Tapety ścienne doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu. Dekoracje ścienne będą dobrze wyglądać zarówno w salonie, zaciszu sypialni, w jadalni, gabinecie, ale też w pokoju dziecka, a nawet w kuchni, czy łazience. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tapet ściennych, co z pewnością nie ułatwia nam wyboru. Jedną z zalet zastosowania tapet ściennych jest łatwe i szybkie „uzyskanie wzoru” oraz stosunkowo proste ich układanie. Tapety ścienne różnią się pomiędzy sobą nie tylko wzorem, kolorami i fakturą, ale również grubością i materiałami, z których są wykonane. Warto zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiedni rodzaj tapety w zależności do aranżacji wnętrza.

Tapety ścienne: imitacja natury

Tapety ścienne mogą imitować wiele materiałów, tj.: drewno, beton, metal, tynk strukturalny, stiuki, cegły, skały. Przypominają też różnego rodzaju tekstylia m.in. koronkę, len, zamsz, skórę, ale również wzory umaszczenia zwierząt - pasy zebry czy lamparcie cętki. Takie dekoracje ścian są dość oryginalne. Również wzorów i kolorów jest całe mnóstwo - od delikatnych, połyskujących wzorów kwiatowych czy figur geometrycznych do wręcz pałacowych, ekskluzywnych malunków. Wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki, dlatego przede wszystkim warto przemyśleć wizję naszego wnętrza. Dzięki temu łatwiej nam będzie podjąć odpowiednie decyzje.

Dekoracje ścienne w nowoczesnych wnętrzach

Tapety ścienne w nowoczesnych wnętrzach powinniśmy stosować z rozwagą. Możemy tapetować większe powierzchnie ścian lub zaplanować tylko pojedyncze pasy tapety - w tym celu można wykorzystać wnękę lub wystające lico ściany. Jednakże podstawą jest wyeksponowanie wzoru na tapecie, ale tutaj liczy się także zachowanie harmonii pomiędzy tapetą, a kolorami ścian. Tapety ścienne dają niezwykłe możliwości dekoracji ścian i aranżacji różnych wzorów i kolorów, dzięki czemu warto poeksperymentować z ich zestawianiem. Jasne tapety sprawdzą się w małych, słabo doświetlonych wnętrzach. Decydując się na dekoracje ścian o ciemnej kolorystyce, sprawdźmy wcześniej, czy mamy odpowiednie sztuczne oświetlenie. Nie uwzględniając tej kwestii, wieczorem może okazać się, że we wnętrzu jest zbyt ciemno i ponuro.

Nietypowe zastosowanie tapet ściennych

Projektanci zaskakują często zastosowaniem tapet ściennych w nietypowych dla nich miejscach, coraz częściej jako detali. Tapety zastępują także tradycyjne okładziny ceramiczne nad blatem roboczym w nowoczesnej kuchni. Takie rozwiązanie może dać niesamowity efekt, przy założeniu, że reszta ścian oraz mebli będzie utrzymana w estetyce w miarę neutralnej i prostej. W zależności od rodzaju tapety ściennej, jej powierzchnię można ochronić szkłem, aby zapobiec zabrudzeniom. Podobnie jest w przypadku „mokrych pomieszczeń” typu łazienki czy salony kąpielowe - do nich wybierajmy tapety ścienne spośród tych wodoodpornych i zmywalnych. Takiego rodzaju tapety odporne na wilgoć, są już odpowiednio „zaimpregnowane”, dlatego nie trzeba już ich niczym ochraniać. Ważne jest natomiast odpowiednie połączenie ich z kolorami płytek i ścian.

Dekoracje ścienne - pomysłowe wzory i zdobienia ścian

Jak jeszcze można wykorzystać wzorzyste tapety? Możemy z paska wybranej tapety powycinać kontury kwiatów, figur, zwierząt czy ludzi i zastosować podobnie jak naklejki na ścianę albo na meble. Taki ciekawy wzór będzie dobrym pomysłem na motyw przewodni tapety np. w pokoju dziecka. Zastosowanie wzorów z kilku różnych tapet ściennych może pomóc stworzyć unikatową kompozycję oraz przytulną i kolorową dekorację ścian. Tylko od naszej wyobraźni i kreatywności zależy ostateczny efekt. Ciekawym rozwiązaniem jako dekoracji ścian jest także wyklejenie tapetą „tła” starego regału (tylnej ścianki od frontu) - przy założeniu, że nie zapełnimy całego regału książkami czy ceramiką, aby wzorzyste tło było widoczne. Dekoracyjne tapety ścienne dobrze sprawdzą się również wyklejone w stolarce drzwiowej, np. w mieszkaniach starych kamienic - w szerokich futrynach, kiedy mamy ograniczające widoczne listwy. Tapetą możemy się także posłużyć, gdy mamy do odnowienia stare drewniane drzwi z elementem szklanym. Jeśli szkła nie da się doczyścić, można z każdej strony wykleić okienko dekoracyjną tapetą.

Tapety: ciekawe zastosowania

Papierowe tapety ścienne doskonale mogą zdobić stary abażur lampy czy dekorować w formie nowej, „gniecionej” osłonki doniczek. Inspiracją może być dla nas forma orgiami. Papierowe tapety do rysowania, możemy sami przyozdobić traktując płaszczyznę wyłożoną tapetą jako rodzaj płótna. Niezależnie od tego, w jaki sposób podejdziemy do tematu dekoracji ścian, warto pomyśleć o zastosowaniu tapet ściennych trochę inaczej i bardziej twórczo. Z pewnością satysfakcja z osiągniętego efektu będzie dużo większa, a aranżacja wnętrza ucieszy na dłużej.