Odurzający klimat kolekcjonerskich kunstkamer (inaczej „gabinetów osobliwości”) w połączeniu z tajemniczą przestrzenią buduarów to efekt, jaki możemy uzyskać w naszym wnętrzu za pomocą burgunda na ścianie. Głęboki, wręcz mistyczny kolor ścian w odcieniu najlepszego wina to preludium do dalszych eksperymentów z nietuzinkowym wnętrzem. Do jakiego stylu i klimatu wnętrz burgund na ścianie pasuje najlepiej?

Kolory ścian: dla kogo burgund na ściany?

Kolor głębokiego wina – burgund (według kodu szesnastkowego: #600201), jako kolor ścian zazwyczaj wybierają osoby towarzyskie, kochające podróże i ludzi, cechujące się dużą dozą zmysłowości i lekkiej nadwrażliwości. Siłą osób kochających ten głęboki odcień czerwieni są emocje. W zależności od ich kolorytu, potrafią porwać za sobą tłumy bądź rozsiewać gniew i upór. Miłośnicy burgunda to osoby władcze, którym bycie liderem przychodzi z niezwykłą łatwością. Kochają życie, z którego czerpią  pełnymi haustami. Ogromną rolę przywiązują do uczuć, nie potrafią skrywać emocji. Są niezwykle zdeterminowane – jeśli wytyczą sobie wyraźny cel zrobią wszystko, by go osiągnąć.

Kolory ścian: burgund we wnętrzu

Intensywne, wyraziste i ciemne odcienie kolorów ścian we wnętrzach należy stosować niezwykle rozważnie, łatwo bowiem o przesadę. Jak dawkować ścianom ten głęboki odcień czerwieni, by wydobyć z niego pełnię urody? Dawna architektura wnętrz, zakładająca o wiele wyższe stropy i powierzchnie okien, łatwiej absorbowała głębokie i nasycone kolory ścian we wnętrzu. Obecnie, dysponując odpowiednio mniejszymi powierzchniami mieszkań i węższymi, niższymi oknami, ciemne kolory ścian stosować powinniśmy na ścianach najlepiej we wnętrzu doświetlonych światłem dziennym – znajdujących się naprzeciw okna bądź na ścianie sąsiedniej. Warto położyć ten piękny, rubinowy odcień czerwieni na dwie ściany obok siebie (np. dłuższą i krótszą), tworząc ciekawy kącik do pracy - z miejscem na sekretarzyk i galerię zdjęć, miejsce ekspozycji pamiątek i osobliwości - np. w szklanej gablocie bądź na ażurowym, otwartym regale na stalowym stelażu z drewnianymi półkami. Ściana w kolorze burgunda to doskonałe tło dla galerii grafik i obrazów. Zbiorowa kompilacja rodzinnych zdjęć, dziecięcych rysunków i ulubionych grafik, zebrana na jednej ścianie i oprawiona w jednolicie złote, acz zróżnicowane kształtem i stylem ramy, to pomysł sprawdzony i (z uwagi na różne zbiory w każdym domu) zawsze zindywidualizowany. Burgundowe kolory ścian lubią także styl klasyczny – z klasycznym garniturem fornirowanych mebli i tekstyliów o klasycznym wzornictwie (pasy, gobeliny), jednak najciekawsze efekty z burgundem na ścianie uzyskamy dzięki eksperymentom ze stylem eklektycznym, mieszając style, różnicując dodatki i wybierając do aranżacji wnętrza jedynie unikatowe i intrygujące przedmioty.

ZOBACZ: Jak samodzielnie odnowić stare ramy?

Kolory ścian: burgundowa ściana a meble i dodatki

Burgundowe ściany wnętrz, z uwagi na ich mięsisty, głęboki i ciężki kolor, lubują się w meblach lekkich: ażurowych regałach na metalowym stelażu czy prostych komodach na lekkich nóżkach. Kolorystyka mebli również powinna być ciepła. Odcienie surowego drewna – orzecha, dębu, jesionu czy palisandru, to strzał w dziesiątkę. Burgundowe ściany doskonale odnajdują się w eklektycznej stylistyce wnętrz, stąd warto puścić wodze fantazji i wybierać oryginalne dodatki. Proste i lekkie komody stylizowane na najlepsze lata designu meblarskiego (‘50-’60 XX wieku) łączyć możemy z tapicerowanymi fotelami z uszakami, ludwikowskimi krzesłami i ażurowymi konsolkami z marmurowym blatem. Na konsolkach właśnie warto wyeksponować ciekawe kwiatowe kompozycje w szkle, egzotyczne muszle czy miniaturkę oryginalnej rośliny (na początek może być storczyk), umieszczonej intrygująco pod szklanym kloszem z mosiężną podstawą. Warto na bieżąco obserwować jak różnorodne przedmioty wspólnie tworzą całość kompozycyjną. W zależności od bieżącej inspiracji, zmieniajmy elementy własnoręcznych kompozycji, uzupełniając bądź uszczuplając je o kolejne okazy.