Dekoracje ścian z forniru coraz częściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz. Takie fornirowane dekoracyjne ściany są eleganckie. Pasują do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Fornir naturalny to płaty drewna gr. od 0,1 do 4,5 mm, które nakleja się na sklejkę, płytę MDF lub prasuje wielowarstwowo. Na fornir stosuje się zwykle drewno okrągłe, wielkośrednicowe – z gatunków rodzimych (np. świerk, jesion, sosna) lub egzotycznych (np. mahoń, palisander, bambus). Forniry można barwić na dowolny kolor lub pokryć bezbarwnym lakierem. Można też kupić fornir modyfikowany. Czym różni się od tradycyjnego? Fornir modyfikowany jest poddawany nieco innej technologicznej obróbce. Płaty forniru są pozbawione naturalnych niedoskonałości drewna. Mają ujednolicony kolor, tę samą jakość, powtarzalny rysunek.

Dekoracje ścian: fornir plusy i minusy

PLUSY FORNIRU. Jest lżejszy i tańszy od litego drewna. Płaty forniru można ze sobą łączyć, tworząc wielkoformatowe płaszczyzny do dekoracji ścian. Fornir wykazuje się dużą plastycznością - nadaje się do pokrywania łuków i zaokrąglonych krawędzi. Ma niepowtarzalny rysunek słojów, co nadaje aranżacji wnętrza oryginalny charakter. Produkt ekologiczny - z drzew popularnych, szybko rosnących, często pochodzących ze specjalnych plantacji.

MINUSY FORNIRU. Nie radzi sobie z nadmiarem wilgoci (z czasem może się wypaczać, pęcznieć). Fornir jest mniej trwały i odporny na zarysowania niż lite lub klejone naturalne drewno.

Fornir i wnętrza: inspiracje

Gdzie zastosować okładziny z forniru? W jakich wnętrzach sprawdzi się fornirowana ściana? W salonie dobrze będzie się prezentował ścienny panel z forniru, na którym powiesisz płaski telewizor. Kolor i fakturę forniru dopasuj do elementów wyposażenia pokoju (masz do wyboru nawet 200 gatunków drewna). Fornir sprawdzi się też w bibliotece. Wolno stojący regał z ciemnego forniru lub wysoki (przymocowany do ściany) panel z półkami nada wnętrzu nobliwy charakter. Fornir i przedpokój: wnękę na szafę warto zabudować fornirowanymi drzwiami, np. przesuwnymi lub bezprzylgowymi, czyli takimi, w których skrzydło tworzy jedną płaszczyznę z ościeżnicą. W sypialni? Fornir, np. o ciepłym orzechowym odcieniu, sprawdzi się jako wezgłowie łóżka.

Jak czyścić fornir

Przecieraj fornir ściereczką o delikatnym krótkim włosiu, zwilżoną wodą z łagodnym detergentem. Ponownie przetrzyj okładzinę (zwłaszcza jej krawędzie) suchą szmatką. Silniejsze zabrudzenia staraj się usunąć emulsją do drewna, roztworem mydlanym lub płynem do mycia szyb (upewnij się, że nie zawierają amoniaku). Tego unikaj: szorstkich myjek oraz gotowych preparatów zapobiegających osadzaniu się kurzu (te ostatnie mogą tworzyć trudne do usunięcia, czasami nawet tłuste plamy).

Fornir w mieszkaniu. Gdzie się sprawdza?

O to, gdzie stosować fornir we wnętrzach zapytaliśmy projektantkę wnętrz. Fornir używany jest najczęściej do pokrywania pionowych powierzchni płaskich (dekoracje ścian) w miejscach nienarażonych na ciągły kontakt z wodą i wilgocią. Fronty kuchenne, szafy, meble wolno stojące, okładziny ścienne to dobre przykłady zastosowania forniru. Dzięki nim wnętrze staje się przytulne, nabiera wyrazistości, jest jedyne w swoim rodzaju. Pamiętajmy jednak, że wielkoformatowe panele ścienne (zwłaszcza te z ciemnego forniru) optycznie pomniejszają wnętrze. Stosujmy je więc w małych wnętrzach z umiarem. Montaż płyt powierzmy sprawdzonym fachowcom. Upewnijmy się, że elementy z forniru nie są porysowane, wygięte. Powinny być idealnie gładkie, bez przerw między łączeniami. Nie polecam stosować forniru na blaty kuchenne, stoły oraz meble łazienkowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Nawet najlepiej zabezpieczone forniry są materiałem bardzo delikatnym, podatnym na obtłuczenia i porysowania, chłoną wodę i mają tendencję do plamienia się. Dlatego decydując się na fornirowe ściany czy inne okładziny, starannie wybierzmy dla nich miejsce.