Dekoracja ścian w pokoju aby stała się wyjątkowa, musimy zadać sobie pytanie, czy nasza ściana ma spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy – przy okazji – także praktyczną, zaraz potem rozejrzeć się po domu i... uruchomić wyobraźnię. Najprostszym rozwiązaniem na dekorację ścian, a przy tym niebywale efektownym jest wyeksponowanie swojej kolekcji.

Dekoracja ścian: prezentujemy na ścianie swoje kolekcje

Zbiór nie musi być imponujący - na ścianie w pokoju można powiesić kilka luster, starych kluczy czy pokrywek od waz do zupy...  Zawieszone lub ustawione na specjalnych półkach blisko siebie, w przemyślanej kompozycji będą zdobić pokój, podkreślając indywidualność właściciela. Pamiętaj, że kolekcje ścienne, np. starych kłódek, zegarków kieszonkowych czy kapeluszy, będą lepiej się prezentowały na kontrastowym tle. Jeżeli są to np. grafiki z jasnym passe-partout w ciemnych ramkach, radzimy pomalować ścianę na barwę harmonizującą z passe-partout lub nawet taką samą, by ramki się odcinały.

Innym sposobem na dekoracje ścienne jest wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy, np. pożółkłych gazet, ram do obrazów, kawałków tapet czy tkanin pozostałych po dawnych remontach albo krawieckich zmaganiach. Mogą z nich powstać własnego pomysłu tapety-patchworki czy ścienne „sztukaterie” i „płyciny”. Spójrzmy więc na ściany i swoje zasoby świeżym okiem – na pewno uda się stworzyć zjawiskowe dekoracje ścian.

Dekoracyjnne ściany w pokoju: jak je podświetlić

Dekoracyjne ściany w pokoju warto oświetlić – to wydobędzie ich urodę i doda im plastyczności. Oświetlenie od góry „lubią” obrazy (punktowe) i wnęki (światło rozproszone lub punktowe do eksponowania pojedynczych rzeczy). Świetny efekt daje podświetlenie sztukaterii, np. listwą LED. Dekoracje ścian to także różne wnęki, półki, sztukaterie, które łączy efekt trójwymiaru, jaki dają. Estetyczna gra pozorów dobrze służy wnętrzom. Jak wykorzystać wnęki i półki do dekoracji ścian? Zastosuje trzy rozwiązania:

1. "Plecy” wnęk można wyłożyć lustrem, zyskując na głębi. Innym zabiegiem dającym ciekawy efekt aranżacyjny jest pomalowanie ich kontrastowo w stosunku do ścian.

2. Półki (także te we wnęce) warto zrobić ze szkła i minimalnych wsporników – dzięki temu bibeloty wizualnie zawisną w powietrzu.

3. Nisza obok niszy – oryginalną dekoracją ścian może być także kilka mniejszych (a nawet małych, np. na niewielki lampion, pojedynczą fi urkę) wnęk usytuowanych jedna pod drugą albo obok siebie.