ARANŻACJE WNĘTRZ Z FOTOPAPETĄ: Inspiracje, pomysły jak odmienić wnętrze. Dekoracje ścian GALERIA ZDJĘĆ

Fototapeta potrafi odmienić wnętrze. zyska ono całkiem nowy wygląd. Aranżacje wnętrz nabierają dzięki fototapecie niepowtarzalnego charakteru. Zainspiruj się pomysłami na dekorację ścian za pomocą fototapety. Aranżacje wnętrz z fototapetą ZDJĘCIA WNĘTRZ.

fototapeta 1
fototapeta 2
fototapeta 3
fototapeta 4
fototapeta 5

Nowoczesne aranżacje wnętrz kładą duży nacisk na kolory oraz wzory na ścianach. Fototapeta efektownie zmieni każde wnętrze bez dużych nakładów finansowych. Fototapety mają teraz niezliczoną ilość wzorów i mogą być zindywidualizowane. Z powodzeniem zastąpią inny materiał, wyrażą osobowść właściciela czy dodadzą wnętrzu głębi. To dekoracje ścian, które w każdej chwili możemy zmienić i wykreować styl wnętrza na nowo. Fototapety to świetny pomysł na ścianę w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu. Dekorują ściany nie tylko w salonie, jadalni czy sypialni, ale także w łazience i kuchni, gdzie niegdyś królowały głównie płytki ceramiczne. Dowiedz się, jak odmienić wnętrze za pomocą fototapety.

Dekoracje ścian: cechy fototapety

Fototapeta to fotografia lub grafika wydrukowana z użyciem specjalnej maszyny drukarskiej, tzw. plotera. Jej wymiary mogą być dowolne. Fototapety sprzedawane są w tzw. brytach, czyli kawałkach, które łączy się na ścianie. Ograniczeniem rozmiaru jest jakość fotografii, czyli to, jak bardzo można ją powiększyć, nie tracąc na ostrości. Wzór wybiera się go z gotowej kolekcji producenta (często sygnowanej nazwiskiem znanego projektanta) albo z banku zdjęć, w którym dostępne są dziesiątki tysięcy fotografii i grafik (wtedy do pierwszego metra fototapety doliczana jest niewielka opłata licencyjna). Do dekoracji ściany można też użyć własnego zdjęcia, jeśli spełnia wymagane parametry.

Fototapety: jakie są rodzaje?

Przy doborze fototapety najważniejszy jest wybór nośnika. Przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych materiałów oraz ich właściwości. Folia samoprzylepna - jest rodzajem naklejki. Pokrywana nią powierzchnia powinna być gładka. Idealnie nadaje się na meble, drzwi i szyby. Zalaminowaną można stosować na gładkiej ścianie. Papier - zwykły papier dość łatwo się rwie, dlatego do fototapet używa się najczęściej papieru syntetycznego, np. z dodatkiem lateksu. Fototapeta lateksowa - to papier z domieszką lateksu. Pozwala ścianie oddychać. Bez laminowania nadaje się pod szybę lub w miejsce nienarażone na tarcie i dotykanie, chyba że zadrukowana jest lateksowym atramentem. Po wzmocnieniu laminowaniem nadaje się do większości pomieszczeń, można ją zmywać wodą. Flizelina to podkład dwuwarstwowy o spodzie z flizeliny (włókniny poliestrowej), z wierzchu może być pokryty innym tworzywem, np. winylem. Fototapeta winylowa -  oznacza najczęściej flizelinę z dodatkiem winylu. Podkład grubszy, cięższy, nieprzepuszczalny i najbardziej trwały (ale także droższy). Wielokrotnie zmywalny. Może ukrywać drobne niedoskonałości ściany, jednak nie pozwala jej oddychać. Można ją stosować w kuchni, łazience, przedpokoju.

Fototapeta: jak przygotować ścianę

Warto zadbać o wsparcie. Naklejenie fototapety bez udziału fachowca jest możliwe, ale wymaga udziału dwóch osób. Jeśli zamierzasz nakleić bardzo dużą fototapetę, rozważ zlecenie montażu firmie, w której zamawiasz fototapetę, albo firmie zewnętrznej, np. naklejaniefototapet.pl. Przed naklejeniem fototapety należy przygotowac ścianę. Usuń łuszczącą się farbę, załataj dziury, zlikwiduj nierówności, przemyj wodą z mydłem i osusz.  Zagruntuj unigruntem albo klejem malarskim dla podniesienia przyczepności. Kolor ściany może prześwitywać przez fototapetę. Ściany wilgotne (łazienka, kuchnia) należy pokryć warstwą zaprawy wodoszczelnej. Przed naklejaniem tapety trzeba też usunąć listwy przypodłogowe, włączniki i gniazdka elektryczne. Przeczytaj instrukcję producenta fototapety. Sprzedawca powinien dysponować informacjami o sposobach montażu swoich produktów. Dowiedz się, czy tak jest, zanim zaczniesz wybierać fototapetę, a potem zastosuj się do zaleceń.

Dekoracje ścian: zakup fototapety

1. Laminowanie nieznacznie zwiększa koszt (ok. 20 zł/m2), za to w dużym stopniu chroni farbę. Można wybrać laminat matowy lub z połyskiem, ale ten ostatni uwydatni nierówności ściany. Laminaty różnią się jakością. Upewnij się, że fototapeta jest zabezpieczona laminatem z folii albo przynajmniej laminatem płynnym nakładanym na gorąco.
2. Odporność na czyszczenie. Każda tapeta po zalaminowaniu jest teoretycznie „zmywalna”, czyli można ją czyścić. W rzeczywistości odporna na czyszczenie jest tylko taka fototapeta, której i podkład, i farba, i laminat są wysokiej jakości. W przeciwnym razie słowo „zmywalna” może nabrać zupełnie innego znaczenia.
3. Na zakładkę albo wzdłuż krawędzi. Zakładka to powtórzenie fragmentu wzoru na brzegach sąsiednich brytów (margines błędu pomocny przy łączeniu brytów). Przydaje się w przypadku folii samoprzylepnej, która może się nieznacznie kurczyć. Sprawia jednak, że miejsce łączenia jest widoczne. Jeśli zależy ci na zupełnie gładkiej ścianie, wybierz łączenie wzdłuż krawędzi.
4. Zgodność wzoru i koloru. Zanim nakleisz fototapetę, sprawdź, czy wzory na brytach zgadzają się ze sobą i mają ten sam odcień. Naklejonej fototapety nie możesz reklamować, zwrócić, wymienić.

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY