Cegła na ścianie we wnętrzu: jak zrobić ceglaną dekorację ściany

Planując ścianę z cegły we wnętrzu warto jest zapoznać się z różnymi sposobami i metodami pozwalającymi na osiągnięcie oczekiwanego efektu w dekoracji ścian, a jest ich kilka. Prezentujemy inspiracje i podpowiedzi na cegłę we wnętrzu wraz z galeriami zdjęć.

Cegła w salonie
Ceglana ściana
Cegła w kuchni
Biała cegła
Ruda cegła

Cegła to bardzo stary materiał, stosowany od wieków w architekturze. Do niedawna była kojarzona jedynie z materiałem typowo budowlanym, wykorzystywanym w ścianach zewnętrznych budynku. Jednak już od jakiegoś czasu coraz częściej spotykamy ją w roli materiału wykończeniowego we wnętrzach. Cegła we wnętrzu ma wiele zalet – jest nieregularna i przez to świetnie załamuje światło nadając ścianie efekt 3D, ceglana ściana pasuje do każdego stylu wnętrza, ponadto cegła na ścianie jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, a także wytwarza we wnętrzu przyjazny człowiekowi mikroklimat. Dodatkowo - jeśli  ceglaną ścianę odpowiednio zabezpieczymy - jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Do niewielu wad czy też trudności związanych z zastosowaniem cegły na ścianie w mieszkaniu należą jej spory ciężar (jeśli stawiamy taką ścianę „od zera” należy upewnić się, czy strop jest odpowiednio wytrzymały, aby przenieść takie obciążenie) oraz fakt, że powierzchnia z cegły wymaga stonowania pozostałych elementów wnętrza tak, aby nie wpłynęła na jego wizualne pomniejszenie.

Planując ścianę z cegły we wnętrzu  warto jest zapoznać się z różnymi sposobami i metodami pozwalającymi na osiągnięcie oczekiwanego przez nas efektu, a jest ich kilka.

Cegła we wnętrzu: skucie tynku ze ściany wykonanej z cegły

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszkania w budynku wykonanym z cegły, to możemy pokusić się o usunięcie tynku z jednej ze ścian i odsłonięcie cegieł. To rozwiązanie wydaje się być bardzo prostym zabiegiem, lecz nie jest ono pozbawione trudności. Skuwanie tynku należy przeprowadzić z dużą ostrożnością i dokładnością, aby nie naruszyć powierzchni cegieł. Często jest to niemożliwe jeśli warstwa tynku jest gruba i silnie przylega do warstwy konstrukcyjnej ściany. W takim przypadku konieczna będzie naprawa i uzupełnienie ubytków powstałych na powierzchni poszczególnych cegieł, najlepiej za pomocą masy szpachlowej. Jest to czynność czasochłonna i wymagająca dużej dokładności. Pamiętajmy też, że po wykonaniu prac naprawczych taką ścianę z cegieł trzeba będzie pomalować farbą, aby uzyskać jednolity kolor całej powierzchni. Przed malowaniem cegieł ścianę należy oczyścić szczotką drucianą oraz wytrzeć powierzchnię cegieł wilgotną ściereczką z mydłem. Następnie ścianę trzeba zagruntować preparatem gruntującym odpowiednim do cegły. Do właściwego malowania  cegieł na ścianie zastosujmy farbę akrylową na bazie wody. Ponieważ tego typu ceglana ściana jest bardzo porowata, malowanie trzeba będzie powtórzyć co najmniej dwa razy. Nie polecamy malowania farbą w kolorze imitującym kolor cegły. Bardzo dobrze sprawdza się natomiast kolor biały - pasuje zarówno do wnętrz skandynawskich, jak i rustykalnych.

