Ogrody wertykalne to nowy trendy w dekorowaniu wnętrz. Wraz z rosnącą popularnością naturalnych roślin projektanci szukają innowacyjnych pomysłów na ich ekspozycję. Mech leśny, zwany także dekoracyjnym coraz częściej pojawia się w nowoczesnych, miejskich projektach mieszkań i domów. Architekci chętnie wykorzystuję tzw. "efekt zielonej ściany" do ozdoby wnętrz w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Intensywny, zielony kolor mchu dobrze komponuje się z laboratoryjną bielą, odcieniami betonu, ale odnajdzie się także w monochromatycznie urządzonym pomieszczeniu. 

Co to jest mech dekoracyjny?

Ściany z mchu tak naprawdę tworzą „porasta” nie prawdziwy leśny mech. W sklepach znajdziemy porost o nazwie chrobotek reniferowy (Cladonia ragniferina). To gatunek z pogranicza glonów i grzybów o drzewkowatym pokroju i zachowujący zielone wybarwienie, nawet pozostając bez kontaktu z podłożem. W ofercie sklepów znajdziemy chrobotka reniferowego w rozmaitych kolorach - od żywej zieleni po intesywne odcienie czerwonego czy fioletu. 

Jak pielegnować mech dekoracyjny?

Podłoża z dekoracyjnego mchu potrzebują około 50% wilgotności powietrza, ale bez potrzeby dodatkowego systemu nawadniania czy nawozu. Mech dekoracyjny może być zastosowany w pomieszczeniach z małym dostępem światła i nasłonecznienia. W dobrze dobranym miejscu w domu, jego struktura nie zmieni się na tyle by wymagał reguralnego podcinania czy pielęgnacji. Mech dekoracyjny jest polecany nie tylko do wnętrz prywatnych, ale od kilku lat zdobi pomieszczenia użyteczności publicznej. Sprawdzi się w restauracji, biurze czy recepcyjnym hallu.

Jak stosować mech dekoracyjny?

Bogata paleta kolorów sprzyja tworzeniu ciekawych form. Z mchu dekoracyjnego możemy tworzyć bardzo róże kształty np. litery, koła, kwadraty. Roślinę dopasujemy do każdego wnętrza, ponieważ przygotowana jest do montażu w postaci paneli lub jako gotowa dekoracja do montażu nie tylko na ścianie, ale także meblach. W prezentowanym projekcie wnętrza, architekt Hubert Dziedzic, kołami z mchu dekoracyjnego wzbogacił wnętrza sypialni oraz łazienki. Wnętrza zyskały w ten sposób elelemnt koloru oraz oryginalne wykończenie.