Zarówno we wnętrzu pomalowanym jednym stonowanym kolorem ścian, jak i takim w którym użyto kilku, nawet bardzo zdecydowanych barw unikniemy wrażenia chaosu, jesli właściwie dobierzemy kolory. Wystarczy,  że zadbamy o tak zwany „color flow”, czyli odpowiednią kompozycję i połączenie kolorów, aby razem tworzyły harmonijną całość, płynnie przechodząc z jednego do drugiego pomieszczenia.

Kolory ścian: harmonia w mieszkaniu

Dobór odpowiedniej palety barw we wnętrzu jest niezwykle istotny, gdyż kolory bardzo silnie oddziaływają na nasz nastrój, psychikę, koncentrację, a nawet apetyt. Źle dobrane mogą wywoływać rozdrażnienie i wprawiać domowników w zły humor.

Zmieniając kolorystykę we wnętrzu powinniśmy zapomnieć, że jest ono podzielone na pokoje, tylko traktować je jako integralną przestrzeń. Warto przemyśleć, w jaki sposób kolory mogłyby połączyć poszczególne pomieszczenia w jedną harmonijną całość.  

Kolory ścian: sposoby łączenia kolorów

Malując ściany kilkoma różnymi barwami, przy wyborze odpowiedniej palety, warto posiłkować się zestawieniami kolorystycznymi, które oferują producenci farb. Korzystając z wirtualnych wzorników kolorów ścian, po kliknięciu danej barwy programy często proponują gamę odcieni do niej pasujących.

Innym sposobem na skomponowanie właściwego zestawienia jest użycie tego samego koloru ścian w różnych tonacjach – ciemniejszych i jaśniejszych.

Dobrym rozwiązaniem jest również wybór kilku, lecz nie więcej niż pięciu ulubionych kolorów. Kolejny krok to określenie koloru przewodniego, dopełniającego oraz tych, które będą stanowić jedynie mocne akcenty kolorystyczne w pomieszczeniu. Na przykład kolory ścian z jednego pokoju mogą w innym ozdobić sufit, a w kolejnym stanowić akcent kolorystyczny. Nasze ulubione odcienie mogą pojawić się także na poduszkach, czy elementach dekoracji okien. Warto również wytypować jeden lub dwa kolory przewodnie, które będą obecne w każdym pomieszczeniu.