Jaka tapeta do wnętrza w stylu skandynawskim: przygotowanie bazy

Dla każdej tapety do wnętrza, wkomponowanej w aranżację ze skandynawską nutą, właściciel kawałka ściany powinien przygotować odpowiedni fundament. Warto skupić się na bieli we wnętrzu, jako podstawie dla pozostałych akcentów kolorystycznych. Dalej możemy już tylko wprowadzać wedle uznania naturalne lub bielone drewno, jasną cegłę lub kolorystyczne akcenty w postaci szarości i błękitów nawiązujących do morza i nieba północy, czerwienie kojarzone z ludowością, zielenie, brązy i beże tożsame z naturą, a także delikatne żółcie czy pudrowy róż. Ale co dalej?

Jaka tapeta do wnętrza w stylu skandynawskim: budowa klimatu

Wnętrze skandynawskie to przede wszystkim wnętrze funkcjonalne. Tzw. "przytulny minimalizm", wykorzystujący formy nieobrobionego drewna, starego metalu czy cegły, ocieplony tkaninami sof, poduszkami i dywanami z naturalnych tkanin, tj. wełna, bawełna, juta, len czy skóra. Nie ma tu zatem miejsca na brak światła czy małe, osłonięte okna - wręcz przeciwnie. Aby domownik, który skłania się w stronę skandynawskich wnętrz, poczuł się w swoim domu jak mieszkaniec Północy, musi zaprzyjaźnić się na dobre z odpowiednim oświetleniem, a w szczególności z naturalnym ogniem świec czy kominka, który odbija się na jasnych, oszczędnych w formie meblach. Tapeta do wnętrza o powyższych cechach powinna jedynie subtelnie wkradać się do całości kompozycji.

Jaka tapeta do wnętrza w stylu skandynawskim: wybór tapety i fototapety

Akcenty kolorystyczne w postaci tapety, naklejek czy obrazów dekoracyjnych są łatwo adaptowalne we wnętrzach w w stylu skandynawskim. Warunkiem jest, aby tapeta do wnętrza skandynawskiego powinna nawiązywać kolorystycznie i wzorniczo do natury krajów północnych. Tak też we wnętrzu skandynawskim idealnie sprawdzą się fototapety z drzewami, wodą, a także geometrycznymi wzorami lub motywami zwierzęcymi opartymi na tematach ludowych, wśród których króluje renifer, etniczny wzór czy koń z Dalarna.  
Warto pamiętać o tym, że style północy różnią się nieco między sobą. Stylistyka fińska kładzie na kontrast bieli z czernią, duńska jest bardziej romantyczna i z zamiłowaniem stosuje kolory pastelowe, a szwedzka to dobrze znana nam oszczędność formy i dodatków. Najbardziej chyba wszechstronne są proste zestawienie pasteli, charakterystycznej północnej geometrii i wesołych barwnych motywów zwierzęcych - spośród nich każdy amator północnoeuropejskich krajów powinien znaleźć coś odpowiedniego do swojego wnętrza.