Czy też tak macie, że właściwie "wiecie ale nie wiecie" jak wybrać idealny kolor ścian do swojego wnętrza? Który kolor wydobędzie z niego pełnię potencjału, a który zgasi w nim wszystko co najlepsze? Aby mnogość pytań nie odebrała nam chęci do wiosennych metamorfoz kolorów ścian, odpowiadamy na najczęściej nurtujące nas pytania przy wyborze idealnego koloru ścian w naszym wnętrzu!

Kolory ścian: jak połączyć dwa kolory ścian w jednym wnętrzu?

Jak połączyć dwa kolory ścian w jednym wnętrzu? Oto pytanie, z którym muszą się zmierzyć wszyscy miłośnicy barw i wyrazistych aranżacji wnętrz. Czy ciemnoszary antracyt możemy położyć obok odcieni pastelowych? A może warto połączyć go z równie intensywnym, głębokim burgundem? Zasadą naczelną, o której zawsze powinniśmy pamiętać wybierając dwa różne kolory ścian do jednego wnętrza, jest zasada proporcji. Wybór więcej niż trzech kolorów ścian w jednym wnętrzu jest już przesadą i bardzo łatwo uzyskać niepożądany, kiczowaty efekt. Chcąc mądrze wykorzystać paletę trzech kolorów ścian w jednym pomieszczeniu, stosujmy ją według proporcji 70%, 20%, 10%. Dzięki temu jeden kolor ścian będzie dominował, a pozostałe dwa subtelnie go uzupełnią. Decydując się na dwa kolory ścian w jednym wnętrzu, połóżmy je odpowiednio w proporcji 70% i 30%. Pamiętajmy – jeden kolor musi dominować ponad drugim. Wreszcie, decydując się na jeden, konsekwentny kolor ścian, przed zakupem wybranego koloru zdecyduj się na odcień o dwa tony jaśniejszy. Kolor, zwłaszcza intensywny, położony na ścianach w pomieszczeniu zawsze wydawać się będzie ciemniejszy niż kolor na próbniku w sklepie. Kolejną zasadą, która zdecydowanie ułatwi nam samodzielną aranżację wnętrz kolorami, jest zasada trzech powtórzeń. Wybierając dany kolor ściany, warto go powtórzyć minimum w trzech miejscach (np. jako tekstylia – obrus, zasłona, poduszka, ewentualnie spektakularny wazon, dywan itp.). Odcienie danego koloru nie muszą być identyczne, chodzi wyłącznie o powtórzoną gamę kolorystyczną. Ważną zasadą, o której wielu z nas zapomina wybierając kolor ścian do wnętrza, jest unikanie czystych kolorów. Czysta barwa ulubionego nawet koloru, na ścianie wyglądać będzie agresywnie i dojmująco, może męczyć. Dlatego zawsze warto wybierać kolor ścian z palety odcieni złamanych, lekko przybrudzonych lub rozbielonych. Efekt finalny na ścianie będzie bardziej zadowalający.

Kolory ścian: jakie kolory ścian pasują do nowoczesnej aranżacji wnętrz?

We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, ponadczasowym i zawsze doskonale dobranym do wnętrza kolorem ścian będzie wszechogarniająca biel, która „wprowadza powietrze” i oddech do aranżowanej w nowoczesnym nurcie przestrzeni. W białym klimacie ścian dobrze wyglądają nowoczesne sprzęty i kontrastowe meble, których prostota i uroda nie konkurują z kolorystyką ścian. Biały kolor ścian, wbrew pozorom, też niejedno ma imię. Złamane odcienie bieli, zarówno w kierunku kolorów chłodnych jak i cieplejszych, pozwalają na dość swobodną interpretację bieli w nowoczesnym wnętrzu. Połączone na sąsiednich ścianach dwa odcienie chłodnych kolorów z palety off white wprowadzą ciekawą wibrację w pomieszczeniu, nie tracąc nic z walorów bieli we wnętrzu. Ciekawie prezentują się połączenia odcieni rozbielonego jaśminu i gołębiej bieli czy odcieni piaskowych z chłodnymi „białymi” błękitami i szarościami. Zawsze warto przed wyborem tak subtelnych odcieni przetestować w swoim wnętrzu kilka próbników koloru i poobserwować jak wybrane zestawy kolorów wzajemnie na siebie oddziałują, jak kolor zmienia się na danej ścianie w cyklu dobowym, przy oświetleniu dziennym i sztucznym itd. Jeśli nie lubimy „bezbarwnych” lub „prawie białych” kolorów ścian, nowoczesne wnętrze dobrze komponować się będzie z szarą, antracytową i czarną kolorystyką ścian. Ciekawym pomysłem może być także potraktowanie wybranej (węższej!) ściany kolorem „mazakowym”, bardzo jaskrawym i kontrastującym, np. limonkowym lub intensywnie miętowym. Wówczas pojedynczo intensywna ściana będzie z pewnością przykuwać wzrok, nie wprowadzając jednocześnie wrażenia przeładowania.

Kolory ścian: co to są testery kolorów i jak z nich korzystać?

Testery kolorów to wynalazek genialny w swej prostocie. Szczególnie istotny w momencie, w którym wahamy się nad wyborem kolorów różniących się w sposób minimalny, tonacją lub odcieniem (np. z palety off white). Zamiast podejmować pełne ryzyka decyzje w sklepie z farbami, zainwestujmy w kilka saszetek z kolorami, które rozważamy na naszej ścianie. Pomalujmy nimi  fragmentarycznie ścianę, na której marzy nam się kolor. Zetknijmy kolory ze sobą i obserwujmy - jak wybrane zestawy kolorów wzajemnie na siebie oddziałują, jak kolor zmienia się na danej ścianie w cyklu dobowym, przy oświetleniu dziennym i sztucznym, jak wygląda o danej porze dnia i czy sąsiedztwo innego koloru nie odbiera mu całej urody. Dobrze jest trochę „pobyć” z kolorem, przyzwyczaić się do niego i zastanowić, czy aby na pewno go lubimy, czy nie znudził nam się po kilku dniach lub tygodniu. Czasem bardzo intensywna barwa, w której czujemy się świetnie nakładając sukienkę lub płaszcz, może okazać się męcząca i przytłaczająca, gdy położymy ją na ścianie. Podobnie zestawy kolorów, o których marzymy, nie zawsze dobrze wyglądają razem bądź (tylko i wyłącznie) w konkretnym wnętrzu. Korzystając z testerów kolorów mamy szansę za niewielkie pieniądze poprzebywać z różnymi wariantami naszych wymarzonych kolorów ścian i wybrać te, które zostaną z nami na dłużej.