Tapety ścienne spełniają dwie funkcje: dekoracyjną i użytkową. Wyjątkiem są tapety winylowe, które mogą w sobie łączyć obie te funkcje. Wzór będzie zdobił wnętrze, a odporna na zabrudzenia powierzchnia tapety sprawdzi się w wąskim przedpokoju, holu czy na klatce schodowej. Modne tapety pomogą udekorować całkiem zwyczajne wnętrze bez wielkiego i czasochłonnego remontu. Wybierając odpowiednie kolory i wzory, w zależności od potrzeby możemy znakomicie poprawić proporcje wnętrza. A więc przejrzyjmy ofertę sklepów z tapetami i tkaninami dekoracyjnymi i wybierzmy coś dla siebie spośród wzorów klasycznych, geometrycznych, zwierzęcych, kwiatowych czy glamour (nawet z kryształami Swarovskiego). Ostatnio modnym trendem również wśród tapet jest ich postarzanie. Żeby przypadkiem nie wyglądały zbyt idealnie. Tak jak postarzamy parkiety lub meble.

Tapety: na jednej ścianie czy dookoła?

Przyzwyczailiśmy się do układania tapet z wzorem tylko na jednej ścianie, by wyraziste wzory nie przytłaczały wnętrza. Dopuszczalne było też układanie tapet na wszystkich ścianach pod warunkiem, że były one gładkie lub miały wyjątkowo drobny wzór. Jednak najnowsze trendy pokazują, że można stosować tapetę z wyraźnym, bogatym wzorem na wszystkich ścianach. Musimy wtedy tylko pamiętać o wykończeniu ścian wyższymi niż zazwyczaj  białymi listwami przypodłogowymi oraz sztukaterią pod sufitem. Można również pokusić się o zbudowanie na ścianach kasetonów z listew sztukateryjnych i wypełnić ich wnętrze tapetami z dużymi i odważnymi wzorami. Pomysł ten szczególnie sprawdza się w wysokich pomieszczeniach w starych kamienicach (zdjęcia).

Tapety: kwiaty czy pasy? A może jedno i drugie?

Nie bójmy się łączyć wzorów. Możemy łączyć wzory tapet na sąsiadujących ścianach, możemy też łączyć wzory tapet z wzorami dywanów, zasłon czy poduszek. Korzystajmy z wzorów skoordynowanych z tapetą główną, wtedy na pewno nie popełnimy błędu, ponieważ zachowana będzie spójna kolorystyka i proporcje wzorów.  Na przykład do wzoru kwiatowego skoordynowane będą pasy w tych samych kolorach i taki sam ale mniejszy wzór kwiatowy. Układając kwiaty na jednej ścianie, a pasy na innych, możemy uzyskać wyjątkowy i niebanalny efekt. Jeśli jednak nie robiliśmy nigdy wcześniej takich eksperymentów, zapytajmy o radę specjalistów w sklepach dedykowanych do sprzedaży tapet i tkanin dekoracyjnych. Możliwości naprawdę są nieograniczone, barierą jest jedynie nasza wyobraźnia.

Tapety – czy tylko na ścianach?

Tapety mogą odmienić nie tylko ściany, ale także na drzwi przesuwne pomiedzy pokojami lub drzwi szaf. Tak nie wiele, a mamy zupełnie nowe wnętrze lub szafę. Jeszcze innym pomysłem rzadko na razie stosowanym ale godnym uwagi jest tapeta na …suficie. Idealne rozwiązanie przy wysokich wnętrzach, tam gdzie są sztukaterie pod sufitem lub w sypialni …