Malowanie ścian farbą wciąż jest popularnym sposobem wykończenia ścian. Podpowiadamy, jak stworzyć ściany z pomysłem, wykorzystując modne kolory, ciekawe motywy ścienne, zdobiąc tapetą lub wykańczając płytami.

Malowanie ścian: kolory ścian

Farby nowej generacji są wygodne w użyciu, znacznie ułatwiają malowanie ścian. Grają we wnętrz nieograniczoną liczbę barw i faktur; sprzyjają najnowszym trendom kolorystycznym. Bardzo modny morski błękit zestawia się na przykład z odcieniami nawiązującymi do natury – słomkowym, oliwkowym, akwamaryną. Uznaniem w malowaniu ścian wciąż cieszy się spokojna biel, ale ocieplona, oraz kość słoniowa, które można skontrastować z kolorami rdzy lub kamieni. Na czasie są też odcienie roślinne – aloesu, winogron czy kaktusa, ożywione kolorami techno, oraz te inspirowane porami dnia; od pastelowych tonacji poranka, przez energetyczne południowe, aż do głębokich barw nocy. Na topie są również połączenia turkusów i zieleni oraz orientalnych kompozycji czerwieni, fioletu i pomarańczy.

Malowanie ścian: ściany z połyskiem

Jeśli chcemy uzyskać gładką powierzchnię niskim kosztem, najlepiej zastosować w malowaniu ścian farby emulsyjne. Mają one dobrą trwałą powłokę. Dostępne są matowe lub błyszczące.

Malowanie ścian: formy dekoracji

Na jasnych jednobarwnych ścianach ciekawie prezentują się naklejki. Nakleja się je na ściany pomalowane farbą, pokryte tapetą lub wykończone płytami ceramicznymi. Ich atutem jest prosta i szybka aplikacja oraz nieskomplikowany demontaż. Występują w różnych rozmiarach i wzorach, a pomysłów na ich wykorzystanie jest nieskończenie wiele, np. jeden duży wzór (zdobiący całą ścianę) uzupełniony bordiurą w tym samym kolorze. Formą dekoracji jest także faktura. Można ją nadać, nakładając na ścianę tynk dekoracyjny, malując wałkiem farbą z dodatkiem proszku strukturalnego, przecierając ją albo używając gotowych tynków strukturalnych.