Szósty wymiar

 Szósty wymiar

Fot. mat. prasowe Peronda

Natura stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. Cienkie i mocne muszle ślimaków, superwytrzymałe sieci pająków czy finezyjne kształty szkieletów promienic  to wciąż niedoścignione wzory połączenia doskonałej formy i minimalnego zużycia surowca.

Również sześciokątna struktura plastrów miodu od lat pobudza wyobraźnię designerów do tworzenia coraz lżejszych konstrukcji i materiałów. Motyw heksagonalnych komórek, w których pszczoły przechowują zapasy i wychowują potomstwo, z powodzeniem pojawia się także w aranżacji wnętrz.

Ceramiczne płytki i mozaiki, drewniane panele podłogowe i dekoracyjne ścienne kompozycje, fronty szafek i osłony grzejników – jak stosować sześciokąty, by nie zdominowały przestrzeni, w jakich miejscach wyglądają najlepiej i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Trudno uwierzyć, że sześciokątne płytki ceramiczne pojawiły się na rynku dopiero kilka lat temu. Dziś ma je w swojej ofercie każdy większy producent – od wielkoformatowych kafli imitujących betonowe płyty po niewielkie mozaiki o różnych kolorach, deseniach i fakturach. Swoją popularność heksagony zawdzięczają jednak nie tylko efektowi nowości. Świetnie komponują się z innymi elementami wykończenia, pozwalają zaakcentować wybrane strefy, tworzyć iluzjonistyczne kompozycje, a przy tym budzą skojarzenia z matematycznym pięknem świata przyrody. Te o mauretańskich wzorach przywodzą na myśl posadzki na dworach hiszpańskich grandów czy enkaustyczne płytki cementowe występujące niegdyś w przejściach bramnych i na klatkach schodowych wielkomiejskich kamienic. Zwykle sprzedawane są w pakietach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, z których każda pokryta jest inną dekoracją. Wszystko po to, by – zgodnie z ekotrendem na recykling – upodobnić kafle do historycznych, wydobytych na przykład z ruin jakiegoś iberyjskiego zabytku. Często są dodatkowo sztucznie postarzane, mają obtłuczone brzegi i porysowaną powierzchnię.

 Szósty wymiar2

Fot. mat. prasowe Peronda

Osobną kategorię stanowią heksagonalne płytki fakturowe bądź wypukłe, takie jak te z oferty hiszpańskiej firmy Peronda. To pięciokąty z serii Kin, zaprojektowane przez duet Dsignio. Ułożone na ścianie tworzą wzór pikowanych sześciokątów, który kojarzy się też z organiczną strukturą komórkową. Za pomocą heksagonów można również nadać wybranej powierzchni głębię. Na rynku dostępne są na przykład sześciokątne płytki z motywem trzech rombów w różnych odcieniach. Na ścianie lub podłodze sprawiać będą wrażenie przestrzennej kompozycji, składającej się z wielu sześcianów. Efekt trójwymiarowości można uzyskać także dzięki heksagonalnym panelom ściennym. Bogaty wybór tego typu elementów ma w swojej ofercie węgierska firma Kaza Concrete. Betonowe elementy występują w wielu rozmiarach, a dodatkową zaletę stanowi fakt, że można je stosować na zewnątrz.

Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się okładzina Edgy, autorstwa Tnij Lightfoot i Patrycji Domańskiej, polskiej projektantki tworzącej w Austrii. Seria składa się z dwóch elementów: płaskiego i przestrzennego, o fasetowej powierzchni, które można zestawiać w indywidualny sposób. Są one dostępne w wykończeniu matowym bądź z połyskiem, w dowolnie wybranym kolorze (na zamówienie). Produkt cieszy się dużą popularnością, prezentowany był m.in. na ostatnim triennale designu w Mediolanie,
a także na targach Architect@Work w Wiedniu. Z kolei stricte polskim towarem eksportowym mają szansę stać się panele dekoracyjne Honey, zaprojektowane przez Waldemara Dybałę dla marki Dunes. Dzięki umieszczeniu poszczególnych wieloboków na różnej głębokości elementy tworzą przykuwającą wzrok plastyczną formę, która doskonale sprawdza się w przestronnych wnętrzach, zwłaszcza tam, gdzie trudno jest zagospodarować duże połacie ścian. Dostępne w formie paneli o wymiarach 80 x 80 cm, wykonywane są z wysokogatunkowego gipsu wzmocnionego włóknem szklanym, można je malować na dowolny kolor. (...)

 

Ciąg dalszy w katalogu "Urządzamy dom i mieszkanie" 2017/2018.

Ocena: 0
Autor: Tomasz Żylski Zdjęcia: mat. prasowe Peronda

POLECANE ARTYKUŁY