Ponieważ we aranżacji wnętrz mamy kilka dużych płaszczyzn – ściany, podłogę, okna – więc trudno użyć tylko jednego koloru. Jak więc łączyć kolory we wnętrzach? Najlepiej wybrać najpierw kolor wiodący, a potem postępować w zależności od przyjętej koncepcji wnętrza – szukać kontrastów, jeśli kolorów wiodących jest więcej, lub przeciwnie – odcieni koloru wiodącego. Kolory wiodące w aranżacji wnętrz powinny mieć podobne nasycenie i być z tej samej palety.

Jak łączyć kolory?

Warto zastosować spójną gamę kolorystyczną we wszystkich wnętrzach. Jeśli płynnie przechodzą i przenikają się kolory ścian, podłóg, mebli – przestrzeń nabiera głębi. Meble w kolorze ścian lub podłogi wtapiają się w nie i nie tworzą osobnych elementów przyciągających uwagę. Wrażenie to może wzmocnić jednolita posadzka. Taki sam materiał i faktura w sąsiadujących ze sobą   pomieszczeniach zacierają między nimi granice i ułatwiają harmonijne kompozycje.

Aranżacja wnętrz: jaki kolor ścian, podłóg i mebli

W dużych pomieszczeniach lepiej wyglądają podłogi ciemne, a w mniejszych jasne. Na jasnej podłodze ciemne meble mogą sprawiać wrażenie zawieszonych nad posadzką. Dobry efekt przyniesie natomiast połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi meblami i jasnymi ścianami. Aby wnętrze nie straciło spójności, najlepiej ograniczyć się do jednego koloru mebli.