Kolor granatowy jest elegancki i wyrazisty, a ponadto świetnie komponuje się ze skandynawską paletą barwną (biel, beż, szarość, pastele). Wszystko to odpowiada za jego olbrzymi sukces we wnętrzach inspirowanych północą.

Kolor granatowy we wnętrzach skandynawskich: jak go wprowadzać?

Wprowadzając granat do wnętrz w stylu skandynawskim, zyskamy spektakularny efekt aranżacyjny. Warunek jest jeden: trzeba to robić z umiarem i umiejętnie. Nadmiar koloru granatowego sprawi bowiem, że mieszkanie stanie się ciemne – a to zaprzecza podstawowym zasadom stylu skandynawskiego. Dlatego warto się kierować dwiema zasadami. Jeśli granat ma być kolorem tła, zastosujmy go tylko na jednej ścianie. Gdy zaś wybieramy meble albo dodatki o tej barwie, eksponujmy je na jasnym tle. Będą lepiej widoczne, a kontrast barwny ożywi wystrój i przełamie monotonię.

Granatowe meble: najczęściej są to sofy i fotele. Na jasnym tle, typowym dla stylu scandi, w pełni ujawniają swój urok. Nie warto się też bać sof czy foteli obitych eleganckimi materiałami (plusz). Nutka glamour zawsze jest mile widziana we współczesnych wnętrzach inspirowanych Skandynawią.

.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Granatowe ściany: znakomite tło dla drewna, bieli, szarości, a także modnych w tym sezonie barw, takich jak róż, miedź czy złoto. Oprócz granatu triumfy święci kobalt – jeszcze cięższy optycznie, głębszy oraz bardziej elegancki.

Granatowe dodatki i ozdoby: mogą to być poszewki na poduszki, narzuty, wazony, świeczniki, szkło dekoracyjne, grafiki i inne dekoracje ścienne. Trend tym bardziej ciekawy, że projektanci wnętrz uwielbiają wprowadzać niebieskie akcenty do stonowanych kolorystycznie wnętrz.

.. Modne szkło użytkowe. Zobacz, co jest na topie! >>>

Granat a inne kolory stylu skandynawskiego

Granat tworzy mocny, przyciągający wzrok duet kolorystyczny z bielą. Takie zestawienie jest zresztą typowe dla lekkiego, rześkiego i eleganckiego stylu marynistycznego, ale pojawia się też we współczesnych wnętrzach skandynawskich. Jeśli zaś interesuje nas wystrój w wersji eleganckiej, dodajmy do granatu róż, bordo, złoto albo kolor miedziany. Inny wysmakowany duet z granatem stworzą zarówno szarość, jak i beż. Można też eksperymentować z brązem (np. ciemne drewno mebli), ale róbmy to rozważnie, tak by wnętrze nie było za ciemne.

Kolor granatowy we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