Wbrew pozorom, czarne ściany sprawdzają się nie tylko w przestronnych, wysokich i dobrze doświetlonych wnętrzach. Są to oczywiście atrybuty, które znacznie ułatwiają aranżację wnętrz z użyciem czerni na ścianach, istnieje jednak wiele sposobów na sprawienie, by pomieszczenie wykończone tym kolorem prezentowało się „w jak najlepszym świetle”. Sprawdź, jak z powodzeniem włączyć czarne ściany do swojej aranżacji wnętrza!

Czarne ściany we wnętrzach: czarny bez błędów

Podstawową zasadą dopełniania wnętrz czarnym kolorem ścian jest zachowanie umiaru. Jeśli nie chcemy, by urządzane przez nas pomieszczenie zacieśniło się i zaciemniło wizualnie, ograniczmy się do pomalowania na czarno tylko jednej ściany. Dzięki temu kolor ten będzie stanowił efektowny akcent, który podkreśli dany fragment wnętrza, nada mu głębi i pożądanego charakteru, jedocześnie nie przytłaczając go. Po drugie, decydując się na obecność czarnej ściany w naszym mieszkaniu, zestawmy ją z resztą płaszczyzn w jasnym kolorze. Najlepiej jest, gdy z czernią sąsiadują białe ściany i sufit (ewentualnie powierzchnie w delikatnie przełamanym odcieniu tej barwy) oraz jasna podłoga. Dzięki temu unikniemy efektu „pudełka”. Większość osób preferuje farby o matowym wykończeniu, jednak jeśli już decydujesz się na tak odważny ruch, jakim jest pomalowanie ściany na czarno, zastanów się nad wybraniem farby z połyskiem. Błyszcząca ściana będzie odbijać światło lamp, co sprawi, że pomieszczenie wyda się większe. Jeśli dobierzesz do niej jeszcze przepyszny kryształowy żyrandol, efekt będzie olśniewający. Doskonałym wyjściem jest także zrezygnowanie ze zwykłej farby na rzecz farby tablicowej, po której można pisać kredą lub czarnej tapety w subtelne wzory. Motyw dekoracyjny na tapecie czy rysunki, które tworzyć można na powierzchni pomalowanej farbą tablicową skutecznie przełamują surowy charakter czerni.

Czarne ściany we wnętrzach: kontrastowe dodatki

Czerni na ścianach najlepiej jest używać w pomieszczeniach wyposażonych w meble w kontrastujących z tą barwą kolorach. Doskonale sprawdzają się więc białe meble oraz sprzęty w kolorze naturalnego drewna. Te drugie dodatkowo ocieplają wizualnie wnętrza. Warto postawić również na srebrne (srebro, chromowany metal) elementy, które wybiją się na tle czarnego, dynamizując przestrzeń. Jeśli nie gustujemy w minimalistycznych wnętrzach, musimy nieco ożywić tego typu aranżację, a co nadaje się do tego celu lepiej niż intensywnie kolorowe dodatki dekoracyjne?