Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać ciekawą fakturę na ścianie. Faktury na ścianie można zrobić ręcznie, nakładając tynk lub używając specjalnych farb oraz tynku. Dzięki ciekawej dekoracji ścian uzyskasz niezwykłe efekty: wrażenie metalicznej powierzchni lub antyczną fakturę.

Faktura na ścianie: nieregularna dekoracja ścian

Jak wykonać dekoracyjne nieregularności? Gotową masę tynkową rozprowadza się na ścianie za pomocą szpachelki, pracy, deski zamaszystym ruchem w różnych kierunkach: prosto lub koliście. Taki wzór zostawiamy albo zdobimy dalej, odciskając gąbką zamoczoną w masie. Gdy faktura na ścianie będzie sucha, malujemy ścianę. Całość dekoracji ścian można pokryć farbą metalizującą lub woskiem. W pierwszym przypadku uzyskamy starannie błyszczącą ściane, zaś w drugim przypadku dekoracja ścian zyska satynowego połysku.

Faktura na ścianie: dekoracja ścian w stylu „stary tynk”

Efekt „starego tynku” na ścianie uzyskamy, wykonując fakturę w ostatniej warstwie tynku cementowo-wapiennego lub masy. Nakładamy rękawicę murarską i ręką przecieramy powierzchnię. Potem gruntujemy ścianę i malujemy kolorem podstawowym. Zanim wyschnie, nakładamy i rozcieramy drugi kolor. Pomalowaną płaszczyznę pokrywamy woskiem.

Faktura na ścianie: rowki jako dekoracja ścian

Rowki to nasza kolejna propozycja na dekoracje ścian. Jak ja zrobić? Na ścianę nakładamy masę z granulkami i pacą żłobimy w niej równe pasy poziome lub pionowe. Jeśli masa nie ma granulek, używamy np. pacy ząbkowanej, metalowego grzebienia, widelca, drucianej szczotki.

Faktura na ścianie: dekoracyjne bonie na ścianie

Taka faktura powstaje po naklejeniu na ścianie pasów z płyt g-k – jednej lub kilku warstw, w zależności od tego, jak głębokie mają być rowki. Ich szerokość to minimum 3 cm. Powinna być ona większa od jego głębokości. Bonie trzeba na ścianie dokładniej rozplanować, by pola wypukłe były równej szerokości. Krawędzie płyt zabezpiecza się taśmami papierowymi lub tkaninowymi. Na koniec  malujemy ściane. Rowki mogą być w kolorze ciemniejszym niż pola wypukłe, to wzmocni wrażenie przestrzeni.