Jak wybrać baterie łazienkowe i kuchenne

By zlewozmywak czy umywalka dobrze prezentowały się w kuchni lub łazience, nie wystarczy dopasowanie ich do wystroju tych pomieszczeń. Kropką nad i jest dobrze dobrana bateria. Baterie łazienkowe, czy kuchenne dodają szyku, podkreślają urok, a bywa, że nadają styl mało wyrazistym sprzętom.

Baterie do kuchni i łazienki
Baterie do kuchni i łazienki
Baterie do kuchni i łazienki
Baterie do kuchni i łazienki

Bateria łazienkowa i kuchenna

Zarówno w aranżacjach kuchni, jak i łazienek króluje minimalizm, w który wpisuje się wzornictwo urządzeń sanitarnych, ceramiki i armatury. Nowoczesne formy zlewozmywaków i umywalek zaprojektowane są przeważnie na planie koła lub prostokąta. Kubistyczne surowe kształty ceramiki łazienkowej doskonale uzupełniają jednouchwytowe baterie łazienkowe o prostej linii (...) Uwagę przyciągają baterie łazienkowe i baterie kuchenne zredukowane do prostego korpusu i takiej samej wylewki. Mogą one mieć owalne, miękkie kształty z wylewką wygiętą w łuk lub – przeciwnie – kanciastą, spłaszczoną formę przypominającą zgięty pod kątem 90° płaskownik. Takie modele baterii łazienkowych wpisują się nawet w surowe aranżacje łazienki, gdzie poza czystością form eksponuje się funkcjonalność rozwiązań - zazwyczaj mają wysoki korpus, dzięki czemu można wygodnie z nich korzystać. Baterie najczęściej są chromowane lub wykonane ze stali bądź niklu, mogą być błyszczące lub matowe. Do ultranowoczesnych form można też zaliczyć baterie kaskadowe z płaskimi wylewkami w kolorze metalicznym lub wykonanymi ze szkła. To przede wszystkim baterie podtynkowe – wypływająca ze ściany woda może być piękną dekoracją łazienki. Ciekawy efekt osiągniemy, łącząc taką aramturę z płytką, prostokątną umywalką.

Nowoczesne łazienki: baterie w stylu high-tech

Na uwagę zasługuje także bateria łazienkowa w stylu high-tech, o metalicznej barwie, z krawędziami ostrymi lub w formie stożka. Często wyposaża się je w imitację metalowych nitów, a uchwyty do regulacji wody umieszcza z boku korpusu lub pod kątem prostym do wylewki – na wzór joysticka (...). Bardziej uniwersalne wzorniczo są baterie łączące w sobie geometryczny kształt z elementami klasycznymi – ich forma kojarzy się z tradycyjnym syfonem, z symetrycznie umieszczonym nad wylewką uchwytem. Mogą być one prostokątne, z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami lub o przekroju koła (...)  
We wzornictwie minimalistycznym i wyposażeniu łazienki oraz kuchni dominuje chrom i stal (...). Coraz częściej pojawiają się baterie ceramiczne, kompozytowe lub baterie z elementami szklanymi (zwykle są to szklane wylewki). Mogą być białe, czarne, czerwone, jaśminowe, grafitowe. Baterie zlewozmywakowe stylizowane na kompozyt najlepiej kupować w komplecie ze zlewozmywakiem tej samej firmy. Równie ciekawe są baterie z białym, lakierowanym korpusem połączonym z kontrastującym z nim błyszczącym, chromowanym uchwytem. Kolor biały jest symbolem czystości, doskonale więc pasuje do jasnych, minimalistycznych aranżacji kuchni. Smukła sylwetka baterii zdaje się wyrastać z białej ceramiki – takie wykończenie kolorystyczne wnosi do aranżacji wnętrza świeżość.

Stylizowane baterie łazienkowe i kuchenne

Również miłośnicy stylowych łazienke i kuchni lub rustykalnych z powodzeniem mogą dobrać do stylowego zlewozmywaka czy umywalki odpowiednią baterię. To najczęściej dość masywne baterie trzyotworowe, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Takie baterie wykonywane są zazwyczaj ze stali, ceramiki czy miedzi lub jej stopów, a ich forma nawiązuje do stylowych wzorów.
Dużym zainteresowaniem cieszą się baterie łazienkowe i kuchenne znane z aranżacji typowych dla początków XX wieku – z ceramicznymi kurkami w formie krzyżyków o wyoblonych krawędziach, których środkiem jest stalowa kulka, lub z ceramiczną kulką łączącą stalowe ramiona. Do kuchni i łazienke eklektycznych pasuje bateria inspirowana tym wzorem, jednak o formie bardziej uproszczonej i wykonana np. tylko ze stali lub kompozytu. W pomieszczeniach w stylu art déco warto wykorzystać dość masywne modele, z rozszerzającymi się ku dołowi korpusami, lub przypominające antyczne amfory (...).

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz Źródło: Urządzamy dom i mieszkanie 2011/2012

POLECANE ARTYKUŁY