SALON, ŚCIANY W SALONIE: Naklejki ścienne i pomysłowa aranżacja wnętrz

Naklejki na ściany są zabawne. Jest to chyba najszybszy sposób na zmianę wystroju wnętrza w salonie. Taka dekoracja ścian sprawdzi się zarówno w salonie, sypialni, przedpokoju, jak i pokoju dziecięcym. Naklejki ścienne produkowane są najczęściej z folii, ale można też kupić naklejkę na ścianę welurową czy naklejki przeznaczone do malowania. Jeśli nie chcemy ich przyklejać na ścianę, można nimi ozdabić meble, lustro, czy okno - taka aranżacja wnętrz też będzie atrakcyjna.

Naklejki ścienne
Naklejki ścienne
Naklejki ścienne
Naklejki ścienne
Naklejki ścienne

Naklejki ścienne produkowane są z folii PCW. Bywają czasem określane mianem winylowych - jest to zapewne rozwinięcie skrótu PCW, który oznacza polichlorek winylu. Folia jest fabrycznie pokrywana warstwą kleju, najczęściej poliakrylanowego. Jedną z ważnych cech w aranżacji wnętrz jest tak zwana usuwalność - po odklejeniu naklejki na podłożu nie pozostaną trudne do usunięcia resztki. Folie, z których powstają naklejki ścienne, nie muszą być zbyt grube. Zazwyczaj ozdobne motywy wycinane są z miękkiej folii grubości 75 mikronów. Producenci deklarują, że na zewnątrz taka folia posłuży trzy-pięć lat (zależy to oczywiście od podłoża, do którego jest przyklejona, oraz od warunków atmosferycznych), a dekoracja ścian we wnętrzach jest o wiele dłuższa – praktycznie trudna do określenia. Folie używane do produkcji naklejek na ścianę mają różne kolory i dwa wykończenia powierzchni - błyszczące i matowe. Dlatego rozmaitości wzorów towarzyszy też duży wybór kolorów. Choć do produkcji naklejek wykorzystywane są nowoczesne technologie, wzory mogą odwoływać się do tradycji. Bardzo modne są obecnie naklejki na ściany nawiązujące do sztuki ludowej, np. inspirowane łowickimi wycinankami.

Dekoracja ścian: naklejki na ścianę

Można kupić naklejki ścienne o wypukłej reliefowej powierzchni przeznaczonej do pokrywania wybraną farbą. Przykleja się je podobnie jak zwykłe naklejki. Po naklejeniu stanowią zarazem szablon, który pokrywa się wybraną farbą. Po zerwaniu folii nośnej na ścianie zostaje pomalowana naklejka. Jest to efektowna, ale bardzie pracochłonna dekoracja ścian.

Naklejki ścienne - jak przykleić, bezproblemowe przyklejanie

Naklejki bardzo łatwo jest umieścić na ścianie. Może być ona pokryta dowolnym rodzajem tynku czy farby – pod tym względem nie są szczególnie wymagające. Podłoże musi być jednak oczyszczone i równe. Naklejek nie należy przyklejać do łuszczącej się farby czy pękającego tynku – taka powierzchnia wymaga oczyszczenia z luźno związanych fragmentów i wyrównania. To takie same zabiegi przygotowawcze, jakie czynimy, zanim przystąpimy do malowania czy tapetowania. Trzeba pamiętać, że choć naklejki na ścianę są nieprzezroczyste, są zrobione z cienkiej folii, więc nie zamaskują nawet niewielkich wgłębień powstających na skutek złuszczenia się farby. Jeśli podłoże jest równe, powłoki malarskie należy oczyścić z kurzu (na przykład odkurzyć, jako końcówki odkurzacza używając miękkiej szczotki). Warto też przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeżeli zamierzamy ozdobić w ten sposób podłoża umożliwiające chemiczne odtłuszczenie – skorzystajmy z tej możliwości i przemyjmy je denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną. Jeśli chcemy je przykleić na nowo pomalowanych ścianach, zalecane jest odczekanie 14 dni przed. Podobnie rzecz ma się ze świeżymi tynkami, szpachlami itp.

Naklejki ścienne - łatwe czyszczenie i usuwanie

Ponieważ folia, z której wykonane są naklejki na ściany, jest wodoodporna - podobnie zresztą jak klej służący do jej mocowania - dekoracyjne motywy można czyścić, przecierając je wilgotną szmatką. Trzeba jedynie uważać, żeby nie dotykać ściereczką ściany dookoła naklejki, bo szybko ją zabrudzimy. A to dlatego, że na naklejce może gromadzić się nieco więcej kurzu niż na ścianach. PCW to tworzywo sztuczne, które trochę mocniej elektryzuje się i przyciąga kurz niż pokryta tynkiem i pomalowana ściana. Usuwanie naklejki, która się nam opatrzyła, znudziła czy przestała pasować do wystroju, to bardzo łatwe zadanie - należy ją po prostu podważyć i powoli oderwać. Ściana powinna zostać nietknięta, choć oczywiście zależy to od trwałości nałożonych wcześniej tynku i farby. Ściany pokryte tynkami gipsowymi są najmniej narażone na uszkodzenia powierzchni - gipsowi nic nie powinno się stać nawet po kilku latach od naklejenia.

Naklejki na ściany - gdzie je kupić i za ile

Naklejki na ściany najlepiej kupić za pośrednictwem Internetu. Oferuje je wiele firm, zazwyczaj tych samych, które proponują szablony malarskie i inne artykuły do dekoracji ścian. Do nabycia jest często kilka rozmiarów wybranego motywu, można też wybierać z wielu barw. Niektóre firmy oprócz swoich propozycji chętnie wykonają naklejki ścienne według projektu klienta. Trzeba pamiętać o tym, że wtedy jej cena będzie wyższa. Ceny naklejek zależą od ich rozmiarów oraz od skomplikowania wzoru. Najtańsze i najmniejsze naklejki można kupić już za nieco powyżej 50 zł, największe - za 500 zł i więcej.

Ocena: 0
Tekst: Anna Śmiałek Zdjęcia: Michał Przeździk, Piotr Mastalerz, Konrad Kalbarczyk, Michał Skorupski

POLECANE ARTYKUŁY