Tynk strukturalny to dość tanie i nietuzinkowe rozwiązanie we wnętrzach, dlatego gdy nie mamy pomysłu na ciekawy detal czy uzupełnienie aranżacji powinniśmy zdecydować się właśnie na tynk strukturalny, który na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę. Nie do każdego wnętrza pasują ściany gładkie jak lustro. Do uzyskania innych efektów w dekoracji ścian służą rozmaite techniki malowania dekoracyjnego i fakturowego. Pamiętajmy, że ścianę z dekoracyjną fakturą warto podkreślić specjalnym oświetleniem.

Metamorfoza małej kuchni: ciekawa dekoracja ścian PRZED/PO >>>

W poszukiwaniu efektów fakturowych do dekoracji ścian można eksperymentować samemu lub skorzystać z gotowych produktów i instrukcji wykonania. Taki efekt można uzyskać stosując tynk strukturalny. Gotowa masa może być nakładana na grubość centymetra na ścianę, wymodelowana zębatą pacą i pomalowana farbą emulsyjną.

Tynk strukturalny i dekoracja ścian

Tynk strukturalny to nic innego jak specjalna masa tynkarska, dająca różnorakie efekty wykończeniowe. Można ją spotkać w wersjach o różnej ziarnistości, gęstości i w wielu rodzajach. Jest to bardzo ciekawe przełamanie i kontrast w stosunku do gładkich, jednobarwnych ścian. Dzięki takie dekoracji ścian każde wnętrze stanie się ciekawsze. Wszelkie powierzchnie ścian pokryte dekoracyjnymi tynkami czy farbami strukturalnymi zyskują na wyrazie, gdy zostaną pomalowane farbami z błyskiem. Dzięki nim wszelkie wypukłości czy wgłębienia zostają podkreślone, a walory dekoracyjne ściany lepiej wydobyte.

Gdzie można użyć tynków strukturalnych?

Tynki strukturalne są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdzą się zasadniczo w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience i kuchni. Stosując tynki strukturalne w tych miejscach trzeba pamiętać, by odpowiednio je zabezpieczyć, zwłaszcza jeśli używamy tynku jako wykończenia ściany nad blatem kuchennym, lub w miejscu gdzie może być narażony na bezpośrednie działanie wody. Tynk strukturalny ma wiele zalet. Jedną z nich jest korzystna cena. Poza tym jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne, dające bardzo wiele wykończeń, dlatego pasuje on do aranżacji w dowolnym stylu.

Włoskie dekoracje ścian: obejrzyj WIDEO instrukcje