Aranżacja wnętrz: jak osiągnąć harmonię kolorystyczną we wnętrzach?

Czym kierować się w łączeniu barw podczas aranżacji wnętrz? Dobór kolorów ścian, mebli i dodatków dekoracyjnych do naszych wnętrz to w głównej mierze kwestia gustu i upodobań, jednak jeśli chcemy osiągnąć estetyczny, harmonijny efekt końcowy, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Oto kilka porad, które pozwolą ci łatwo i bez błędu zestawiać kolory we wnętrzach!

Czerń, biel i szarość w aranżacji ścian
Harmonia komplementarna w aranżacji ścian
Harmonia trójkątna w aranżacji ścian
Pastelowa ściana z dekorem w sypialni
Aranżacja sypialni w żółci i turkusie

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się kiedyś znaleźć się w mieszkaniu, w którym każda rzecz z osobna jest ładna, ale całość aranżacji nie robi najlepszego wrażenia. Zazwyczaj przyczyną tego zjawiska jest kwestia nieodpowiednio zestawionych kolorów. Urządzając wymarzone wnętrza, pragniemy kierować się swoim gustem i intuicją, ale by uniknąć popełniania błędów, które mogą zniweczyć wszystkie nasze starania, lepiej jest sięgnąć po podpowiedź. Przedmiotem, który nam w tym pomoże jest tak zwane koło barw, pokazujące zależności między kolorami.

Paleta kolorystyczna: według koła barw

Wrażenie harmonii we wnętrzu zależy przede wszystkim od równowagi kontrastów oraz porządku w kolorach. Jak osiągnąć taki efekt? Są na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest znalezienie na kole barw swojego ulubionego koloru, w którym chcemy utrzymać na przykład ściany czy dodatki dekoracyjne, a następnie dobrać do niego kilka barw leżących w pobliżu na obwodzie koła. To będzie twoja gama. Drugim sposobem jest wybranie kolorów leżących w jednym wycinku koła, od najjaśniejszego do nasyconego. Harmonia zobowiązuje, z tego względu komponując elementy wyposażenia, upewnij się, że żaden kolor nie zdominował pozostałych. Żeby nie było zbyt monotonnie, wprowadź do wnętrza wyrazisty kontrast, na przykład przy pomocy drobnych akcentów w kolorach dopełniających (znajdujących się po przeciwnej stronie koła). Przykładowo, dopełnieniem gamy żółcieni na ścianach i tkaninach będzie niebieski na ceramice i poduszkach dekoracyjnych.  Dobrą wiadomością dla miłośników monochromatycznych wnętrz jest to, że czerń, biel i szarość nie występują w kole barw (podobnie jak w tęczy). Z tego względu można dopełniać je każdym innym kolorem, doskonale również łączą się ze sobą nawzajem. Planując kolorystykę mieszkania, postaraj się od razu obmyślić całość. Dzięki temu łatwiej będzie ci uzyskać wrażenie spójności. Niech kolory łagodnie „przepływają” z jednego pomieszczenia do drugiego.

Paleta kolorystyczna: dobrana do stylu aranżacji i charakteru pomieszczenia

Dobierając kolory ścian, mebli i dodatków dekoracyjnych do swoich wnętrz, zastanów się nad dopasowaniem ich do charakteru i funkcji pomieszczeń. Czyste, „plastikowe” barwy podstawowe nie pasują do mieszkania rustykalnego, z kolei angielski styl lubi odcienie złamane, a nowoczesny – czernie, biele i szarości. Sypialnia powinna być chłodna i spokojna, zaś w przedpokoju, w którym nie przebywamy zbyt długo, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Na odbiór kolorów we wnętrzu ogromny wpływ ma także oświetlenie. W stłumionym, północnoeuropejskim świetle łagodne odcienie prezentują się dużo lepiej niż jaskrawe barwy, które pełnię swojej urody osiągają w południowym, ciepłym słońcu.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk, Krzysztof Zasuwik, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY