Mech na ścianę: co warto wiedzieć? Inspirujący projekt sypialni i łazienki

2021-09-17 12:44

Mech na ścianę to niedrogi sposób na ciekawe udekorowanie nie tylko ścian, ale także mebli. Nie potrzebuje pielęgnacji, podcinania, zachowuje swoje kolory. Efekt końcowy zależy tylko od naszej wyobraźni i pomysłu na ekspozycję. Sprawdź, czym się wyróżnia mech dekoracyjny na ścianie. Przedstawiamy też inspirujący projekt wnętrza, w którym zastosowano takie rozwiązanie.

Spis treści

  1. Mech na ścianę. Co to jest mech dekoracyjny?
  2. Zalety mchu na ścianie
  3. Jak pielęgnować mech na ścianie?
  4. Jak stosować mech na ścianie?
  5. A może sztuczny mech?

Ogrody wertykalne to nowy trendy w dekorowaniu wnętrz. Wraz z rosnącą popularnością naturalnych roślin projektanci szukają innowacyjnych pomysłów na ich ekspozycję. Mech leśny, zwany także dekoracyjnym, coraz częściej pojawia się w nowoczesnych, miejskich projektach mieszkań i domów. Architekci chętnie wykorzystuję tzw. efekt zielonej ściany do ozdoby wnętrz w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Intensywny, zielony kolor mchu dobrze komponuje się z laboratoryjną bielą, odcieniami betonu, ale odnajdzie się także w monochromatycznie urządzonym pomieszczeniu. 

Mech na ścianę. Co to jest mech dekoracyjny?

Mech na ścianie to najczęściej porost, nie zaś prawdziwy leśny mech. W sklepach znajdziemy porost o nazwie chrobotek reniferowy (Cladonia ragniferina). To gatunek z pogranicza glonów i grzybów o drzewkowatym pokroju i zachowujący zielone wybarwienie, nawet pozostając bez kontaktu z podłożem. W ofercie sklepów znajdziemy chrobotka reniferowego w rozmaitych kolorach - od żywej zieleni po intesywne odcienie czerwonego czy fioletu.

Oczywiście w sklepach znajdziemy także prawdziwy mech na ścianę, który jest odpowiednio spreparowany oraz przeznaczony do wygodnego montażu (kupujemy gotowe panele, które wystarczy przymocować klejem montażowym). Przykładowe odmiany to mech leśny, trawiasty oraz poduszkowy.

Zalety mchu na ścianie

Mech na ścianie nie przyciąga kurzu, nie gromadzą się też w nim różne zanieczyszczenia, dlatego jest w pełni bezpieczny dla alergików. Ma również doskonałe walory akustyczne (wycisza mieszkanie), nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest też w pełni naturalny i nie zawiera żadnych chemikaliów. To także długowieczna dekoracja, która zawsze cieszy oko żywą, naturalną zielenią (lub też innym kolorem, jeśli się na taki zdecydujemy). Także montaż jest łatwy, bo wykonamy go samodzielnie (o czym dalej).

Jak pielęgnować mech na ścianie?

Podłoża z dekoracyjnego mchu potrzebują około 50% wilgotności powietrza, ale bez potrzeby dodatkowego systemu nawadniania czy nawozu. Mech dekoracyjny może być zastosowany w pomieszczeniach z małym dostępem światła i o niskim nasłonecznieniu. W dobrze dobranym miejscu w domu jego struktura nie zmieni się na tyle, by wymagał regularnego podcinania czy pielęgnacji. Mech na ścianie jest polecany nie tylko do wnętrz prywatnych. Od kilku lat zdobi pomieszczenia użyteczności publicznej. Sprawdzi się w restauracji, biurze czy recepcyjnym hallu.

Jak stosować mech na ścianie?

Bogata paleta kolorów sprzyja tworzeniu ciekawych form. Z mchu dekoracyjnego możemy tworzyć bardzo róże kształty, np. litery, koła, kwadraty. Roślinę dopasujemy do każdego wnętrza, ponieważ przygotowana jest do montażu w postaci paneli lub jako gotowa dekoracja do montażu nie tylko na ścianie, lecz także meblach. W prezentowanym projekcie wnętrza architekt Hubert Dziedzic kołami z mchu dekoracyjnego wzbogacił wnętrza sypialni oraz łazienki. Wnętrza zyskały w ten sposób element koloru oraz oryginalne wykończenie.

A może sztuczny mech?

Takie rozwiązanie również możemy wprowadzić do wnętrza. To tańsza alternatywa dla mchu naturalnego, ale łudząco do niego podobna. Dostępny jest zarówno w formie łatwych w montażu paneli, jak i np. rolek (podobnych do sztucznej trawy na balkon).

Warto jednak pamiętać, że żywy mech ma mnóstwo zalet i jest długowieczny, dlatego nie ma potrzeby, by zastępować go tworzywami sztucznymi, kierując się wyłącznie ceną.

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają