Panele ścienne - co wybrać? Trendy w dekoracji ścian

2023-03-01 17:32

W dekorowaniu ścian modne są panele ścienne, tapety czy farby do dekoracji. Czasy, kiedy szczytem marzeń była gładka, idealnie otynkowana powierzchnia ściany, odchodzą w niepamięć. Obecnie ściany we wnętrzu są miejscem designerskich eksperymentów, a dostępne materiały i technologie pozwalają na realizację nawet najśmielszych pomysłów dekoracyjnych. Panele na ścianę odgrywają tu ważną rolę, bo zapewniają moc możliwości we wnętrzach. Czas im się bliżej przyjrzeć!

Panele ścienne
Autor: serwis prasowy blooki.pl Panel ścienny Blooki PRO Dąb Natural, płyta laminowana.

Spis treści

  1. Modne panele ścienne
  2. Panele ścienne dźwiękochłonne
  3. Panele na ścianę: okładziny i tapety ścienne na zmówienie
  4. Panele ścienne vs modne wzory tapet
  5. Panele na ścianę czy farby jak złoto?
  6. Pomysły na okładziny ścienne - inspiracje

Dekoracyjne ściany we wnętrzu to silny trend w aranżacji wnętrz. Na rynku mamy bogatą ofertę różnych designerskich materiałów wykończeniowych ścian, od paneli ściennych z MDF-u, poprzez kamienne okładziny, modne cegły, skończywszy na efektownych tapetach i dekoracyjnych farbach. Prezentujemy moc pomysłów na dekoracje ścian w mieszkaniu.

Modne panele ścienne

Dekoracyjne panele ścienne to współczesna alternatywa dla niezwykle modnych niegdyś drewnianych boazerii. Panele ścienne mogą być wytwarzane z wielu materiałów, choć ostatnio największą popularnością cieszą się te z MDF. Takie panele na ściany produkuje już wiele polskich firm, na przykład Proform, który wyróżnia się na rynku szeroką gamą autorskich wzorów. Do wybranych przez siebie modeli paneli można od razu dopasować także ich ażurowe wersje i maskownice grzejników. Krakowski Luxum, obok paneli standardowych, proponuje z kolei możliwość wyprodukowania dowolnego wzoru zaprojektowanego przez klienta.

Panele ścienne z MDF doskonale nadają się do miejsc o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki, charakteryzują się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi, a wreszcie – są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu, co sprawia, że z powodzeniem można je układać zarówno na tradycyjnych ścianach i sufitach, jak i na lekkich ścianach z płyt gipsowo-kartonowych czy drewnopochodnych (np. OSB, MFP).

Na rynku dostępne są także okładziny ścienne z innych materiałów naturalnego pochodzenia. Warszawski Decorativos proponuje m.in. panele Duralmond z prasowanych łupin migdałów oraz panele ścienne 3D Walldecor z prasowanej celulozy bambusowej. Te pierwsze mają podobne właściwości jak panele ścienne z MDF, ale dzięki technologii odlewu, w której się je produkuje, charakteryzują się nieco inną estetyką: wzory paneli ściennych są bardziej przestrzenne i mniej skomplikowane. Z kolei panele ścienne z celulozy bambusowej są ultralekkie i można je malować.

Panele ścienne dźwiękochłonne

Szczególnie poszukiwane przez inwestorów są panele ścienne dźwiękochłonne, przydatne zwłaszcza w biurach typu open space. Niezależnie od tego, czy produkuje się takie panele ścienne z tkanin, włóknin naturalnych bądź syntetycznych – mocowanych na różnych podkładach – swoje właściwości akustyczne powinny łączyć z wysokiej jakości wzornictwem. Dobrym przykładem jest systematycznie rozwijany system paneli ściennych Soft Cells Kvadrat. Jego „odlotowa” wersja to opracowane wspólnie z Philipsem panele ścienne z wbudowanymi diodami LED, które tworzą świetliste motywy w dowolnych kolorach.

Wymagają podłączenia do zasilania oraz sieci komputerowej, co pozwala sterować dynamiką oświetlenia oraz kontrolować je za pomocą systemów inteligentnych budynków. Są dostępne w rozmiarach standardowych, ale firma realizuje też indywidualne zamówienia dotyczące takich dekoracji ściennych. Nietypowe rozwiązanie stanowią ponadto panele ścienne North Tiles – tekstylne „puzzle”, które łatwo spinać ze sobą, tworząc duże, dźwiękochłonne okładziny ścienne.

Produkty tego typu ma w swojej ofercie także szwedzka firma Offect, choćby jedne z pierwszych na międzynarodowym rynku, pokryte tkaninami lub syntetycznym filcem panele Soundwave (w serii są też modele z tworzyw sztucznych). Ich projekty wykonali tak znani designerzy jak Karim Rashid, Jean Marie Massaud czy trio Claesson Koivisto Rune. Wbrew pozorom trójwymiarowe wzory zazwyczaj są pochodną badań nad przepływem fal dźwiękowych, a nie wyłącznie fantazji projektantów. Na przykład wzór Village został stworzony specjalnie do tłumienia dźwięków o wysokich rejestrach, czyli telefonów i rozmów.

.. Wszystko o panelach akustycznych >>>

Panele na ścianę: okładziny i tapety ścienne na zmówienie

Ogromna różnorodność wzorów i rozwiązań technologicznych okładzin ściennych powoduje, że często o wyborze konkretnej propozycji decyduje możliwość indywidualizacji wzoru. Od dawna sklepy oferują farby z mieszalnika, w przygotowanym na specjalne zamówienie kolorze, ale opcja tworzenia wzorów tapet według własnego projektu była dotąd niedostępna na polskim rynku.

Manufaktura Red Poppy pozwala wybrać kolorystykę jednego z wzorów tapet ze standardowej oferty albo stworzyć zupełnie nowy, uwzględniając firmowe logo czy inicjały inwestora. Tapety ścienne Red Poppy powstają w technice sitodruku, a ich ceny uzależnione są od liczby zastosowanych kolorów. Autorskie tapety i murale ścienne do dekoracji wnętrz można również zamówić w Kiss My Wall – agencji skupiającej kilkoro polskich grafików: m.in. Tymka Jezierskiego, Agatę Endo Nowicką, Olę Niepsuj, Edgara Bąka, Agatę Dudek i Marcelinę Januszkiewicz.

Panele ścienne vs modne wzory tapet

Osobom poszukującym tapet do dekoracji ścian w stonowanej stylistyce można polecić kolekcje Rasch-Textil: Ginger Tree, Elegant Shadows oraz Gentle & Divine. Wszystkie tapety charakteryzują się stonowaną, często monochromatyczną kolorystyką. W przypadku ostatniej z wymienionych serii tapet ściennych inspiracją wydają się projektowane w technice miedziorytu nadruki umieszczane na banknotach. Włoska marka Wall & Deco, nawiązując do aktualnych tendencji, w najnowszej kolekcji tapet zewnętrznych sięgnęła po motywy z pogranicza sztuki i designu: konstrukcyjne malarstwo (seria De Stijl) i geometryczne motywy jakby narysowane prze Gio Pontiego (Diecut).

Zwraca uwagę również zewnętrzna tapeta Fra-Me imitująca marmurowe, dekoracyjne obramienie okna – szczególnie surrealistycznie wyglądające na tle nowoczesnej architektury. Ciekawym przykładem połączenia atrakcyjnego wzornictwa z wyjątkowymi właściwościami użytkowymi jest tapeta EQ Decor, która powstała w wyniku współpracy włoskiej firmy Inkiostro Bianco, skupiającej wielu artystów, i międzynarodowej grupy Mapei (producent klejów i produktów chemicznych dla budownictwa).

Klient ma do wyboru ponad sześćdziesiąt wzorów tapet. Dzięki dwukierunkowej powłoce z włókna szklanego tapeta ścienna jest bardzo wytrzymała. Jak zachwala producent – znacznie opóźnia rozpadanie się ścian w przypadku trzęsienia ziemi. W naszej szerokości geograficznej nie jest to specjalny walor, ale być może sprawdzi się w rejonach szkód górniczych?

.. Rodzaje tapet – co mamy do wyboru? >>>

Panele na ścianę czy farby jak złoto?

Coraz większą popularność w przypadku wykańczania ścian zyskują dekoracyjne farby nadające powierzchniom metaliczny połysk. Kilka ciekawych przykładów akrylowych przygotowała firma Ecorson, np. Corado Silver i Revello Silver. Są paroprzepuszczalne, zmywalne i proste w aplikacji. W jej ofercie zwraca też uwagę pasta Oxidecor, za pomocą której można uzyskać efekt zardzewiałej, utlenionej powierzchni ściany. Firma Benjamin Moore proponuje z kolei farbę dekoracyjną Studio Finishes Molten Metallics – dająca na ścianie efekt kutego metalu. Można ją stosować na nowych i wcześniej malowanych powierzchniach: meblach, przedmiotach dekoracyjnych, sufitach i ścianach. Podobnie jak pasta Oxidecor jest przeznaczona zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz.

Pomysły na okładziny ścienne - inspiracje