Zdjęcie, które stwarza wrażenie trójwymiarowości. Fotografia, która jest iluzją. Widok, który przenosi nas w najodleglejsze zakątki świata. Trik, który najmniejsze wnętrze pomoże zmienić w miejsce zaskakujące przestronnością. Mowa oczywiście o fototapecie, która okazuje się sztuką iluzji. A więc - kształtujemy, powiększamy, odmieniamy wystrój wnętrz dzięki fototapecie użytej do dekoracji ścian.

Fototapeta na ścianie, czyli iluzja rzeczywistości

Dawniej, aby uzyskać efekt dzisiejszej fototapety, zamawiało się obraz u artysty w manierze trompe l'oeil, który wywołuje złudzenie, że ukazane na płaskiej powierzchni przedstawienie jest trójwymiarowe. Iluzjonistyczne malarstwo dawało iluzję rzeczywistości.

Sprawdź: fototapeta do łazienki >>>

Dziś podobną sztukę tworzymy za pomocą kilku metrów kwadratowych fototapety. Stosujemy ją wszędzie – fototapety królują w dekoracji ściany w salonie, urzeczywistniają nasze sny w aranżacji sypialni, przenoszą w bajkową rzeczywistość w pokoju dla dziecka, a ze ślepej kuchni czynią prawdziwe królestwo gotowania z wyjściem na ogród. Jak to wszystko jest możliwe? Odpowiednio dobrana fototapeta do aranżacji wnętrza, tworząc iluzję rzeczywistości, zmienia ją nie do poznania.

Fototapeta, czyli nie tylko widok

Fototapeta, oprócz oczywistej funkcji dekoracyjnej we wnętrzu, pełni także funkcje praktyczne. Przemyślany wybór motywu do dekoracji ścian, który jest przewodnim tematem fototapety, pomoże nam odmienić wnętrze mieszkania i wystrój salonu. Egzotyczne widoki, największe miasta świata, najodleglejsze zakątki... to nie wszystko co można mieć za sprawą fototapety. Za pomocą fototapety możemy przenieść do wnętrza mieszkania fragment architektury, żywą naturę czy wyimaginowane meble. Chcąc powiększyć małe wnętrze, wybierzmy fototapetę z odległą perspektywą. Urządzając niewielkie wnętrza, w których brak miejca na efektowne meble – wykorzystajmy efekt iluzji, dekorując ścianę fototapetą wiernie imitującą meble. Tutaj najważniejsze okazują się proporcje!

Dekoracje ściany: wszystkie kroki dozwolone

Wydaje się, że przy wyborze fototapety do swojego wnętrza i dekoracji ścian, możliwości mamy absolutnie nie ograniczone. Często odradza się jednak wybór fototapety przedstawiającej agresywne widoki w ostrych barwach. Taka wersja dekoracji ściany może szybko nam się znudzić, lepiej sprawdzi się w biurze niż w mieszkaniu. Warto także pamiętać o pewnej synchronizacji fototapety z wyposażeniem wnętrza. Dobrze jest, gdy przedstawiony na fototapecie obraz jest spójny i dopasowany do charakteru projektu wnętrz. Fototapeta jest jednak takim „tworem", który pozwala nam puścić wodze fantazji i wyraźnie pobawić się aranżacją. Co to oznacza w praktyce? Do nowoczesnego wnętrza możemy pokusić się o wprowadzenie fototapety ze zdjęciem piaszczystej plaży, a do eleganckiego gabinetu – zabawnej fototapety do złudzenia przypominającą biblioteczkę z wyższej półki.

Co ważne, nie musimy decydować się na gotowe wzory i dostępne w sklepach modele fototapet. Możemy wybrać także zdjęcie z własnego albumu i powierzyć wykonanie fototapety firmie specjalizującej się w jej produkcji. Wybrane przez nas zdjęcie zostanie skadrowane i powiększone do odpowiedniej wielkości. Aby mieć gwarancję dekoracji ściany bez skazy, warto powierzyć przyklejenie fototapety fachowcom.