Kolory w pokoju powinny być dobrze przemyślane. Najpierw zastanówmy się jaką chcemy mieć bazę, czyli wybieramy kolor ścian i podłogi. Do nich dobieramy resztę wyposażenia, czyli sofy i meble. Ponieważ pokój dzienny to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, dobrze by był w miarę neutralny, ale oczywiście nie nudny. I to jest właśnie clou problemu. Jak urządzić pokój dzienny, ny nie było nudno? Warto więc spokojnie zastanowić się albo zrobić projekt wnętrza uwzględniający kolory ścian i mebli. Podczas wybierania kolorów ścian weźmy pod uwagę, to czy lubimy dekorować dom na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Im bardziej neutralna kolorystyka pokoju dziennego tym lepiej wyglądają kolorowe dekoracje.

Kolory w pokoju: ciepłe czy zimne? I dlaczego?

Kolory w pokoju dziennym mogą być ciepłe albo chłodne. Tylko ciepłe kolory, czyli żółcienie, pomarańcze, brzoskwiniowe zastosowane na ścianach i w wykończeniach mebli, na dłuższą metę będę męczące i przytłaczające. Szybko będziemy potrzebowali znowu zmiany. Z drugiej strony nikt raczej nie chce, by jego pokój dzienny był całkowicie utrzymany w chłodnej kolorystce i sprawiał wrażenie „lodowatego”. Nie o to przecież chodzi. Prawda leży jak zawsze po środku. Dobrze jest więc łączyć kolory w pokoju ciepłe z zimnymi. Czyli jeśli podobają nam się meble drewniane lub fornirowane w ciepłych odcieniach drewna, wtedy ściany pomalujmy w odcieniach delikatnej szarości. Kolory ścian i mebli zostaną wzajemnie podkreślone, a aranżacja pokoju dziennego będzie spójna i ciekawa. W pokojach dziennych doskonale sprawdzają się wszystkie odcienie off white, czyli biel złamana innymi kolorami.

Pokój dzienny: światło naturalne i proporcje pokoju

Odpowiednie kolory ścian mogą poprawić proporcje pokoju dziennego. Jeśli nasz pokój jest długi i wąski pomalujmy krótsze ściany kolorem ciepłym i ciemniejszym, który spowoduje ich optyczne przybliżenie (kolory ciepłe optycznie przybliżają ściany, chłodne oddalają). Jeśli pokój dzienny jest wyjątkowo jasny i słoneczny, możemy bez obaw zastosować kolory chłodne i trochę ciemniejsze. Jeśli natomiast pokój jest ciemny lub okna skierowane są na północ wybierzmy kolory ścian w jasnej i ciepłej tonacji, która rozświetli i doda wnętrzu ciepła. W naszej szerokości geograficznej nienajlepiej jednak wyglądają kolory, które stosuje się w krajach północnej Afryki (wnętrza marokańskie) lub w Indiach. Tam światło naturalne ma inna barwę i kolory ciepłe i nasycone możemy podziwiać w całej ich okazałości, w naszej szerokości geograficznej niestety te piękne kolory bardzo tracą i nie są tak efektowne jak oczekiwaliśmy.