Szarości i beże jako kolory ścian cały czas są silnym trendem. Są nie tylko ładne, ale i ponadczasowe. Przychodzi jednak taki moment, że mamy ochotę na odrobinę koloru w mieszkaniu, ale nie koniecznie mocnego i nasyconego. Po powrocie z angażującej pracy chcemy mieć w domu azyl, w którym możemy odpocząć od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony w biurze, w sklepach i w mieście. Nie oznacza to jednak, że kolory ścian muszą być zawsze takie same. Pastelowe kolory we wnętrzach pozwalają nam właśnie osiągnąć efekt spokoju i wyciszenia, jednocześnie zachowując indywidualność naszego wnętrza.

Nowe kolory neutralne: pastelowe błękity, róże i zielenie

Idąc za tym trendem projektanci wiodących firm produkujących farby, takich jak Benjamin Moore czy Dulux postanowili, że kolorami wiodącymi w ich kolekcjach w tym roku, będą właśnie kolory pastelowe, czyli kolory delikatne inspirowane naturą. Okazuje się, że kolory te idealnie odnajdują się we wnętrzach zarówno miejskich jak i w domach poza miastem. Już same nazwy kolorów wprowadzają spokój i kolorystyczny „chillout”: Breath of fresh air, Palladian Blue, Fruit Shake (2088) czy Nightingale… Są to kolory tak delikatne, że można je stosować jako nowe kolory neutralne.

Slow movement, slow design, slow life – co to jest?

Delikatne, pastelowe kolory ścian to tak zwany Slow Design – ruch, który powstał w odpowiedzi na zbyt szybki tryb naszego życia. Tak jak Slow Food, o którym wszyscy pewnie już słyszeli, teraz powstał trend zwracający uwagę na to czym się otaczamy, w jakich wnętrzach żyjemy. Dotyczy to właśnie spokojnych kolorów ścian w naszych wnętrzach, dobrze przemyślanego umeblowania i oświetlenia. Chodzi o rozważne kupowanie, tak by nie wymieniać zbyt często rzeczy zaśmiecających środowisko, dostrzegać rzeczy, które już mamy, a które może trochę nam się znudziły, ale przecież poprzez odnowienie, albo drobną przeróbkę mogą dostać od nas drugie życie?