W aranżacji wnętrz coraz cześciej znów wykorzystujemy tapety. Palmy jako motyw dekoracyjny również powracają do wnętrz! Jako rośliny w donicach, na tkaninach i tapetach. To najmocniejszy i najbardziej widoczny trend wśród dodatków dekoracyjnych tego sezonu. Nie ma nic wspólnego z uznanymi za szczyt kiczu fototapetami z lat 90.! A najlepsze jest to, że im bardziej zimno i ponuro na zewnątrz, tym egzotyczna zieleń w pokoju bardziej cieszy. Może jest to pomysł na sezon jesienno-zimowy?

Do jakich wnętrz pasują tapety w palmy?

Tapeta z wzorem w liście palm okaże się niezastąpiona we wnętrzu z małą ilością światła dziennego, czyli tam gdzie prawdziwe, światłolubne rośliny nie mają szans. Wzór z liśćmi palm sprawdzi się też w mieszkaniach tych, którzy lubią otaczać się zielenią w domu, jednak nie mają wystarczająco dużo czasu lub umiejętności by odpowiednio o nie dbać. To od strony praktycznej, a jakie są zasady dobierania wzoru do pomieszczenia? Tapeta z wzorem w egzotyczne palmy będzie idealnym tłem modnej aranżacji wnętrza w stylu retro. Charakterystyczne, lekkie meble z lat 50. i 60. wyglądają na takim tle na zgrany duet.  A połączenie wzoru w palmy i stylowego biurka w domowym gabinecie? Jak najbardziej! Spojrzenie na zieleń jest przecież wytchnieniem dla zmęczonego pracą przy komputerze wzroku. Tapety z wzorem w palmy są rozwiązaniem uniwersalnym i stanowią miłą przeciwwagę dla białych ścian i betonu, wzajemnie się nie wykluczając. Wystarczy zmysł obserwacyjny i odrobina wyobraźni, żeby efekt był oryginalny. Jest tylko jedno "ale". Tapeta z wzorem w palmy w rozmiarze max jest tak wyrazista, że lepiej poprzestać na jednej ścianie…

Czytaj też: wielki powrót roślin doniczkowych

Tapety w palmy małe i duże…

Wielkość wzoru na tapecie ma znaczenie. Liście palm są bardzo charakterystyczne i potrafią zdominować wnętrze. Dlatego zachowajmy umiar i proporcje. Im mniejszy pokój, tym wzór na tapecie powinien być delikatniejszy – np. niewielkie liście i spokojniejsza kolorystyka. Jako tło wolnostojącej wanny na nóżkach fantastycznie sprawdzi się tapeta z dużymi, nawet przeskalowanymi, soczysto zielonymi liśćmi. Do salonu wybierzmy wzór odrobinę spokojniejszy, chyba że tapetę umieścimy na ścianie za minimalistyczną sofą. Wyrazisty wzór w palmy sprawdzi się także w gabinecie. Biurko wśród zieleni, nawet tej tylko na ścianie, szybko stanie się naszym ulubionym miejscem w domu. Złota, monochromatyczna tapeta z tłoczonym motywem liści palmowych będzie idealna do wnętrz w stylu Art Deco.

Czytaj też: 5 pomysłów na szybką metamorfozę salonu