Modne motywy roślinne. Kwiaty na tapetach

Wzory kwiatowe we wnętrzarskiej stylistyce są chyba od zawsze. Kwieciste tapety są modne od kliku sezonów. Można wybierać wzory w drobne kwiatki, jak i duże pąki na tapecie. Można również zdecydować się na motyw jednej rośliny, na przykład róży i do niej dobierać "różane" dodatki i ozdoby.

Modne motywy roślinne. Kwiaty na tapetach
Modne motywy roślinne. Kwiaty na tapetach
Modne motywy roślinne. Kwiaty na tapetach
Modne motywy roślinne. Kwiaty na tapetach
Modne motywy roślinne. Kwiaty na tapetach

Motywy florystyczne już od kilku sezonów są niezwykle popularne. Zdaje się, że tym razem nie mają już zamiaru ustępować miejsca graficznym, kubistycznym formom. Potrafią się z nimi idealnie komponować, niejednokrotnie wręcz przejmując ich nowoczesne kształty. Wzory roślinne mogą oszołomić swym bogactwem. Wybór jest naprawdę olbrzymi. Początkowo pojawiły się w formie naklejek i szablonów, oraz na tapetach w formie ornamentów, by potem rozprzestrzenić się na wszelkie domowe sprzęty - obicia mebli, poduszki, wazony, naczynia kuchenne, tkaniny. Dopasować je można do każdego stylu, a także wnętrza - bez względu na to, czy jest urządzone klasycznie, czy całkiem nowocześnie.

Tapety i fototapety w kwiaty

Rośliny ożywiają wnętrza, sprawiają, że zaczyna się coś dziać, pojawia się swego rodzaju ruch, który pobudza wzrok i co za tym idzie - zmysły. Również zbliżają nas do tego, co człowiekowi jest bezustannie bliskie, czyli do przyrody, natury. Nie tylko żywe kwiaty mogą mieć taki wpływ - fototapeta z olbrzymim storczykiem lub trawiastym gąszczem pozwoli poczuć się jak na łonie natury. Może stąd właśnie bierze się popularność motywów florytycznych w urządzaniu wnętrz? Co by nie było powodem tej cichej fascynacji, temat kwiecistych wzorów jest niezwykle wdzięczny i z pewnością jego popularność szybko nie przeminie.

Jednym z wciąż zmieniających formę kwiatowych trendów jest łączenie w jednym wnętrzu różnych florystycznych wzorów. Można na przykład zestawić drobną łączkę na tkaninach z wielkoformatowymi pąkami na tapecie. Kolorowe, kwieciste obicia kanapy lub poduch dobrze uzupełni ażurowa przesłona w oknie lub filcowy bieżnik na stole. Można również zdecydować się na motyw jednej rośliny, na przykład róży i do niej dobierać "różane" dodatki i ozdoby.

Łączenie wzorów kwiatowych

Można również przełamać motyw roślinny, dodając wzory bardziej geometryczne - chociażby różnej wielkości paski i prążki. Jednak łączenie tak przeciwstawnych na pierwszy rzut oka wzorów jest dość trudną sztuką. Pomysłów jest tak wiele, jak bogata jest nasza wyobraźnia. Trzeba tylko pamiętać, by - tak jak we wszystkim - zachować umiar i nie przesadzić z ilością. Chodzi o taki sposób dekorowania, by nie wprowadzać nieporządanego chaosu, a także by optycznie nie ograniczać i nie zmniejszać przestrzeni. Dlatego też większa ilość wzorów może się pojawić raczej w dużych pomieszczeniach. W małych lepiej ograniczyć się jedynie do akcentów - kwiecistych poduszek na kanapie lub rolet, albo do pojedynczego motywu na ścianie w postaci naklejki.

Przyglądając się wszystkim elementom wyposażenia wnętrz, które są ozdabiane motywami roślinnymi, można zauważyć, że pojawiają się w każdym pomieszczeniu. Nie ograniczają się wyłącznie do salonu czy sypialni. Roślinne zawijasy wkroczyły z niebywałą pewnością siebie także do kuchni i łazienek. Kwieciste tapety wypierają tradycyjną glazurę, a ornamenty coraz częściej się na niej pojawiają.

Ocena: 0
Tekst: Paulina Koperska Zdjęcia: Radosław Wojnar, Materiały prasowe firmy, Krzysztof Zasuwik, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY