Kolory wnętrz: jak wybrać kolor ścian? Metody i sposoby na farby i tapety!

Jak nie oszaleć w sklepie farbiarskim? Przebogate palety kolorów, odcieni i wersji barw z mieszalnika potrafią oszołomić każdego. Jak umiejętnie dobrać kolory wnętrz w naszym domu czy mieszkaniu, by po chwili nie żałować wyboru? W jakich kolorach wnętrz będziemy czuć się wygodnie i czy funkcja pomieszczenia ma znaczenie przy wyborze koloru ścian?

Kolory off white
Limonkowa kuchnia
Miejski folk
Morski kolor ścian
Miętowe ściany

Jak z każdym długoterminowym w skutkach działaniem, również z wyborem koloru do wnętrz należy się poważnie i dłużej zastanowić. Jeśli mamy na decyzję więcej czasu – tym lepiej dla nas. Zyskujemy wówczas szansę dokonania lepszego i trwalszego w skutkach wyboru. Od czego zacząć nasze próby wyboru koloru do wnętrza?

Kolory wnętrz: jak wybrać kolor ścian

Najlepiej zacząć od czasowego przebywania w otoczeniu nowego koloru – jest to szczególnie ważne, jeśli rozważamy zmianę koloru ścian na kolor intensywny. Możliwość wcześniejszego oswojenia się z kolorem, częstego wodzenia za nim wzrokiem przechadzając się po wnętrzu, pomoże nam sprawdzić, czy faktycznie jest dla nas i czy na dłuższą metę dobrze się z nim czujemy. Jak tego dokonać? Na korkowej bądź magnetycznej tablicy, zawieszonej w widocznej części wnętrza, przypnij wycięte z gazet i próbników kolory ścian, które szalenie Ci się podobają. W myśl kontrowersyjnej zasady, że „wszystko co ładne, nie może być praktyczne” daj się ponieść fantazji – kolory farb mogą być jaskrawe, intensywne, ciemne i zupełnie nie praktyczne. Zawieś ich tyle ile Ci się podoba. Powieś obok siebie odcienie, które chciałbyś widzieć na sąsiadujących ze sobą ścianach. Tablica z ekspozycją powinna znajdować się na wysokości wzroku i w miejscu, które skupia uwagę bezpośrednio po wejściu do wnętrza. Staraj się na nią zerkać za każdym razem, kiedy przechodzisz obok: wyobrażać sobie poszczególne kolory na ścianach i siebie w tym wnętrzu w otoczeniu wybranego koloru. W zależności od czasu, jakim dysponujemy, postarajmy się aby kolory ścian w formie kolażu na tablicy towarzyszyły nam przez czas około miesiąca. Czy samo patrzenie wystarczy? Oczywiście nie. Po kilku dniach od zawieszenia ekspozycji, odepnij z niej  kolor, który spośród wybranych najmniej Ci się podoba lub zaczyna drażnić. Po kilku dniach powtórz czynność z kolejnym kolorem. I tak dalej aż do pozostawienia 2-3 wycinków kolorów wnętrz na tablicy. Te kolory, które pozostawiliśmy na naszej tablicy do końca, to kolory, z którymi najlepiej się czujemy. I takie, które szybko nam się nie znudzą. Śmiało możemy z takim wycinkiem podążyć do sklepu farbiarskiego i poprosić o dobranie odpowiedniej puszki z farbą do naszego wnętrza.

Kolory wnętrz: funkcja a kolor

Czy przeznaczenie danego wnętrza (sypialnia, salon, przedpokój) ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego koloru do wnętrza? Jak najbardziej. Zarówno przeznaczenie wnętrza, jak i stopień jego doświetlenia (ilość światła dziennego we wnętrzu) oraz narażenia na zabrudzenia (woda i błoto z butów) zawężają nam dość sprytnie spektrum poszukiwań najodpowiedniejszego koloru do wnętrza.

Kolory wnętrz: intensywne, „żarówiaste”, w nurcie fluo

Kolory intensywne sprawdzą się we wnętrzach, które swoim przeznaczeniem nawiązują do ruchu, ekspresji, dynamicznych zachowań (jak kuchnia czy przedpokój). W tych wnętrzach zawsze „coś się dzieje” – ktoś wchodzi i wychodzi, spieszy się i robi kilka rzeczy na raz, nie zostając na dłużej po skończonej czynności. Przestrzenie „zadaniowe” tętnią życiem, stąd intensywna, dynamiczna i żywa kolorystyka pozostanie w zgodzie z przeznaczeniem i funkcją wnętrza. Odcienie fluo: limonkowe, „mazakowo żółte” (jak popularne zakreślacze biurowe), warto przemycać do wnętrza kuchni za pośrednictwem jednej większej plamy koloru (np. wybrana ściana, kolorowa lodówka, fronty górnych lub dolnych szafek kuchennych) i konsekwentnymi kolorystycznie dodatkami i akcesoriami (solniczki, pojemniki na chleb czy makaron, garnki, zastawa itp.). Aby kolor spełniał swoją energetyczną rolę należy zapewnić mu neutralne i jasne tło (gładkie, jasne meble, jednolite ściany). Tak harmonijnie wkomponowany we wnętrze fluo-kolor szybko nas nie zmęczy w konkretnym wnętrzu. Przeciwnie – doda nam wigoru i energii do działań w razie spadku formy lub gdy ciśnienie na barometrze testuje na nas prawo grawitacji.

Kolory wnętrz: pastelowy slow color

W pomieszczeniach stworzonych do relaksu, takich jak salon czy sypialnia, zawsze lepszym wyborem będzie spokojniejszy odcień koloru, z którym już się oswoiliśmy. Nawet, jeśli nie będą to tak modne obecnie pastele czy odcienie off white (złamanej bieli), zdecydujmy się raczej na spokojniejszy, mniej intensywny odcień szarości, ultramaryny czy sieny palonej. Lekko brudne czy rozmyte, wytrącone z  gamy kolorów „czystych” odcienie sprawdzą się o niebo lepiej w miejscu, w którym życzymy sobie odpocząć czy miło spędzić czas. Najbezpieczniej zaś będzie postawić na kolory wnętrz z kategorii slow color – kolorów rozmytych i nieco „leniwych” w odbiorze. Znakomite efekty slow dają wielozadaniowe farby kredowe (do ścian, mebli, tkanin, metalu), które z każdą kolejną aplikacją dają niepowtarzalny efekt na ścianie. Subtelne, pastelowe ale i bardzo różnorodnie interpretowane odcienie farb kredowych pozwalają na niezwykle kreatywne podejście do tematu koloru ścian. Przy wyborze koloru pamiętajmy również, że kolor widoczny w puszce farby, po aplikacji na ścianie zawsze wydawać się będzie bardziej intensywny.

Kolory wnętrz: tapety z mocnym wzorem

Tapeta z mocnym wzorem – kwiatowym bądź graficznym, to temat wart szczególnej uwagi przy wyborze odpowiedniego koloru do wnętrz. Jak nie popełnić klasycznego faux pas przy aranżacji wnętrz z użyciem wzorzystej tapety? To proste - złota zasada równowagi i umiaru zawsze wyznaczy nam właściwy azymut w aranżacji wnętrz. Po pierwsze klasycznie rozumiane tapetowanie całego wnętrza jednym printem tapety jest już tendencją dalece zniżkową. Wnętrze może przybrać niechciany, duszny i „babciny” klimat, a tego zdecydowanie lepiej unikać. Wyjątek stanowi regularny, kwadratowy przedpokój, przepruty z czterech stron otworami drzwiowymi do dalszych pomieszczeń. Przeprucia wpuszczają do przedpokoju światło dzienne, stąd całościowe potraktowanie jego równych ścian jednym wzorem tapety stworzy przytulną i puzderkową przestrzeń. Współcześnie jednak, zgodnie z obowiązującymi trendami, preferuje się kilka sposobów aplikacji wzorzystej tapety na ścianie. Sposób, gdy:

jedna ściana pokryta jest jednym wzorem tapety, pozostałe ściany pomalowane farbą,
dwie sąsiadujące ze sobą ściany pokryte są dwoma różnymi wzorami tapet w podobnej gamie kolorystycznej, pozostałe ściany pomalowane farbą,
jedna ściana pokryta jest kilkoma pasami różnych gatunków tapet w zróżnicowanej gamie kolorystycznej, pozostałe ściany pomalowane farbą.

O ile w przypadku jednego wzoru tapety na wybranej ścianie wystarczy pamiętać o konsekwentnym stonowaniu pozostałych ścian, tak przy stosowaniu dwóch różnych wzorów tapet na sąsiadujących ścianach, kierować się winniśmy jedną z dwóch naczelnych zasad urządzania wnętrz: jedność koloru i różnorodność wzoru, bądź jedność wzoru i różnorodność koloru. Chcąc więc położyć na jednej ścianie tapetę z bajkowym wzorem w tonacji niebieskiej, na sąsiedniej ścianie możemy położyć tapetę wyłącznie w podobnej kolorystyce, ale już np. w pasy. Bądź na obu ścianach zastosować ten sam motyw kwiatowy, z tym że na jednej ścianie w kolorze jaśminu, a na drugiej – wanilii. Podobne zestawienia możemy kompilować za pomocą pojedynczo wytapetowanej ściany i np. zasłon w pokoju (zasada jedności koloru bądź wzoru). Chcąc artystycznie potraktować ścianę możemy pokryć ją kilkoma rodzajami barwnych i wzorzystych tapet, o zróżnicowanych wzorach z jednej gamy kolorystycznej, bądź kolorowych za to konsekwentnie w graficzne jedynie wzory. Aby całośc aranżacji dała wrażenie spójnej i harmonijnej, zawsze przyjąć musimy jaden punkt wspólny dla wszystkich elementów kompozycji. Stosując się do jednej z dwóch powyższych zasad nigdy nie popełnimy spektakularnej pomyłki przy doborze tapet do wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: materiały prasowe Dulux

POLECANE ARTYKUŁY