Jak wybrać tapetę we wzory by wystrój wnętrz był spójny?

Tapety cały czas są modną dekoracją ścian. Dekoracyjne i gładkie. Pojawia się jednak pytanie: jak dobrze wybrać tapety we wzory? Jak je łączyć z meblami? Czy można też wybierać różne wzory do kilku wnętrz w mieszkaniu? Zobacz co podpowiadamy w naszym krótkim Poradniku!

Tapety we wzory
Papierowa tapeta na ścianie przy schodach
Tapety we wzory
Tapety we wzory
Tapety we wzory

Moda na wyraziste, odważne dekoracje ścian coraz śmielej wkracza do naszych mieszkań. Wymaga jednak ostrożności i wyczucia. Czym się kierować, dobierając tapetę do wystroju wnętrza? Czy możemy łączyć wzory i kolory na ścianach czy lepiej poprzestać na jednym? I wreszcie jakie wybierać meble do fantazyjnych wzorów, a jakie do nowoczesnych czy geometrycznych? By nie popełnić błędów powinniśmy pamiętać o równowadze kolorystycznej i pamiętać o spójnym efekcie końcowym, bo bawiąc się stylami łatwo się pogubić.

Tapeta we wzory: równowaga kolorystyczna

Wzorzysta tapeta lubi grać pierwsze skrzypce, dlatego najlepiej zestawić ją z neutralnymi meblami. Ich linia powinna być nieskomplikowana, a kolor wybrany z palety pojawiającej się na tapecie (najczęściej kolor tła). Jeśli nie chcesz rezygnować z mebli o bardziej skomplikowanej formie lub w stylu klasycznym wzorzysta tapetę wykończ dekoracyjnymi panelami sztukateryjnymi.

Czytaj też: Dekoracje ścianwybieramy tapety z motywami zwierzecymi i kwiatowymi

 Tapeta z wzorem we flamingi

Mat. prasowe: Belmuro

Fot. materiały prasowe

Zabawa stylem: dobieramy meble do tapety we wzory

We wnętrzu urządzonym meblami o prostych formach postaw na tapetę z fantazyjnym wzorem – sprawdzą się zarówno kwiaty, jak i „pałacowe” arabeski. Z kolei przy stylizowanych meblach świetnie będzie wyglądać tapeta nowoczesna, w geometryczne wzory lub oryginalnie zinterpretowane klasyczne desenie, np. kwiaty, ryby, flamingi  w jaskrawych kolorach. Zestawienie kontrastujących ze sobą stylów jest bardzo modne we włoskich i francuskich wnętrzach.

Czyutaj też: Pomysły na tapety: palmy wracają do aranżacji wnętrz

Różne wzory tapet i spójny efekt końcowy

Jeśli decydujesz się na różne wzory w kilku pomieszczeniach, postaw na jedną paletę kolorystyczną. Unikniesz chaosu stylistycznego i kolorystycznego, a efekt będzie wyglądał na dokładnie zamierzony. Jeśli nie jesteś pewien czy nie popełnisz błędu łącząc wzory korzystaj z koordynatów – większość firm opracowuje kolekcje tapet i tkanin z różnymi wzorami – dużymi i drobnymi, organicznymi i geometrycznymi, ale zawsze utrzymanymi w tej samej kolorystyce. Łączenie wzorów to naprawdę wyższy stopień wtajemniczenia w dekorowaniu wnętrz.

cover
M jak Mieszkanie

Na to, jakimi osobami jesteśmy, wpływ ma wiele czynników, w tym przestrzeń, w której przebywamy. Trudno uchwycić jej rolę, bo nie wyraża się słowami. Wiemy jednak, kiedy czujemy się w jakimś miejscu dobrze, nie zawsze sami je urządzamy.

Tapeta z palmami w sypialni
camera

Modne tapety w palmy

LISTA ZAKUPÓW

Papierowa tapeta w salonie
camera

Tapety ścienne: modne dekoracje ścian

LISTA ZAKUPÓW

Tapeta z wzorem w czarne krople
camera

Modne tapety. W miękkie paprocie, kropki czy wzory graficzne?

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY