Przy dobieraniu fototapety liczy się wzór, pomysł i jakość. Podpowiadamy na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, aby wybrana fototapeta gwarantowała estetykę i jakość.

FOTOTAPETA: pomysły

Propozycje fototapet są bogate i rożne, dostępne są oryginalne wzory: kolaże przedstawiające najsłynniejsze stolice, czarno-białe zdjęcia, grafiki. Jednym słowem fototapeta przedstawi, co tylko chcesz. Fototapeta to świetny pomysł na ściany, możesz projektować ściany z wyobraźnią, pasją i wspomnieniami. Szczególnie inspirująca jest możliwość wykonania fototapety ze zdjęć własnych i wbrew pozorom nie trzeba do tego ogromnych zdjęć. Specjaliści podpowiadają, ze wystarczą fotografie zrobione aparatem, który ma powyżej dwanaście pikseli i dobra optykę. Poza tym specjaliści obrobią je tak, żeby nie było widać pojedynczych pikseli. Dobre firmy, które profesjonalnie zajmują się tworzeniem fototapet, potrafią dopasować fototapetę odpowiednią do wybranego wnętrza. Oceniają, czy fototapeta pasuje, pomagają wybrać kadr i rozmiar lub wyszukują innych rozwiązań.

FOTOTAPETA: rodzaje fototapet i ich właściwości

Na rynku dostępne są trzy najpopularniejsze rodzaje fototapet: foliowa, lateksowa i winylowa. Te trzy rodzaje oznaczają inne podłoża. Różnią się ceną, zastosowaniem i trwałością. Warto wiedzieć, że fototapety drukowane są ekologicznymi farbami na różnych materiałach i to właśnie rodzaj podłoża, na którym została wydrukowana fototapeta różnicuje ich jakość i cenę.

Dostępne są także fototapety foliowe. To rodzaj samoprzylepnej fototapety, drukowanej na tkaninie poliestrowej. Przypomina ona ścienną naklejkę. Jest to na najtańsza i najpopularniejsza opcja dostępna wśród fototapet. Jakość fototapety foliowej zależna jest od wyboru folii i farby drukarskiej. Fototapetę foliową stosuje się do naklejania na gładkie powierzchnie. Najlepiej nadaje się do przyklejania na meblach, drzwiach i szybach, ale często stosowana jest również do ozdoby ścian. Świetna do pokoi dziecięcych i młodzieżowych Dużym plusem jest łatwość w zdejmowaniu tego rodzaju fototapety, można ją łatwo zdjąć i przykleić w inne miejsce.

FOTOTAEPTA LAMINOWANA

Jest to bardzo wytrzymały rodzaj fototapety, wyprodukowana na podłożu lateksowym. To sprawia, że jest wytrzymała, zniesie szorowanie, czyszczenie i mycie środkami chemicznymi. Można ją stosować w każdym pomieszczeniu, nawet pod prysznicem lub między szafkami w kuchni. Jest również optymalnym wyborem do dekoracji ściany w salonie, czy sypialni.

FOTOTAEPTA WINYLOWA

Nazwa fototapeta winylowa oznacza najczęściej podkład z flizeliny z dodatkiem winylu. Ma ona najbardziej trwały podkład, ale też droższy i trudniejszy w montażu. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego mycia. Jest najtrwalsza z wyżej wymienionych i dlatego świetnie nadaje się do zastosowania w kuchni, łazience i przedpokoju. Nie jest ona najlepszym pomysłem na całą powierzchnię ściany, gdyż nie pozwala jej swobodnie oddychać.