Gzyms i stiuk: dekoracje ścian

2016-01-11 15:36

Gzyms i stiuk to elementy dekoracyjne ścian o szlachetnym pochodzeniu. Podpowiadamy, jak stosować gzymsy i stiuki, by dodawały wnętrzom smaku.

Spis treści

  1. Do jakiego mieszkania gzyms?
  2. W jakim stylu zrobić gzyms?
  3. Z jakiego materiału zrobić gzyms?
  4. Wideo: sztukaterie - jakie wybrać?

Stiuk i gzyms to stylowe elemnety w dekoracji ścian. Podpowiadamy, jak stosować w aranżacji gzymsy i stuki, do jakich wnętrz pasują i z czego mogą być wykonane.

Do jakiego mieszkania gzyms?

Gzyms i stiuk są to elementy bardzo dekoracyjne w aranżacji. Mieszkanie powinno być wysokie (trzy metry to minimum), bo gzymsy i stiuki wywodzą się z pałacu. Ważne jest, by wnętrza miały regularny kształt, szczególnie gdy na suficie obwiedzionym gzymsem dodajemy rozetę – koło źle wygląda w pokoju pełnym zakamarków.

Nie jest natomiast istotna jego wielkość – stiuki, gzymsy i sztukaterie mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w obszernym salonie, jak i w malutkim WC.

W jakim stylu zrobić gzyms?

Gzymsy, stiuki i sztukaterie mogą być zdobne, nawiązywać do wzorów historycznych lub uproszczone – wszystko zależy od charakteru wnętrza. Gzymsy maluje się na kolor sufitu, najczęściej na biało, a sztukaterie (stuki) na kolor ściany – dzięki temu mieszkanie wygląda współcześnie, a nie jak teatralna scenografia.

Z jakiego materiału zrobić gzyms?

Do mieszkania w stylu nowoczesnym polecamy piankę poliuratenową jako materiał, z którego może być zzrobiony gzyms, czy sztukateria. Jest lekka, twarda, a gotowe elementy dekoracyjne montuje się łatwo i szybko (można z niej wykonać też portale, obudowy kominków, nawet meble).

Gdy mamy kontekst historyczny, np. mieszkamy w kamienicy lub innym starym budynku, lepsze będą sztukaterie gipsowe. W tym przypadku materiał jest bardzo tani, ale wykonanie takich sztukaterii kosztuje sporo, a prace trwają długo, co najmniej dwa, trzy tygodnie.

Wideo: sztukaterie - jakie wybrać?