Stiuk i gzyms to stylowe elemnety w dekoracji ścian. Podpowiadamy jak stosować w aranżacji gzymsy i stuki, do jakich wnętrz pasują i z czego mogą być wykonane.

Gzyms i stiuk: do jakiego mieszkania?

Gzyms i stiuk są to elementy bardzo dekoracyjne w aranżacji. Mieszkanie powinno być wysokie (trzy metry to minimum), bo gzymsy i stiuki wywodzą się z pałacu. Ważne jest, by wnętrza miały regularny kształt, szczególnie gdy na suficie obwiedzionym gzymsem dodajemy rozetę – koło źle wygląda w pokoju pełnym zakamarków. Nie jest natomiast istotna jego wielkość – stiuki, gzymsy i sztukaterie mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w obszernym salonie, jak i w malutkim WC.

Gzyms i stiuk: w jakim stylu?

Gzymsy, stiuki i sztukaterie mogą być zdobne, nawiązywać do wzorów historycznych, lub uproszczone – wszystko zależy od charakteru wnętrza. Gzymsy maluje się na kolor sufitu, najczęściej na biało, a sztukaterie (stuki) na kolor ściany – dzięki temu mieszkanie wygląda współcześnie, a nie jak teatralna scenografia.

Gzyms i stiuk: z jakiego materiału?

Do nowoczesnego apartamentowca polecamy piankę poliuratenową jako materiał, z którego może być zzrobiony gzyms, czy sztukateria. Jest lekka, twarda, a gotowe elementy dekoracyjne montuje się łatwo i szybko (można z niej wykonać też portale, obudowy kominków, nawet meble). Gdy mamy kontekst historyczny, np. mieszkamy w kamienicy lub innym starym budynku, lepsze będą sztukaterie gipsowe. W tym przypadku materiał jest bardzo tani, ale wykonanie takich sztukaterii kosztuje sporo, a prace trwają długo, co najmniej dwa, trzy tygodnie.

Wideo: sztukaterie - jakie wybrać?