Tapety zostały stworzone jako dekoracje ścian alternatywne dla drewnianych boazerii, gobelinów i tkanin dekoracyjnych, które stanowiły główną ozdobę wnętrz do XVII wieku. Były towarem luksusowym w dekoracji ścian, ponieważ drukowano je za pomocą ręcznie wykonanych stempli oraz misternie rzeźbionych wałków, z których każdy nanosił inny kolor. Do dziś istnieje kilku producentów ekskluzywnych, ręcznie malowanych tapet, zbliżonych jakością i kunsztem wykonania do dawnych produktów.

Te dekoracje ścian popularność zyskały w XIX wieku, kiedy zaczęto produkować grawerowane cylindry i papier w długich rolach. Szczytowy rozkwit nastąpił w wieku Sztuki i Rzemiosła, dzięki pięknym wzorom wprowadzonym przez artystę Wiliama Morrisa. Dzisiaj również możemy te wzory przenieść na ścianę i nie tylko.

W epoce wiktoriańskiej tapety epatują mocnymi wzorami, atakują sufity i zostają złapane w ramy lamperii. W latach 50-tych, 60-tych przełomem stają się tapety winylowe, które umożliwiają ekspansję na pomieszczenia wilgotne i te o ekstremalnych temperaturach. W latach 80-tych i na początku 90-tych przegrywają z farbami, aby na koniec lat 90-tych zrobić mocne wejście i rozgościć się na dobre w dekoracji ścian.

Dekoracje ścian: rodzaje tapet

Do dyspozycji mamy ogromną różnorodność tapet, produkowanych na różne sposoby i dających we wnętrzu różnorodne efekty:

-tapety standardowe; produkowane w ogromnej ilości wzorów i kolorów (szerokość rolki ok 50cm)
-tapety drukowane/z ręcznym nadrukiem; mają standardowe wymiary, ale ze względu na ręczny nadruk są droższe od standardowych.
-tapety winylowe; składają się z papierowego podłoża i zadrukowanej powłoki winylowej. Są bardzo trwałe i odporne na wilgoć i zadrapania. Łatwo się je układa i zdziera.
-tapety fakturowane/wytłaczane; są doskonałe do pokrywania niezbyt równych ścian, ponieważ wypukły wzór maskuje drobne niedoskonałości.
-tapety z wzorami wytłaczanymi; zdają egzamin w pomieszczeniach, w których ściany są szczególnie narażone na zniszczenie, ponieważ są odporne na uderzenia. Są bezbarwne, więc można nadać im dowolny kolor.
-tapety z wiórów drzewnych; szczególnie lubiane przy odnawianiu, ponieważ małe wiórki drzewne, doskonale maskują wiele wad nadając ścianom specyficzną fakturę. Bardzo dobrze przywierają do podłoża. Przy usuwaniu mogą odchodzić razem z tynkiem.
-tapeta winylowa z wzorem wypukłym; wzór wykonany w specjalnym procesie druku: podczas podgrzewania obszar nadrukowany unosi się dając trójwymiarowy efekt. Może imitować płytki mozaikowe, metal czy włókna naturalne.

Tapety jako dekoracje ścian: jak stosować?

Tapety są dla wnętrza tym czym, ubiór dla człowieka. Właściwie dobrane zdobią, podkreślają charakter i skrywają niedoskonałości.
Tapeta nadaje ścianie miękki wygląd i sprawia, że wnętrze staje się przytulne.

Wybierając tapetę jako dekorację ścian musimy wziąć pod uwagę wielkość, kształt i funkcję wnętrza. Kluczem jest dopasowanie właściwego rodzaju, koloru i wzoru, a także wybór właściwej płaszczyzny lub jej fragmentu. Tapeta może pomóc, ale też zaszkodzić. Czasem w dekoracji ścian sprawdzą się mocne, kontrastowe wzory, a czasem wystarczy stonowana, delikatna struktura. Musimy szukać tapety na miarę naszego wnętrza i jego potrzeb.

W dużym pustym pokoju okładzina ścienna ograniczy pogłos, a w małym doda przestrzeni. Poprzez wzór i odpowiednie zaakcentowanie wybranej płaszczyzny, może wyrównać proporcje pomieszczenia. Jeżeli chcemy ukryć nierówności, z pomocą przyjdą nam tapety strukturalne. Jeżeli chcemy stylizować wnętrze do odpowiedniej epoki lub stylu, mamy do dyspozycji wzory, które w mgnieniu oka wprowadzą właściwy klimat.

Możemy zabezpieczyć tapetę szkłem i użyć zamiast płytek w kuchni czy w łazience. Dzisiaj stosując tapety odchodzimy od pokrywania nimi całego pomieszczenia. Łączymy je z powierzchnią malowaną, akcentujemy jedną ścianę lub jej fragment, ozdabiamy wnękę. Używamy jej z umiarem, podobnie jak w przypadku fototapety i traktujemy jako główną ozdobę.