Cegła w salonie
camera

Cegła w salonie: najciekawsze aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Cegła we wnętrzu: wymurowanie nowej ściany z cegły

Jeśli akurat planujemy stawianie nowych ścianek w pomieszczeniu możemy się pokusić o ścianę z cegły. Oczywiście najpierw należy upewnić się jakie obciążenie jest dopuszczalne jeśli chodzi o strop. Jeśli budowa całej ściany z cegieł nie wchodzi w grę, możemy zdecydować się na wymurowanie filaru lub słupa z cegły. Aby uzyskać efekt nieregularnej płaszczyzny, warto jest wybrać cegłę z rozbiórki, ale taką w dobrym stanie, bez ubytków. Murowanie ściany z cegieł we wnętrzu, która nie będzie tynkowana wymaga większej staranności. Warstwy zaprawy muszą być równe, a samo jej nakładanie należy wykonać w taki sposób, aby nie pobrudzić poszczególnych cegieł. Na koniec całą powierzchnię należy zaimpregnować aby cegły nie pyliły. Najlepiej jest użyć do tego bezbarwnego impregnatu hydrofobizującego na bazie silanów/siloksanów, który nie zmieni zabarwienia cegieł. Możemy też zdecydować się na pomalowanie powierzchni farbą- wtedy postępujemy analogicznie do metody opisanej w punkcie pierwszym.

Ceglana ściana: płytki cięte z lica starych cegieł

Powyższe rozwiązanie jest czymś pośrednim pomiędzy murowaniem ze starej cegły, a obkładaniem ściany płytkami, np. klinkierowymi. Ta metoda sprawdzi się idealnie wtedy, gdy zależy nam na naturalnym, „starym” wyglądzie, a nie mamy możliwości wykorzystania istniejącej ściany zbudowanej z cegły. Płytki cięte z lica powstają poprzez maszynowe cięcie cegieł z rozbiórki. Cegła jest wpierw poddana czyszczeniu, myciu pod ciśnieniem oraz płukaniu w środku odgrzybiającym. Zachowana jest jej nieregularna barwa i struktura. I co ważne- jest materiałem w pełni naturalnym i autentycznym.  Na rynku istnieje kilku dostawców zajmujących się tego typu obróbką. Grubość takich płytek oscyluje w granicach 2 cm. Płytki z cegły są ciężkie. Dlatego zalecamy kupienie mocnego i szybko wiążącego kleju, najlepiej do gresu. Dobrze jest wybrać klej, którego producent dopuszcza układanie płytek od góry- unikniemy wtedy docinania elementów znajdujących się w najbardziej widocznym miejscu, czyli na górze. Po przyklejeniu wszystkich płytek należy uzupełnić fugi- można do tego wykorzystać ten sam klej. Po wyschnięciu ścianę należy zagruntować  lub pomalować farbą, zgodnie z wytycznymi podanymi powyżej.

Cegła we wnętrzu: płytki cegłopodobne

Ostatnim z proponowanych przez nas rozwiązań jest wykończenie ściany płytkami cegłopodobnymi. Największą zaletą tej metody jest niewątpliwie łatwość wykonania takiej okładziny oraz jej cena. Nie jest to jednak prawdziwa cegła, a co za tym idzie- wykończona w ten sposób  ściana nie będzie wyglądać tak naturalnie jak wykonana z autentycznej cegły. Jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, będziemy mieli do wyboru niezliczoną ilość typów i kolorów płytek- od szarości w różnych odcieniach, grafitów, po kolory ceglaste, biele i beże. Dużym ułatwieniem jest również to, że na rynku dostępne są również płytki z fugą, co znacząco zmniejsza koszty i nakład prac wykończeniowych, a także płytki narożne. Płytki cegłopodobne są cieńsze i lżejsze od płytek wykonanych z lica cegły –dzięki temu  ich montaż na powierzchni ściany jest łatwiejszy, a same płytki zajmują mniej miejsca licząc po grubości okładziny. Ponieważ na rynku jest wielu producentów takich wyrobów, a i samych płytek jest kilkanaście rodzajów, sposób ich montażu należy każdorazowo dopasować do wytycznych producenta. Oczywiste jest, że powierzchnia ściany, na której planujemy ułożenie tego typu płytek powinna być możliwie gładka, oczyszczona z pyłów i resztek farb oraz odpowiednio zagruntowana.

Zobacz jak układać na ścianie płytki cegłopodobne WIDEO

Skandynawska sypialnia
camera

Cegła w sypialni: aranżacje zdjęcia

LISTA ZAKUPÓW

Biała cegła na ścianie w salonie
camera

Biała cegła w mieszkaniu. 25 POMYSŁÓW na aranżacje wnętrz z białą cegłą!

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: architekt Aleksandra Kaszubska Zdjęcia: Sylwester Rejmer

POLECANE ARTYKUŁY