Farba strukturalna w dekoracji ścian: farba strukturalna jako imitacja kamienia na ścianie

Farba strukturalna będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli marzysz o kamieniu na ścianach, ale okładzina kamienna jest dla ciebie zbyt droga? Tak zwane farby strukturalne doskonale imitują kamień, są jednak od niego o wiele tańsze. Na dodatek można samodzielnie pokryć nimi ściany, a gdy się opatrzą, bez problemu zmienić ich wygląd. Przeczytaj, co warto wiedzieć o farbie strukturalnej!

Farba strukturalna na ścianie
Farba strukturalna imitująca okładzinę kamienną
Farba strukturalna imitująca okładzinę kamienną
Farba strukturalna imitująca okładzinę kamienną
Farba strukturalna na ścianie

Farba strukturalna łączy najważniejsze zalety zwykłych farb i tynków – jest łatwa do nałożenia, tak jak tradycyjne farby, maskuje niewielkie pęknięcia i nierówności ścian, nie wymaga przygotowania idealnie gładkiego podłoża. Efekt końcowy do złudzenia przypomina wielowymiarową strukturę uzyskiwaną przy pomocy mas tynkarskich, taka dekoracja ścian może mieć przeróżne wzory, kolory i faktury. Z tego względu farby strukturalne doskonale imitują kamień na ścianie.

Zobacz też: Salon - inspiracje

Farba strukturalna: charakterystyka

Tradycyjne farby do wnętrz, tynki dekoracyjne i farba strukturalna różnią się od siebie wypełniaczami. Wypełniacze w zwykłych farbach są bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzanie po powierzchni ścian. Farby strukturalne zawierają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub dodatki podnoszące ich lepkość, przez co charakteryzuje je mała rozlewność, umożliwiająca pozostawienie na nich struktury. Tynki strukturalne mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm), dlatego ich aplikacja jest bardziej skomplikowana – nakłada się je przy pomocy metalowej pacy. Do wyboru są strukturalne farby akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Oferowane są zazwyczaj w postaci gęstej, gotowej do użycia masy. Można również kupić je w formie proszku lub pasty, które zmieszać należy z farbą akrylową. Alternatywą są zestawy dwuskładnikowe – składające się z proszku i pasty, z których samodzielnie przygotowuje się farbę. Ze względu na swój skład, farby strukturalne przepuszczają parę wodną, co pozwala ścianom oddychać i chroni je przed zawilgoceniem. Wyjątek stanowią produkty polioctanowinylowo-lateksowe, które są za to najtrwalsze. Tego typu farby dobrze znoszą także mycie wodą z detergentami, dzięki czemu można pokrywać nimi miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia. Dużą zaletą farb strukturalnych jest również to, że można stosować je właściwie na każdym rodzaju podłoża.

Farba strukturalna: efekt okładziny kamiennej

Efekt imitujący kamień na ścianie uzyskuje się poprzez gładzenie powierzchni pomalowanych farbą strukturalną ścian szpachelką, dociskanie do niej wałkiem do tapet pogniecionej folii malarskiej czy też przejeżdżanie po powierzchni farby specjalnym wałkiem. W zależności od tego, jak gęsta jest farba oraz jakiego „przyrządu” użyjemy, możemy stworzyć na ścianach struktury przypominające wszelkie gatunki marmuru, piaskowce, dolomity czy trawertyny. Gdy dodatkowo pokryjemy je bejcą czy lazurą, efekt końcowy do złudzenia przypominać będzie okładzinę kamienną.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY