Kwiatowe wzory tapet w dekoracji ścian ożywiają wnętrza. W zależności od rozmiaru i układu ornamentu na tapecie ściennej, można stworzyć efekt romantyczny lub drapieżny, określić styl wnętrza lub nawet zawładnąć przestrzenią w aranżacji wnętrza. Radzimy, jak stosować tapety w kwiaty na ścianie, by nie wprowadzić chaosu do aranżacji wnętrza. W galerii zdjęć prezentujemy ciekawe inspiracje na fototapety i  tapety ścienne w kwiaty.

Tapeta w kwiaty: małe czy duże wzory kwiatowe?

Niewielkie kwiatowe wzory to popularny, tradycyjny motyw tapety. Wybierz takie delikatne tapety w kwiaty, jeśli chcesz subtelnie ozdobić ścianę w niedużym mieszkaniu. Drobny rzucik kwiatowy w dekoracji ściany stworzy radosne, ale dyskretne, delikatne tło. Większe kwiatowe wzory tapet ściennych ułatwiają nadanie pomieszczeniu określonego charakteru, należy jednak zgrać je kolorystycznie i tematycznie z otoczeniem, by nie spowodować wrażenia nadmiaru w aranżacji wnętrza. Motywy kwiatowe tapety powiększone do megaskali robią największe wrażenie w dekoracji ścian.

Sprawdź też: tapetowanie ścian instrukcja >>>

Decydując się na taki rodzaj tapety czy fototapety, miej świadomość, że staną się głównym elementem dekoracji ściany i całego wnętrza, z trudem znoszącym towarzystwo innych ozdób. Tapety ścienne w duże kwiaty są jednak świetnym sposobem na spektakularną metamorfozę wnętrza. Zwykle ten rodzaj wzorów tapet stosuje się w przestronnych wnętrzach, ale można nimi efektownie ozdobić np. malutką łazienkę. Decydując się na tapety w kwiaty zwróć uwagę na układ: jeśli chcesz zdynamizować pomieszczenie, wybierz wzór tapety niesymetryczny, a jeśli ma być spokojniej – postaw na kwiaty rozmieszczone regularnie na tapecie. Analogicznie działa stopień zagęszczenia wzoru tapety.

Tapeta i fototapeta: dekoracje ścian od fotografii po wzór 3D

Ta sama gama kolorystyczna tapety wywołuje różne wrażenie w aranżacji wnętrza zależności od użytego wzoru. Subtelny rysunek stylizowanych maków lub realistyczne przedstawienie kwitnącego drzewa wiśni widoczny na tapecie ściennej zatrzymuje w domu wiosenną świeżość. Ornament kwiatowy tapety ściennej w stylu boho wprowadza do aranżacji wnętrza radosny nastrój zabawy i beztroski. Podobne odcienie wzorów kwiatowych tapet w połączeniu z szarością lub brązem dodają tajemniczości i uwodzą. Jeśli chcesz powiększyć przestrzeń wnętrza, wykorzystaj wrażenie iluzji w dekoracji ścian. Wzór i kolor tapety czy fototapety zatrzymują oko na płaszczyźnie ściany. Im więcej białego tła na tapecie, tym silniejsze wrażenie głębi.

Wzory tapety: malarsko czy graficznie w dekoracji ścian

W nowoczesnej aranżacji ściany lepiej prezentują się wzory tapet uproszczone, zgeometryzowane - w towarzystwie skromnych dekoracji. Bogate, barokowe bukiety widoczne na tapecie pasują do wnętrz w stylu klasycznym i eklektycznym, wtedy jednak dobór dodatków do takiej dekoracji ściany wymaga wyjątkowej staranności – źle dobrane mogą stworzyć wrażenie chaosu w aranżacji wnętrza. Łączenie kilku deseni tapet w jednym wnętrzu jest ryzykowne. Jeśli dekorujesz ściany i mieszkanie bez pomocy profesjonalisty, wzór na tapecie uzupełniaj gładkimi dodatkami lub wybieraj tapety i tkaniny z jednej kolekcji.

Tapeta w mieszkaniu: od papieru po tkaninę

Połączenie subtelnych barw ziemi oraz metalicznych efektów srebra, złota czy miedzi w dekoracji ścian pozwala wydobyć teksturę, zadziałać zróżnicowanym stopniem połysku tła i wzoru tapety ściennej. Do głosu dochodzi światło: na matowej powierzchni tapety jest rozproszone, natomiast odbija się od tapety gładkiej i metalicznej, a na tapecie ściennej przypominającej tkaninę obserwujemy grę światłocieni. Jeśli chcesz zadziałać fakturą i połyskiem ściany w aranżacji wnętrza, umieść tapetę na ścianie sąsiadującej z oknem. W zależności od pory dnia wygląd ściany będzie się zmieniał.

Dekoracje ścian tapety wideo

Mamy wielki come back mody na oklejanie ścian. Dzięki najnowszym technologiom jesteśmy w stanie sami zmierzyć i w dowolnym sposób położyć na ścianę border, tapetę czy fototapetę. Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie i efekt murowany. Zapytaliśmy specjalistę jak tapetować ściany.