Jak wybrać kolor ścian: dobieramy kolor do wnętrza!

Jak wybrać idealny kolor ścian do naszego wnętrza? Na czym polegają testery kolorów? Jak łączyć kolory, aby wzajemnie się uzupełniały? Czy kolory ścian powinny ze sobą konkurować w jednym wnętrzu? Odpowiadamy na najczęściej nurtujące nas pytania przy wyborze koloru ścian. Z nami wiosenna metamorfoza ścian pójdzie jak z płatka!

Szara kuchnia w wersji z antracytem
Burgundowa ściana w sypialni
Żółta ściana w salonie
Miętowe ściany w salonie
Kolory ścian w sypialni: róż pudrowy!

Czy też tak macie, że właściwie "wiecie ale nie wiecie" jak wybrać idealny kolor ścian do swojego wnętrza? Który kolor wydobędzie z niego pełnię potencjału, a który zgasi w nim wszystko co najlepsze? Aby mnogość pytań nie odebrała nam chęci do wiosennych metamorfoz kolorów ścian, odpowiadamy na najczęściej nurtujące nas pytania przy wyborze idealnego koloru ścian w naszym wnętrzu!

Kolory ścian: jak połączyć dwa kolory ścian w jednym wnętrzu?

Jak połączyć dwa kolory ścian w jednym wnętrzu? Oto pytanie, z którym muszą się zmierzyć wszyscy miłośnicy barw i wyrazistych aranżacji wnętrz. Czy ciemnoszary antracyt możemy położyć obok odcieni pastelowych? A może warto połączyć go z równie intensywnym, głębokim burgundem? Zasadą naczelną, o której zawsze powinniśmy pamiętać wybierając dwa różne kolory ścian do jednego wnętrza, jest zasada proporcji. Wybór więcej niż trzech kolorów ścian w jednym wnętrzu jest już przesadą i bardzo łatwo uzyskać niepożądany, kiczowaty efekt. Chcąc mądrze wykorzystać paletę trzech kolorów ścian w jednym pomieszczeniu, stosujmy ją według proporcji 70%, 20%, 10%. Dzięki temu jeden kolor ścian będzie dominował, a pozostałe dwa subtelnie go uzupełnią. Decydując się na dwa kolory ścian w jednym wnętrzu, połóżmy je odpowiednio w proporcji 70% i 30%. Pamiętajmy – jeden kolor musi dominować ponad drugim. Wreszcie, decydując się na jeden, konsekwentny kolor ścian, przed zakupem wybranego koloru zdecyduj się na odcień o dwa tony jaśniejszy. Kolor, zwłaszcza intensywny, położony na ścianach w pomieszczeniu zawsze wydawać się będzie ciemniejszy niż kolor na próbniku w sklepie. Kolejną zasadą, która zdecydowanie ułatwi nam samodzielną aranżację wnętrz kolorami, jest zasada trzech powtórzeń. Wybierając dany kolor ściany, warto go powtórzyć minimum w trzech miejscach (np. jako tekstylia – obrus, zasłona, poduszka, ewentualnie spektakularny wazon, dywan itp.). Odcienie danego koloru nie muszą być identyczne, chodzi wyłącznie o powtórzoną gamę kolorystyczną. Ważną zasadą, o której wielu z nas zapomina wybierając kolor ścian do wnętrza, jest unikanie czystych kolorów. Czysta barwa ulubionego nawet koloru, na ścianie wyglądać będzie agresywnie i dojmująco, może męczyć. Dlatego zawsze warto wybierać kolor ścian z palety odcieni złamanych, lekko przybrudzonych lub rozbielonych. Efekt finalny na ścianie będzie bardziej zadowalający.

Kolory ścian: jakie kolory ścian pasują do nowoczesnej aranżacji wnętrz?

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, ponadczasowym i zawsze doskonale dobranym do wnętrza kolorem ścian będzie wszechogarniająca biel, która „wprowadza powietrze” i oddech do aranżowanej w nowoczesnym nurcie przestrzeni. W białym klimacie ścian dobrze wyglądają nowoczesne sprzęty i kontrastowe meble, których prostota i uroda nie konkurują z kolorystyką ścian. Biały kolor ścian, wbrew pozorom, też niejedno ma imię. Złamane odcienie bieli, zarówno w kierunku kolorów chłodnych jak i cieplejszych, pozwalają na dość swobodną interpretację bieli w nowoczesnym wnętrzu. Połączone na sąsiednich ścianach dwa odcienie chłodnych kolorów z palety off white wprowadzą ciekawą wibrację w pomieszczeniu, nie tracąc nic z walorów bieli we wnętrzu. Ciekawie prezentują się połączenia odcieni rozbielonego jaśminu i gołębiej bieli czy odcieni piaskowych z chłodnymi „białymi” błękitami i szarościami. Zawsze warto przed wyborem tak subtelnych odcieni przetestować w swoim wnętrzu kilka próbników koloru i poobserwować jak wybrane zestawy kolorów wzajemnie na siebie oddziałują, jak kolor zmienia się na danej ścianie w cyklu dobowym, przy oświetleniu dziennym i sztucznym itd. Jeśli nie lubimy „bezbarwnych” lub „prawie białych” kolorów ścian, nowoczesne wnętrze dobrze komponować się będzie z szarą, antracytową i czarną kolorystyką ścian. Ciekawym pomysłem może być także potraktowanie wybranej (węższej!) ściany kolorem „mazakowym”, bardzo jaskrawym i kontrastującym, np. limonkowym lub intensywnie miętowym. Wówczas pojedynczo intensywna ściana będzie z pewnością przykuwać wzrok, nie wprowadzając jednocześnie wrażenia przeładowania.

Kolory ścian: co to są testery kolorów i jak z nich korzystać?

Testery kolorów to wynalazek genialny w swej prostocie. Szczególnie istotny w momencie, w którym wahamy się nad wyborem kolorów różniących się w sposób minimalny, tonacją lub odcieniem (np. z palety off white). Zamiast podejmować pełne ryzyka decyzje w sklepie z farbami, zainwestujmy w kilka saszetek z kolorami, które rozważamy na naszej ścianie. Pomalujmy nimi  fragmentarycznie ścianę, na której marzy nam się kolor. Zetknijmy kolory ze sobą i obserwujmy - jak wybrane zestawy kolorów wzajemnie na siebie oddziałują, jak kolor zmienia się na danej ścianie w cyklu dobowym, przy oświetleniu dziennym i sztucznym, jak wygląda o danej porze dnia i czy sąsiedztwo innego koloru nie odbiera mu całej urody. Dobrze jest trochę „pobyć” z kolorem, przyzwyczaić się do niego i zastanowić, czy aby na pewno go lubimy, czy nie znudził nam się po kilku dniach lub tygodniu. Czasem bardzo intensywna barwa, w której czujemy się świetnie nakładając sukienkę lub płaszcz, może okazać się męcząca i przytłaczająca, gdy położymy ją na ścianie. Podobnie zestawy kolorów, o których marzymy, nie zawsze dobrze wyglądają razem bądź (tylko i wyłącznie) w konkretnym wnętrzu. Korzystając z testerów kolorów mamy szansę za niewielkie pieniądze poprzebywać z różnymi wariantami naszych wymarzonych kolorów ścian i wybrać te, które zostaną z nami na dłużej.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY