanym efekcie końcowym.  Poszukajmy swojego odcienia wybranego koloru – nieoczywistego, unikatowego, a dzięki temu oryginalnego – bardziej naszego. Czyste, chemiczne barwy są mniej interesujące i trudniej stworzyć z nich udaną kompozycję. Dotyczy to także bieli. Czysta, śnieżna biel wygląda dobrze jedynie w towarzystwie jaskrawych kolorów. W zestawieniu z przytłumioną barwą kamienia czy drewna będzie już stanowiła pewien dysonans. Takie sąsiedztwo wymusza złamanie jej barwy – kroplą szarości, błękitu, zieleni lub beżu. Oczywiście tak uzyskana wariacja na ścianach będzie wyglądała na biel, ale odmienioną – niepowtarzalną.

Kolory we wnętrzu: zestawienia kolorów

Zestawianie kolorów to wciąż pole do eksperymentowania. Jednak tylko osoby o niezwykłym wyczuciu koloru mogą sobie pozwolić na pewną dowolność. Znajomość sprawdzonych zasad ułatwi wszystkim osiągnięcie interesującego efektu i uchroni przed popełnieniem błędów. Umiejętne zestawienie  kolorów może sprawić, że każdy z nich w towarzystwie będzie wyglądał lepiej niż solo. Do objaśnienia sposobu  zestawiania barw wykorzystywane jest tak zwane koło barw, w którym są one ustawione zgodnie z porządkiem  widma tęczy. Uwaga! Kolory biały, szary i czarny – nieobecne w tęczy – pasują do wszystkich barw.