Aranżacje wnętrza: wybieramy kolory ścian. Kolor żółty we wnętrzach

2011-09-06 18:51

Kolory wnętrz warto dopasować do własnej osobowości, pomieszczenia, i, o czym przekonują producenci farb, od pór roku. Chcesz dłużej cieszyć się latem? Wybierz do aranżacji wnętrza kolor żółty. Kolory ścian w tym odcieniu będą rozweselać i rozjaśniać mieszkanie. Jak zostosować kolor żółty? Zanim zabierzesz się za malowanie ścian, poznaj znaczenie kolorów. Sprawdź jaki odcień żółtego będzie najlepszy do twojego wnętrza i z czym łączyć żółte ściany.

Kolory wnętrz to jeden z najważniejszych elementów w urządzaniu mieszkania. Okazuje się, że kolory ścian zmieniają się wraz z porami roku. Podczas jesiennych warsztatów Color Workshop promowany był w aranżacji wnętrz kolor żółty - odcień słońca o wyjątkowej energii. Kolor żółty zaproszony do wnętrz ma sprawić, że w radosnej atmosferze przetrwamy jesienne i zimowe wieczory. Zanim jednak wybierzemy w tym odcieniu kolory ścian, warto lepiej poznać znaczenie kolorów i dowiedzieć się, jak kolory wnętrz wpływają na nasze samopoczucie? O kolorze żółtym opowiadają eksperci ds. koloru amerykańskiej marki Benjamin Moore.

Znaczenie kolorów: co symbolizuje kolor żółty

W wielu kręgach kulturowych żółty ma szczególna pozycję pośród kolorów. W ojczyźnie Konfucjusza jest nie tylko symbolem monarchii, ale również szczęścia i chwały. W starożytnej Grecji żółtą szatą odziany był bóg słońca Helios, a kolor ten symbolizował jego nieskończoną mądrość. W Egipcie kolor żółty symbolizuje szczęście, pomyślność oraz pełni rolę ochronną podczas zaślubin. Podobnie w Rosji, na Bałkanach oraz wśród Indian. Indianki zakładają podczas ceremonii ślubnej żółte stroje, które mają za zadanie odgonić od młodej pary złe duchy. Dla Japończyków kolor żółty stanowi synonim odwagi, a dla Majów to kolor słońca, który ma moc podtrzymywania życia.

Kolory ścian: żółty pobudzi, czy odpręży?

Żółty to kolor, który ma w sobie dużą dawkę dobrej energii. Kolory ścian w tym odcieniu mogą pobudzać do działania, albo działać odprężająco. Wszystko zależy od wybranego odcienia żółtego oraz od tego, czy we wnętrzu towarzyszyć mu będą inne odcienie. Żółty niezmiennie jednak wywołuje u domowników pozytywny nastrój. Całościowe wykończenie wnętrza intensywnymi żółcieniami rekomendowane jest osobom odważnym, dynamicznym, które otwarte są na liczne zmiany. Energetyczne i pobudzające zmysły jest połączenie żółtego z intensywnymi pomarańczami i krwistymi czerwieniami.

3 spokojne zestawienia, w których sprawdzi się kolor żółty

Jeżeli żółty ma wpływać na nas relaksująco, lepszym rozwiązaniem będzie w aranżacji wnętrz zestawienie go z kolorami z innych palet.

Żółty i szary. Na przykład szara kanapa, szary dywan i ciepła żółta ściana – zestawienie kontrastowe, ale łagodne.

Żółty i błękitny. Do żółtego pasują lekko zgaszone błękity. Kompromis pomiędzy pobudzeniem, a odprężeniem osiągniemy łącząc delikatne żółcienie z odcieniami koloru niebieskiego.

Żółty i brązowy. Zestawienie naturalne, ciepłe i przytulne. Żółty pasuje do barw drewna, jak i mocnych odcieni kolory brązowego.

Do jakich wnętrz pasują żółte ściany?

Gama żółcieni jest bardzo szeroka i stwarza w aranżacji wnętrza wiele możliwości. Producenci farb oferują swoje produkty w niezwykle bogatej palecie kolorów, a więc nie ma problemu z wyborem właściwego odcienia do malowania ścian. Przykładowo amerykańska marka Benjamin Moore może przygotować żółtą farbę w kilkuset różnych odcieniach. Do subtelnych wnętrz doskonale pasować będą rozbielone żółcienie, np. lemon ice 2024-70 i creme brulee 2022-70 (kolory z wzornika Color Preview marki Benjamin Moore). Jeżeli zależy nam na rozjaśnieniu stosunkowo ciemnego wnętrza, warto pomyśleć o słonecznym żółtym sunshine 2021-30 lub delikatnym butter 2023-60. Ciekawą opcją dla osób odważnych jest klasyczny żółty yellow 2022-10 i energetyczny żółty z lekką nutą pomarańczu sunflower 2019-30. Nie należy również zapominać o popularnych odcieniach żółtego, a więc cytrynowym (lemon 2021-20), bananowym (banana yellow 2022-40) oraz limonkowym (summer lime 2026-60). Ten ostatni szczególnie dobrze prezentować się będzie w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach.