Ściany z połyskiem urozmaicają wystrój w sposób niepowtarzalny, dodają nutki tajemnicy, elegancji i szyku oraz odnajdują się w każdej zaprojektowanej przez nas stylizacji wnętrza. Kolory ścian z połyskiem mogą być głównym elementem dekoracyjnym wnętrza lub tylko delikatnym akcentem. Bez problemu możemy je kontrastować z matowym wykończeniem ścian i materiałów.

Kolory ścian z połyskiem: jak stosować we wnętrzu

Połysk na ścianie najefektowniej komponuje się z ciemnymi barwami i razem z nimi stworzą najmocniejsze zestawienia. Natomiast kompozycje z pastelami będą delikatnie błyszczące i nienarzucające się otoczeniu. Każdy znajdzie coś dla siebie tym bardziej, że nie mamy w tym temacie ograniczeń kolorystycznych. Kolor ścian z połyskiem dobieramy tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kolorów farb – połysk jest efektem wykończenia powierzchni, tzw. „wisienką na torcie”, które zawsze uwzględniamy w naszej wizji wnętrza. Każda ulubiona barwa może stać się pretekstem do stworzenia ciekawej aranżacji ścian z połyskiem.
Dzięki ogromnej ofercie produktów i farb do efektów specjalnych, mamy możliwość zrealizowania każdego najśmielszego pomysłu na dekorację ścian. Aby zabrać się do działania, musimy zapoznać się z tym, co znajdziemy w sklepach, a mianowicie: najbardziej popularne są farby do efektów specjalnych, bejce i lakiery z brokatem do ścian, dalej znajdziemy masy, pasty, stiuki, patyny, werniksy i woski - które też pozwolą uzyskać połysk na ścianie. Nie mniej ważne są narzędzia i techniki wykańczania powierzchni ścian z połyskiem oraz szablony dekoracyjne – od nich również w dużej mierze zależy efekt wykończenia powierzchni ścian – połysk i ewentualna faktura, wzór. Do dyspozycji mamy kilka rodzai wałków dekoracyjnych, packi, szczotki, gąbki, szmatki itp., natomiast spośród sposobów modelowania powierzchni możemy wymienić chociażby przecieranie czy polerowanie i woskowanie.

Jak uzyskać ściany z połyskiem

Motyw połysku powierzchni ścian możemy uzyskać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest błyszczący pigment (srebrny, perłowy, złoty, metaliczny, opalizujący itd.) Połyskujący dodatek może być zawarty już w farbie lub masie dekoracyjnej – po zastosowaniu oddaje wrażenie delikatnej, mieniącej się powłoki na powierzchni ściany w formie mgiełki. Możemy zastosować go również osobno, w proporcji jakiej chcemy, dosypując/dolewając do bazy lub dopiero w fazie wykańczania ostatniej warstwy powierzchni ścian, nakładając go na pomalowaną wcześniej ścianę wybranym kolorem. Używamy w tym celu lakieru, farby transparentnej z brokatem, werniksu lub patyny. Tym sposobem uzyskujemy mieniącą się regularnie po całości lub miejscowo, połyskującą powierzchnię ściany. Drobinki brokatu odbijają pięknie światło, zarówno dzienne, jak i sztuczne, w zależności od kąta padania światła i jego ilości. W zależności od wybranego koloru farby z połyskiem - błyszczącego pigmentu, może on schłodzić lub ocieplić naszą aranżację. Ta metoda pozwala nam na zupełną swobodę w realizacji swoich fantazji w dekoracjach ściennych.
Drugi sposób polega na uzyskaniu połysku na ścianie, dzięki woskowaniu i polerowaniu powierzchni zabarwionego tynku dekoracyjnego, np. stiuku klasycznego czy weneckiego, zazwyczaj już bez żadnego dodatku błyszczącego. Taka powierzchnia ściany przypomina swoim wykończeniem np. kamień. Doskonale sprawdza się stosowanie tej metody, jako zaakcentowanie jakiegoś detalu, obudowy kominka itp.