Farby strukturalne łączą najważniejsze zalety zwykłych farb i tynków – są łatwe do nałożenia, tak jak tradycyjne farby, maskują niewielkie pęknięcia i nierówności ścian, nie wymagają przygotowania idealnie gładkiego podłoża. Efekt końcowy do złudzenia przypomina wielowymiarową strukturę uzyskiwaną przy pomocy mas tynkarskich, taka dekoracja ścian może mieć przeróżne wzory, kolory i faktury. Z tego względu farby strukturalne doskonale imitują kamień na ścianie.

Farby strukturalne: charakterystyka

Tradycyjne farby do wnętrz, tynki dekoracyjne i farby strukturalne różnią się od siebie wypełniaczami. Wypełniacze w zwykłych farbach są bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzanie po powierzchni ścian. Farby strukturalne zawierają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub dodatki podnoszące ich lepkość, przez co charakteryzuje je mała rozlewność, umożliwiająca pozostawienie na nich struktury. Tynki strukturalne mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm), dlatego ich aplikacja jest bardziej skomplikowana – nakłada się je przy pomocy metalowej pacy. Do wyboru są strukturalne farby akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Oferowane są zazwyczaj w postaci gęstej, gotowej do użycia masy. Można również kupić je w formie proszku lub pasty, które zmieszać należy z farbą akrylową. Alternatywą są zestawy dwuskładnikowe – składające się z proszku i pasty, z których samodzielnie przygotowuje się farbę. Ze względu na swój skład, farby strukturalne przepuszczają parę wodną, co pozwala ścianom oddychać i chroni je przed zawilgoceniem. Wyjątek stanowią produkty polioctanowinylowo-lateksowe, które są za to najtrwalsze. Tego typu farby dobrze znoszą także mycie wodą z detergentami, dzięki czemu można pokrywać nimi miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia. Dużą zaletą farb strukturalnych jest również to, że można stosować je właściwie na każdym rodzaju podłoża.

Farba strukturalna: efekt okładziny kamiennej

Efekt imitujący kamień na ścianie uzyskuje się poprzez gładzenie powierzchni pomalowanych farbą strukturalną ścian szpachelką, dociskanie do niej wałkiem do tapet pogniecionej folii malarskiej czy też przejeżdżanie po powierzchni farby specjalnym wałkiem. W zależności od tego, jak gęsta jest farba oraz jakiego „przyrządu” użyjemy, możemy stworzyć na ścianach struktury przypominające wszelkie gatunki marmuru, piaskowce, dolomity czy trawertyny. Gdy dodatkowo pokryjemy je bejcą czy lazurą, efekt końcowy do złudzenia przypominać będzie okładzinę kamienną.