Kolory ścian to nie tylko element aranżacji, ale bardzo często jej wyznacznik. Kolory są jednym z tych elementów, na które zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Nie pozostajemy wobec nich obojętni, a nasze samopoczucie jest silnie od nich uzależnione. Czerwone ściany w projekcie wnętrz nie obejdą się bez echa. Zarówno ze względu na ostateczny wyraz aranżacji, jak i nasze podejście do świata i otoczenia. Co to oznacza w praktyce?

Czerwone ściany: z czym je zestawić?

Czerwony kolor ścian jest dość wymagający w ostatecznym ograniu. Umiejętne zestawienie go i lekkie „przygaszenie" poprzez stonowane zestawienia sprawi, że zaprezentuje się on absolutnie wyjątkowo. Czerwień świetnie zaprezentuje się w połączeniu z kolorem szarym czy nieśmiertelną bielą. Zestawienie czerwieni z głęboką czernią pokaże z kolei wyjątkową „klasę" wnętrza. Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu nieco orientalnego charakteru – możesz postawić na nieco ekstrawaganckie połączenie czerwieni z przytłumionym odcieniem koloru niebieskiego lub fioletowego. Jeśli czerwony kolor ścian połączymy z barwami dopełniającymi (odcienie czerwieni), wnętrze będzie bardzo wyraziste i mocne. Warto więc je odrobinę zrównoważyć stosując kontrastowe kolory ścian i farb. Czerwony kolor ścian ładnie połączy się z jaśniejszymi barwami – bezami, odcieniami piasku czy cappuccino. Charakter czerwieni idealnie podkreślą elementy w kolorze pomarańczowym. Tutaj jednak wskazany jest umiar - nadmiar koloru pomarańczowego w połączeniu z nasyconą czerwienią wyraźnie wzmaga apetyt. W przypadku postawienia na czerwone wnętrze pamiętajmy, że kolor ten nie nadaje się do małych pomieszczeń. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do aranżowanej przestrzeni mocnego akcentu i drobiazgów w żywym kolorze, natomiast jako barwę bazową wybierzmy taką, która pozwoli na optycznie powiększenie pomieszczenia.

Moc koloru: czerwony kolor ścian we wnętrzu

Czerwony - kolor ten, choć trudny i wymagający w odpowiednim ograniu, może okazać się elementem, który wyznacza styl aranżacji i decyduje o jej ostatecznym wyrazie. Ognista czerwień pobudzi nas do życia i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Przebywanie we wnętrzach skąpanych w kolorze miłości, przyspieszy pracę serca i wyraźnie podniesie ciśnienie krwi. Pochodne koloru czerwonego we wnętrzu sprawią, że poczujemy się w nich szczęśliwsi i radośniejsi. Decydując się jednak na tak wyrazisty kolor ścian należy pamiętać, że granica dobrego smaku jest tutaj bardzo płynna. Nadmierna ilość czerwieni w jednym wnętrzu może nas zniechęcić i działać wręcz odpychająco. W kwestii kolorów ścian we wnętrzu, warto wiedzieć, że kolor czerwony najlepiej zaprezentuje się na jednej, dużej powierzchni. Dlatego też, w projektach wnętrz najczęściej możemy spotkać się z jedną czerwoną ścianą, która idealnie wybija się na prowadzenie we wnętrzu, jednocześnie nie przytłaczając go.

Czerwony kolor ścian dopasowany do typu osobowości

Jak wiadomo, kolory mają ogromną moc oddziaływania. Bez wątpienia nie pozostają nam one obojętne. Z uwagi na to, aranżując swoje wnętrze mieszkalne, warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i to, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się komfortowo. Kolor czerwony i wszystkie jej barwy pochodne są barwami, które silnie na nas oddziałują i pobudzają. Wnętrza skąpane w czerwieni będą idealnym rozwiązaniem dla osób pesymistycznie nastawionych do świata i życia. Nie sprawdzą się natomiast w przestrzeniach zamieszkałych przez znerwicowane i niecierpliwe osobowości.